"Заради петрола горивата най-скъпи от 3 месеца" четем на първа страница на в. "24 часа"

Дизелът стигна 2,34 лв., бензинът е 2,14 лева

Цените на горивата стигнаха тримесечен връх, показа проверка в специализирани сайтове и в някои от веригите бензиностанции.

В част от тях дизелът вече се продава за 2,34 лв. На други цената е от 2,14 до 2,22 лв., а има и такива, които го предлагат за 2,04 лв. Най-високата цена на масовия бензин А-95 е 2,14 лв., като в част от бензиностанциите се предлага от 2,02 до 2,09 лв. На места има цени от 1,92 лв.

Такива ценови нива горивата са имали в края на ноември 2018 г. Причина за сегашното поскъпване са котировките на петрола, които са почти 68 долара за барел. Дори в момента има известно задържане на цените от компаниите, тъй като преди три месеца петролът е бил 60 долара, а горивата са били със сегашните цени.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Гафът с пенсионната формула ще бъде поправен с отвращение" е водещo заглавиe на в. "Сега"

След среща при премиера синдикати и управляващи се нахвърлиха върху медиите

Скандалните недомислици в пенсионната формула, които според прогнози на НОИ щяха да ощетят минимум 31% от бъдещите пенсионери, ще бъдат частично отстранени след вчерашната намеса на премиера Борисов. Това се разбра от извънредна среща в Министерския съвет 3 седмици след като "Сега" постави на дневен ред проблема с отпадането на осигурителния доход до 2000 г.

В срещата участваха ресорният министър Бисер Петков, вицепремиерът Томислав Дончев, управителят на НОИ Ивайло Иванов и представители на синдикатите. Изявленията след разговора бяха направени пред избрани медии, сред които не беше в. "Сега". В репликите липсваше полезна информация, но имаше изобилие от нападки към журналистите, които не премълчаха проблема.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Довършването на "Хемус" ще започне с отсечка от под 2 км", четем в "Капитал"

Пътната агенция е готова да даде начало на довършването само с този участък и сега избира надзорник за него

Без много шум и съобщение до медиите в Агенция "Пътна инфраструктура" бяха отворени офертите на кандидатите в процедурата за надзор на миниатюрен участък от магистрала "Хемус". Търгът е с бюджет 70 хил. лв. и на пръв поглед не би трябвало да е от особена важност. Но в действителност показва, че пътната агенция все още не е готова да започне строителството на липсващите 134 км, за които получи над 1.12 млрд. лв. без ДДС от държавния бюджет и избра без конкурс държавната "Автомагистрали" за изпълнител. Така желанието на премиера Бойко Борисов още тази пролет да има "три първи копки" може да не се осъществи. 

Магистрала в нищото 

Процедурата за избор на надзорна фирма обхваща по-малко от 2 км от участъка, за който отговаря "Автомагистрали". По-интересното е, че тук не става дума за участъка след пътен възел Боаза, където свършва лотът, който "Хидрострой" ще завърши това лято, а за отсечка, която е 7 км по на изток. Така от строителството на въпросните два километра няма да има никаква полза, докато не бъдат свързани с останалата част от магистрала "Хемус".

Прочети още от " Капитал"

"11 500 бегълци от закона опитали да щипнат през граница през 2018 г." извежда на първа страница в. "Монитор"

Полицията заловила 799 чужденци, издирвани от други държави

Близо 11 500 бегълци от закона са направили опит да напуснат страната. От заявените за общодържавно издирване по различни разследвания, са били заловени на изход от страната на различните контролни пунктове.

Това става ясно от публикуван отчет на МВР за 2018 година, който е за изпълнението на програмния бюджет на министерството. От множеството таблици там се установява, че силовото ведомство е обявило за общодържавно издирване 18 137 лица. От тях издирени и снети от издирване са 17 992 лица от всички категории, включително с натрупване от предишни периоди. Търсените от МВР хора са били по общо 14 критерия, сред които дори неплащане на издръжка, задължения към държавата и неявяване по дела. От отчета става ясно, че 11 432 лица са били заловени на гранично-пропускателните пунктове, най-вероятно при опит да напуснат страната.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"ГЕРБ: Няма забавачка или училище, няма помощи", четем във в. "Стандарт"

По-строго обвързване на някои социални помощи за семействата с посещението на забавачка и в училище предлагат от ГЕРБ. Това съобщи в парламента председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов. Той представи проекта заедно с председателя на Комисията по образованието и науката Милена Дамянова, заместник-председателката на Комисията по труда, социалната и демографската политика Светлана Ангелова, с министъра на труда и социалната политика Бисер Петков и с министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.

Предложението на ГЕРБ за промяна в Закон за семейните помощи за деца е - ако едно дете има 3 дни отсъствия от предучилищната група в детската градина или 5 учебни часа неизвинени отсъствия в един месец от една учебна година, то семейството се лишава от месечна помощ за дете за срок от една година. Сегашният режим при същия брой отсъствия предвижда лишаване от помощта само за съответния месец.

