"КФН: Цената на "Гражданска отговорност" не покрива разходите на застрахователите", четем в "Капитал"
Водачите на товарни автомобили и автобуси причиняват най-често катастрофи с най-големи щети
За три автомобилни категории - леки коли, камиони и автобуси, техническият резултат от застраховката "Гражданска отговорност" за миналата година е отрицателен. Това означава, че платените от водачите им премии не покриват разходите на застрахователните компании по обслужване на дейността. Това показва анализ на Комисията за финансов надзор (КФН), който проверява доколко цената на застраховката е достатъчна за покриване на риска, както и за гарантиране на финансовото здраве на компаниите. Макар да не търси проблеми на ниво отделни застрахователи, секторният анализ е еднозначен, че средна цена от малко над 200 лв. за "Гражданска отговорност" е недостатъчна при ежегодно увеличаващите се разходи за обезщетения. За три автомобилни категории - леки коли, камиони и автобуси, техническият резултат от застраховката "Гражданска отговорност" за миналата година е отрицателен. Това означава, че платените от водачите им премии не покриват разходите на застрахователните компании по обслужване на дейността. Това показва анализ на Комисията за финансов надзор (КФН), който проверява доколко цената на застраховката е достатъчна за покриване на риска, както и за гарантиране на финансовото здраве на компаниите. Макар да не търси проблеми на ниво отделни застрахователи, секторният анализ е еднозначен, че средна цена от малко над 200 лв. за "Гражданска отговорност" е недостатъчна при ежегодно увеличаващите се разходи за обезщетения.
"Кабинетът изкара АЕЦ "Белене" стълб на националната сигурност" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Кабинетът обяви замразяването на проекта за АЕЦ "Белене" за "потенциален риск за националната сигурност". Това става ясно от проекта на Годишния доклад за състоянието на националната сигурност за 2017 г., цитиран от "Офнюз". Документът беше приет от правителството в сряда и е внесен за разглеждане в парламента. Той идеално обслужва намеренията на управляващите да построят нерентабилната втора атомна централа с руски реактори. Проектът за нея беше прекратен преди няколко години от правителството на Бойко Борисов уж окончателно, а наскоро беше възобновен.
От обяснителната част на правителственият доклад става ясно, че опасността е евентуалната нереализация на проекта.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Обират домове с райски газ" е заглавиe от в. "24 часа"
Полицията с подозрения за няколко случая, но няма доказателства
"Когато се събудих сутринта, всички шкафчета до главата ми бяха отворени, жилището ми - обрано, а аз не съм усетил нищо." Подобни показания дават няколко жертви на кражби в последно време, което ги кара да мислят, че са били упоени с райски газ. Една от потърпевшите е съседката на тв водещата Мира Добрева - Емона Карагьозова. "Имаше такава мода - да се използва райски газ за обири, но тя беше преди 15 години. Тогава шиптъри атакуваха международните влакове - най-вече Букурещ - София - Солун и този от Белград.
"Църковни имоти за 10 милиона пустеят в забрава" извежда на първа страница в. "Монитор"
Храмове на Колю Фичето във Велико Търново в окаяно състояние
Църковни имоти за 10 млн. лева се рушат изоставени. Най-скъпите от тях са собственост на Светия синод, който не дава пари за ремонти и реставрация, установи проверка на "Монитор".
Скандален случаи за тотална липса на интерес от страна на архиереите е бившата почивна станция в Несебър, която до преди петнадесетина години беше едно от най-привлекателните места за отдих по Южното Черноморие. Сега от нея са останали само стените, изкъртена е дори дограмата, мебелировката е открадната, а крадците каквото не са успели да изнесат, са потрошили.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Дечо Дечев плаши с кратък мандат ако политиците не харесат плана му", четем във в. "Стандарт"
Новоизбраният управител на НЗОК д-р Дечо Дечев предлага скъпоструващите лекарства да се изписват по нов начин, като при еднакви показатели да се избира най-евтиният начин на лечение. Това обясни той пред журналисти, цитиран от Дарик.
С промяната ще се постигне по-кратък път на пациента до лекарствата. "Тогава, когато има избор между няколко варианта на лечение, които са еднакво ефективни, тоест с еднакви показания и противопоказания, ще трябва да се избира най-евтиният в момента начин на лечение. Това ще позволи на фармацевтичните компании да пренасочат ресурса си от влияние върху това да бъдат с най-атрактивна цена, а не в други дейности", каза Дечев и допълни: "Влияят по начин, по който когато имаш право на избор между повече от една алтернатива, избираш тази, която ти носи по-голям профит (печалба - б.ред.)".
