"Медведев и бг наивниците", четем във в. "Стандарт"

Размразихме отношенията с Москва, но големите сделки са още далеч. Нямаше нито енергийна кошница, нито битка за Балканите. След опознавателния тур се чака тежката дума на Путин

Сътрудничество в цифровата икономика, информационните технологии и космическите изследвания са основните теми в двудневната визита на Дмитрий Медведев. Не се стряскайте. Не става дума за България, а за Люксембург, където руският премиер кацна часове след посещението и в София. А ден по-късно укрепи двустранните отношения с Великото херцогство с няколко споразумения. Те ще увеличат и без това завидните инвестициите на Люксембург в Русия. Само за миналата година сумата им надхвърли 51 милиарда долара.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Банките готвят нови такси заради евтините преводи към еврозоната" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Нов еврорегламент реже от декември събирането на 15 евро за превод от едва 10 евро

От догодина банките трябва драстично да свалят таксите за преводите в евро както към страни от ЕС, така и за преводите към България. От 15 декември влиза в сила нов еврорегламент, който ще ограничи българските трезори да надуват цената на трансграничните преводи в евро и ще ги задължи да ги приравнят с таксите за вътрешните преводи в левове. Това означава загуби от десетки милиони левове годишно за финансовите институции. Те обаче по всяка вероятност ще бъдат компенсирани с повишение на други такси и комисиони.

Поевтиняването на евровите преводи за и от чужбина бе определено като втора малка революция в ЕС след намаляването на таксите за роуминг според основния докладчик по темата в Европейския парламент Ева Майдел. Вчера тя официално представи новата разпоредба в България. "Дълги години българите плащат между 30 и 50 лв. независимо от стойността на превода. Така например може да се направи превод от 10 евро с такса от 15 евро", посочи Майдел. В същото време за гражданите от други страни тази банкова услуга е в пъти по-евтина, включително и в страни извън еврозоната като Швеция и Полша, където таксите са 0 и 1 евро.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"ГБС спечели поредна поръчка на пътната агенция за 119 млн. лв.", четем в "Капитал"

Компанията е класирана първа за връзката на Южната дъга на околовръстния път на София с "Цариградско шосе"

"ГБС - Инфраструктурно строителство", част от "Главболгарстрой Холдинг", ще строи връзката на Южната дъга с "Цариградско шосе". Това става ясно от решение на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) от 5 март. 

Още преди два месеца, при отварянето на ценовите оферти, стана ясно, че ГБС е фаворит в състезанието. Класирането обаче е предпоследната стъпка преди подписването на договор със строителната фирма.

ГБС напоследък отново се превърна в силния играч в инфраструктурното строителство, след проблемите на няколко нейни конкурента. За последните няколко месеца компанията спечели и строителството на отсечката преди тунел "Железница" на "Струма" за 30 млн. лв. и участъка между Драгоман и Сливница за близо 98 млн. лв. Фирмата има рамков договор за строителни дейности и с държавната компания "Автомагистрали". 

На второ място в състезанието за южното околовръстно на София е класирано обединение с участници "Геострой" и "Пътстрой 92" част от групата на "Геотехмин", които са имали добра техническа оферта, но предложената им цена е по-висока от на ГБС - 121.2 млн. лв. На трето място е класирано дружеството "ИСА 2000" на Стоян Инджов.

Прочети още от " Капитал"

"Най-масово крадат имоти от заможни покойници с фалшиво завещание" е заглавиe от в. "24 часа"

За да намалеят измамите, от полицията искат нотариусите да изследват собствеността, преди да изповядат сделка

Както преди 10 години, така и сега фалшивото саморъчно завещание се оказва най-разпространената измама за имоти в София. Това обясниха пред "24 часа" полицаи от Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР).

Преди дни заедно със Специализираната прокуратура те заловиха една от най-оборотните банди за имотни измами в София - тази на Георги Янев-Джеймса. За няколко години ромският бос и хората му, сред които бивш нотариус, задигнали 23 имота. (Виж по-долу). През м.г. в СДВР са работили по 70 случая на имотни измами.

Мошениците прибягват до завещание, когато научат, че заможен човек е починал. Тогава те не могат да му откраднат подписа, не могат и да изготвят пълномощно, с което да го заблудят, че ще извършват нещо в негов интерес. Със завещанието обаче прехвърлят имуществото на бушон, който не е осъждан. Причината - ако го хванат, да се размине с условна присъда. Завещанието е добър способ за измами и когато починалият има роднини. С него те ги елиминират.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Инвалидните пенсии нараснали двойно за 18 години" извежда на първа страница в. "Монитор"

38 на сто от нашенците с ТЕЛК са трудоспособни

Инвалидните пенсии за общо заболяване са нараснали два пъти и половина за 18 г., сочат данните на Националният осигурителен институт (НОИ).

През 2000 г., когато хората с увреждания за първи път взеха такава пенсия, право на нея имаха 177 624 нашенци. Само за 14 г. българите, които я получават са станали 390 412, а през 2018 г. броят им вече скача на 457 432. Основните причини за увеличението на инвалидните пенсии били вдигането на пенсионната възраст и безработицата, което карало хората да търсят по-лесен начин за пенсиониране чрез освидетелстване от ТЕЛК, се посочва в анализ на осигурителния институт, който обяснява първото нарастване на нашенците с ТЕЛК. Същевременно всеки втори инвалид е в трудоспособна възраст. Тези, които са над 80 г. са едва 13 917.