Предлагаме един изключително строг режим, целта е да ангажираме родителите така, че децата да посещават редовно училище, посочи Ангелова.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Появи се и трети купувач за бизнеса на ЧЕЗ в България" четем в "24 часа"

Оферта от него се чака през април, "Инерком" и "Индия пауър" също остават в сделката

ЧЕЗ е започнала преговори с трети купувач за придобиване на българските ѝ активи. Това потвърдиха пред "24 часа" от централата на компанията в Прага.

Новината е съобщил вицепрезидентът на ЧЕЗ Томаш Плескач, цитиран от чешкото издание "Лидове новини". Ръководството обаче отказва да назове кой е кандидатът. Очаква се той да подаде конкретна оферта през април, когато това ще направи и другият преговарящ "Индия пауър".

Миналата година ЧЕЗ сключи договор с българската фирма "Инерком", но сделката не бе финализирана заради отказ на КЗК да даде разрешение.

Прочети още от в. "24 часа"

"Разходите за труд нарастват с 5.1% през четвъртото тримесечие", пише "Капитал"

Това е най-слабият темп на увеличение от 2013 г., но остава над средните нива за ЕС

Разходите за труд на компаниите в България продължават да растат и през четвъртото тримесечие на 2018 г., показват данни на Евростат. Tемпът на растеж обаче се забавя значително - докато през периода юли-септември годишното изменение беше с 8.9%, през последните месеци на годината разходите за възнаграждения нарастват с едва 5.1%, което е най-слабият темп от третото тримесечие на 2013 г. Така България се позиционира на десето място в ЕС, а лидер отново е Румъния с 13.1%, следвана от Латвия с 11.8% и Португалия с 10.3%. 

Догонващите държави от Централна и Източна Европа предвидимо водят евросъюза по отношение на растежа на разходите за труд и остават значително над средните нива - 2.8% в ЕС и 2.3% в еврозоната. В много от тези държави, включително България, двигател на увеличението са по-високите минимални работни заплати и възнаграждения в бюджетния сектор, както и недостигът на кадри.

Прочети още от " Капитал"

"Букурещ научи един брюкселски номер от Борисов", пише в. "Сега"

Започват преговори за избирането на Лаура Кьовеши, в които България ще подкрепя компрометираната Румъния

Ако види на улицата кандидатката за европейски прокурор Лаура Кьовеши, премиерът Бойко Борисов сигурно ще мине на другия тротоар. Последното нещо, което би желал, е да се срещне с нея - преди или след евентуалното й избиране на поста. И въпреки това съдбата ще ги събере - макар и задочно.

След като Европейският парламент (гражданите) и Съветът на ЕС (правителствата) застанаха на противоположни позиции кой да оглави новосъздадената Прокурорска служба на ЕС, ще започнат преговори. ЕП държи на Кьовеши, Съветът на ЕС настоява чрез КОРЕПЕР (съвета на посланиците) да бъде избран френският кандидат Жан-Франсоа Бонер. От страна на ЕП процедурата бе прозрачна, докато КОРЕПЕР избра да работи на тъмно. Затова в момента се знае кои депутати от Европарламента ще участват в преговорите, но имената на преговарящите от страна на правителствата са неизвестни.

Прочети още от в. "Сега"

"Глобата за лъжа на търговец да е процент от печалбата" пише в. "Монитор"

Срокът за връщане скача с година, ако е-търговецът не посочи това право

Глобата за нелоялни практики да е процент от оборота на търговеца. Сегашният Закон за защита на потребителите постановява фиксирани цени за размера на санкциите, но според регулатора трябва да се определи по-справедлив модел на санкциониране.

Шефът на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Димитър Маргаритов призна, че е имало и случаи, в които е налагана максималната глоба от 30 000 лв. Изказването на шефа на регулатора идва по повод това, че не всеки търговец си взима поука и понякога се засичат повторни нарушения. Онлайн търговците пък използват нови начини, с които да измамят потребителите. "Най-често нарушенията са свързани с физически лица, които подават невярна информация за продукта си, или нарушават правото на купувача за връщане на стоката в 14-дневен срок", коментираха от КЗП за "Монитор".

Прочети още от в. "Монитор"

"Все по-малко българи търсят работа на Острова", пише в. "Стандарт"

Намалява броят на българите, които искат да работят във Великобритания. Такова е заключението на посреднически фирми, наемащи кандидати за сезонна работа на Острова, става ясно от репортаж на БНР.

За чужбина заминават предимно мъже на възраст над 45 години, констатират фирмите. От няколко седмици тече подбор на желаещи да работят в Обединеното кралство и се провеждат разяснителни кампании. На такава среща в Кърджали се явили едва 15-тина души.

Кандидатите смятат, че Островът предлага повече възможности и по-добро заплащане и са готови да останат поне докато няма проблеми с престоя им.

Наемат се работници основно в селското стопанство, каза Димчо Умурски, представител на една от посредническите фирми. Според него това е възможност за хората, които у нас трудно биха си намерили работа.

Прочети още от в. "Стандарт"