Дечев посочи като основен проблем в контрола, че здравната каса се занимава с дейности, за които няма компетентност.
""ВИТТЕ Аутомотив": Да отключиш Русе", пише "Капитал"
Производителят на ключалки и други автомобилни компоненти увеличава приходите си с над 30% през миналата година
Да увеличиш оборота си с една трета за година е добро постижение, още повече когато това става след силна предходна година. Откакто "ВИТТЕ Аутомотив България" изгради собствен завод в Русе през 2014 г., продажбите й са скочили три пъти до 161 млн. лв., а с изграждащото се в момента разширение на производството до няколко години компанията очаква още веднъж да удвои резултатите си.
Растящият автомобилен пазар, за който предприятието прави ключалки и други компоненти, е само една от причините за скока в оборота. Добрите резултати на българския завод - и като качество, и като производителност, дават основание на германския собственик WITTE Automotive да му поверява все повече производство.
"Посегне ли на системата, БСП посяга на себе си", пише в. "Сега"
"Ние не предлагаме алтернатива на ГЕРБ, а алтернатива на системата." С тези думи лидерът на БСП Корнелия Нинова представи в неделя партийната "Визия за България", рекламирана като "нова перспектива" за страната. Амбициозно, няма спор. И нелошо от пропагандна гледна точка. Ако говорят само за партията на Бойко Борисов, социалистите сякаш казват: "Да се махат, че ние да седнем". Съвсем другояче обаче звучи, когато отправят (фактически безадресно) предизвикателство към "системата", която обхваща всички видими и невидими сили, разсипващи страната. На доста хора у нас това би се харесало - колкото и жалко да е това.
Има обаче поне два значими проблема пред този лозунг. Първият (и по-малкият) е, че сме го чували неведнъж и преди. На "Позитано" 20 постепенно проумяха, че вече са минали толкова години, откакто ГЕРБ държи властта (с кратковременното прекъсване на кабинета "Орешарски"), че партията на Бойко Борисов се е превърнала в олицетворение на статуквото. Иначе казано, във въплъщение на системата. Следователно, ако говориш срещу системата, значи агитираш срещу ГЕРБ. Просто и логично.
"Работещите студенти на Острова ще плащат данъци" пише в. "Монитор"
Bсеки работещ студент във Великобритания ще плаща редовните данъци през тазгодишното лято. Това стана ясно, след като промените в системата, приети преди време от правителството, най-после влязоха в сила. Най-голямо ще е предизвикателството за студентите и учащите.
Сегашната система на Обединеното кралство им позволяваше да се трудят без да плащат данък, като по този начин печелеха повече. Сега обаче студентите, които обмислят да работят като бармани, сервитьори, чистачи или събирачи на плодове, ще плащат данък като редовните служители, предупредиха от счетоводната компания Blick Rothenberg пред английското издание "Гардиън".
Промените ще засегнат работещите студенти, които взимат по повече от 987 лири на месец. Ако пък получават по повече от 162 лири на седмица, ще трябва да откъснат от джоба си допълнителни пари за осигуровки.
"Мигрантите смазват дори Римската империя", пише в. "Стандарт"
- Проф. Илчев, Вие сте ръководител на консорциум "Наследство", един от големите проекти по оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж". Докъде стигнахте с проекта, отпуснаха ли Ви всички пари, които искахте, и има ли някакво забавяне по програмата?
- Консорциумът тръгна, до момента не сме имали вътрешни противоречия с колегите от другите звена, които участват в него, слава Богу. Що се отнася до парите, ние сме подписали договор пред управляващия орган по програмата на 28 февруари, тоест преди четири месеца. Под различни предлози ни бяха отказвани исканията първо за един процент от сумата, както беше първоначалното решение, а след това за 20 на сто. В крайна сметка по-миналата седмица успяхме да постигнем някакъв консенсус. Бе поет ангажимент ние да изпратим ново искане за тези 20 на сто, те да го одобрят, като става дума за една сума малко под 6 милиона лева, но до обед днес не бяха постъпили. Ако това се случи, ще ни позволи да започнем работа по деветте обекта, които са включени в програмата на проекта.



USD
CHF
EUR
GBP