"Парното подгони нощната тарифа на тока" извежда на първа страница в. "Монитор"

В столицата цената му скочи с 7,4%, в Бургас - 17,12%

Цената на топлоенергията в някои от големите градове на страната вече подгони нощната тарифа на електроенергията, сочат данните от последното поскъпване, одобрено днес от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). По-високите цени влязоха в сила от неделя.

В София топлоенергията от 1 юли вече струва 103,14 лв. за мегаватчас или пресметнато в киловатчаса 0,103 лв. Новата нощна тарифа на електроенергията, одобрена за местното ерепе - ЧЕЗ, пък е с близка стойност - 0,12 лв./КВтч.

Стойността на топлинната енергия, която се ползва от 15% от населението в страната за мегаватчас вече е над стотарка в 5 града.

Освен в София над тази граница ще плащат и в Пловдив (100,428 лв./МВтч), във Варна (100,56 лв/МВтч), във Велико Търново (107,18 лв. МВтч) и в Габрово (,107,21 лв./МВтч). Българският Манчестър поне до 1 октомври е с най-високата цена, въпреки, най-малкото поскъпване от 0,10%.

Най-голям ръст на поскъпването от 17,12% от началото на месеца е отчетено в Бургас. Там вече ще плащат по 80,196 лв. за метаватчас с почти 12 лв. повече, отколкото досега. На второ място по ръст на цените е Плевен - с 15,19%, където потребителите на централно парно ще дават за единица консумирана енергия по 91,90 лв. вместо досегашните 77,78 лв., сочат данните на регулатора.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Бедните общини не се отказват да даряват на МВР" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Общата стойност на всички подаръци за първите три месеца на годината е 450 203 лв.

Бедни общини продължават да правят редовни дарения на полицията по места - това става ясно от последния отчет на даренията към МВР. Вътрешното ведомство е сред най-богатите с бюджет от над 1 млрд. лв. годишно. 

Отчетът е за периода януари-март. Подаръците от местната власт видимо намаляват, но въпреки това някои общини не се отказват от практиката. МВР също. Преди години един от вътрешните министри призна, че без подаръците полицията не би могла да се справи.

Най-големият дарител на МВР за първите три месеца е община Ямбол, става ясно от отчета. Тя е платила над 20 хил. лв. за ремонта на работните и общите помещения на местната полиция.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"България е в световния топ3 в търговията с патешко, череши, работно облекло", четем в "Капитал"

Страната се издига с една позиция до 61-о място сред световните износители през 2017 г., сочи доклад на БСК

Изминалата година беше добра за външната търговия на България. През 2017 г. стойността на експорта достига рекордните 30.2 млрд. долара, което издига страната с една позиция нагоре до 61-о място сред износителите по света. Това става ясно от доклад на Българската стопанска камара (БСК), който използва данни от общата организация на СТО и ООН International Trade Centre (ITC). 

Според анализа на камарата най-успешна е търговията на България с облекла и обувки с азбест - страната държи 26.7% от световния износ, като през 2017 г. българските продажби в чужбина достигат сума от 10.8 млн. долара. Тук обаче надали става дума за дрехи с действително съдържание на азбест, а по-скоро за объркване поради начина, по който се класифицират стоките.

Прочети още от " Капитал"

"Колите с произволен номер само при първа регистрация, няма да сменят всички" е заглавиe от в. "24 часа"

В пунктове ще проверяват кода дали не е пренабит, структурата на метала, че дори и боята

Новите номера с произволни букви и номера ще бъдат само за колите, които минават първа регистрация. Това поясни зам.-шефът на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" Дамян Войновски. Както "24 часа" писа в събота, предвижда се да се премахнат регионалните обозначения в регистрационните номера. Това обаче не означава, че ще се сменят табелите на всички коли.

Премахването на регионалното обозначение се прави, за да се облекчат собствениците на автомобили. Първо те ще могат да регистрират колата там, където искат, а не по местоживеене.