Жените с увреждания взимат лек превес ад мъжете. От статистиката става ясно, че над 212 000 българки страдат от някакво заболяване. При въвеждането на парите за инвалидност най-голям беше делът на тези с намалена работоспособност от 71 до 90 на сто, следвани от тези с 50 до 70 на сто.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"БНБ понижи прогнозата си за ръст на икономиката", пише "Капитал"

Банката очаква 3.6% увеличение на БВП през 2019 г. и забавяне на потреблението

Потреблението ще продължи да е основен двигател на икономиката през 2019 г., но покупките на домакинствата ще се забавят. Това ще се отрази и на вноса, който също ще расте по-ограничено, но за сметка на това износът на български стоки към Турция ще се съживи основно заради възстановяване на експорта на петролни продукти. Фирмите в страната обаче ще инвестират ограничено заради несигурната външна среда за сметка на увеличаващи се публични инвестиции. 

Това прогнозира БНБ в своя последен "Икономически преглед", който се изготвя на всеки три месеца. Банката понижава и очакванията си за ръст на икономиката през тази година до 3.6% при 4% в предходната прогноза, която беше публикувана преди половин година. БНБ ревизира и данните за 2018 г. с 0.7 пр. пункта до 3.2% ръст на БВП. Основната причина е спадът на износа през първите девет месеца на миналата година, който според БНБ е причинен от фактори с краткотраен характер и от ревизии в данните на НСИ.

Прочети още от " Капитал"

"Най-големият тарикат в държавата е държавата", пише в. "Сега"

Новата разпоредба за пенсиите, прокарана тихомълком в края на 2018 г., си е чист грабеж

Може да ви звучи абсурдно, но най-големият тарикат в тази държава е... самата държава. Тя винаги ще намери начин да прецака съвестните и честни данъкоплатци. С аргумента, че всъщност защитава техните права. Понякога даже прилага един и същи номер по няколко пъти - като с пенсиите например.

Всъщност в най-новата българска история няма настоящ или бъдещ пенсионер, който да не е бил или да не му предстои да бъде прецакан. Независимо колко съвестно се е осигурявал, независимо колко внимателно си е правил сметката как да има достатъчно пари за спокойни старини. Държавата винаги ще измисли как да го ощети, като промени закона набързо, на тъмно и некадърно.

Последните прецакани "щастливци" са от тази година. По признанието на НОИ пенсиите на 37% от хората, които ще се пенсионират, ще бъдат по-ниски от очакваното. Това се случва благодарение на "лека" промяна в закона, приета от депутатите незабелязано в края на миналата година.

Прочети още от в. "Сега"

"Край на кризата с мигрантите" пише в. "Монитор"

Eвропа вече не е засегната от миграционната криза, която преживяхме през 2015 г., но структурните проблеми остават, заяви първият заместник-председател на Европейската комисия Франс Тимерманс.

Повече от 50 000 мигранти са разселени в страни членки на ЕС от 2015 г. насам. Почти 35 000 бежанци са разселени от Гърция и Италия в други страни членки. През 2018 г. незаконната имиграция достигна до нивата преди кризата: 150 000 мигранти, което е най-ниското ниво за последните 5 г. ( 25% по-малко спрямо 2017 г. и 90% в сравнение с пика на кризата през 2015 г.).

Прочети още от в. "Монитор"

"Чакат оферти за "Турски поток" през България" четем в "24 часа"

Не е новина, че "Газпром" няма да участва в хъб. "Балкан", важно е, че има договор за резервиране на капацитет в тръбата на входа и на изхода на България при Турция и Сърбия, казва шефът на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов

Дo 6 март, 17 ч е срокът за оферти за строителствоно на новите тръби от Провадия до сръбската граница при Зайчар, по които ще се транспортира газът от "Турски поток" през България. Очакванията са кандидатите да са консорциуми от български и чужди компании.

След отварянето и на финансовите оферти, което ще е по-късно, ако те са над цената, която е предвидена от "Булгартрангаз" - 2,2 млрд. лв., компанията ще уведоми "Газпром", "Булгаргаз" и швейцарската "Мет", че ще се наложи да бъде увеличена и цената за резервирания от тях капацитет на входа при турско-българската граница и на изхода - при българо-сръбската. Затова е предвидена и опция за отказване от договорите през април. Това каза за "24 часа" изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов.

Прочети още от в. "24 часа"

"До дни каним инвеститори за "Белене"", пише в. "Стандарт"

До дни България ще покани инвеститори да строят АЕЦ "Белене". Засега е имало интерес от китайска, корейска, френска, американска и руска компания, обясни енергийният министър Теменужка Петкова. Според нея и другият бъдещ проект - "Турски поток", е важен за българската енергийна независимост.

Втората ни атомна електроцентрала е на път, обясни енергийният министър. Имаме вече български реактори, лиценз за площадката и голяма част от документите за лиценз на самия проект.

"До момента са дадени 3 милиарда, това са парите на българските данъкоплатци, така че са налице всички предпоставки да бъде направен опит този проект да бъде реализиран на пазарен принцип", заяви министър Петкова.

Това означава държавата да не дава други пари, освен вече вложените. Според експерти - нямало как да стане.

Прочети още от в. "Стандарт"