При сегашния режим, ако един човек смени града, в който живее, трябва да смени и регистрационните табели.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Броят на необитаемите жилища расте, търси се начин да се ползват за социални нужди", четем във в. "Стандарт"

Броят на необитаемите жилища в България расте. Те са 1 220 416 или над 31 процента от всички жилища в страната, съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).

В същото време все повече хора нямат шанс да се сдобият със собствен жилищен имот или имат нужда от подкрепа, за да вземат под наем. Затова една от основните задачи при управление на жилищния фонд в България е да се намери начин броят на необитаемите жилища да бъде намален и да се повиши тяхната използваемост. Това е една от целите, заложени в Националната жилищна стратегия, която е качена на сайта на МРРБ за обществено обсъждане.

В стратегията се посочва, че жилищното строителство непрекъснато расте. В периода до 2020 г. ще бъде надминат строителният бум от 2007-2009 г. с изграждане на около 20 хил. жилища на година.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Инвестициите в офиси са на рекордно ниво от началото на 2018 г.", пише "Капитал"

Сделките с офис площи в столицата надхвърлят 260 млн. евро през първото полугодие

Инвестициите в офис площи достигат рекорден обем от 260 млн. евро през първите шест месеца от годината, най-голямата активност в сегмента за последните 11 години. Това посочват в доклад за последното тримесечие консултантите от MBL. 

След рекордна 2017 г. за търговските центрове едни от най-големите бизнес сгради смениха собствениците си от тази година. Три от емблематичните сделки за офиси през периода са за "Мегапарк", офис сградата на "Милениум център" и "София тауър" според MBL.

Прочети още от " Капитал"

"КЗК видя монопола на медийния пазар, но не видя монополиста", пише в. "Сега"

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) публикува секторен анализ на медийния пазар, който разчиства пътя пред управляващите да създадат нови механизми за контрол над независимите медии. Проучването започна през април след призив на премиера Бойко Борисов и официално искане към КЗК на министрите на икономиката, финансите и културата. Това е поредният анализ, с който регулаторът си измива ръцете за изкривената медийна среда. 

В доклада си комисията най-накрая откри, че съществува тенденция основната част от рекламните бюджети да се насочва към големите медийни групи. Очевидно регулаторът е видял, че има монопол, но си е стиснал здраво очите, за да не види кой е монополистът.

Прочети още от в. "Сега"

"Нови европравила! Вече се отказва почивка, без да се губят пари" пише в. "24 часа"

Туристическите агенции и у насдлъжни да дават обезщетение,ако клиентите не се приберат навреме от екскурзия

На 1 юли влезе в сила нова европейска директива за пакетните почивки, която въвежда четири нови облекчения за клиентите на туристическите агенции. Те вече могат да се отказват от почивката на всеки етап след подписването на договора, без да губят пари, да получават обезщетение, ако не успеят да се приберат навреме вкъщи от екскурзията, и да пращат друг човек на своето място, без да доплащат за това.

Четвъртата новост е, че туристическите агенции нямат право да променят цената на почивката, ако това не е било изрично предвидено в договора.

Най-важната промяна засяга условията при отказ от екскурзия или почивка.

Прочети още от в. "24 часа"

"Източна Европа изпадна от дневния ред на големите", пише в. "Стандарт"

Днес САЩ са дълбоко разединени, води се борба за нова идентичност, казва д-р Самюел Шуберт

- Какво е мястото на Русия днес и перспективите пред нея ?

- Русия е в много по-добра позиция, отколкото дори преди две години. С намесата си в Сирия тя си осигури военноморско присъствие в Средиземно море и военновъздушно в Близкия изток.

Моето мнение е, че Владимир Путин, осъществи невероятна, забележителна работа! От една страна вътре в страната, от друга страна ловко се възползва от противоречията, в които са затънали неговите външни опоненти.

През 2000-та година той беше заобиколен единствено от изповядващи либерални възгледи икономисти и политици, които искаха да вкарат Русия в западната неолиберална система. Той започна да възстановява Русия като велика сила и да разрушава еднополярния свят за сметка на многополярна световна система. Консолидира централизираното управление на природните ресурси и най-важните стопански отрасли.

Прочети още от в. "Стандарт"