"Правителството засекрети Агенцията по вписванията" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Така ще може да се заобикаля Законът за обществените поръчки, а гражданският контрол ще стане невъзможен
Правителството изненадващо обяви Агенцията по вписвания (АВ) за секретна, като я включи в списъка на стратегическите обекти и дейности, които са от значение за националната сигурност. Това е прецедент - в него няма друга агенция или комисия. В списъка са язовири, военни заводи, атомната централа, тецове, петролна рафинерия, електрически подстанции, мобилни оператори. Стратегически обекти са и президентството, Народното събрание, Министерският съвет, резиденция "Бояна" и целият комплекс наоколо, външното министерство, комисията по досиетата, обекти на МВР, МО и спецслужбите. Там е и оградата срещу мигрантите по границата с Турция.
В Агенцията по вписванията се намират няколко регистъра, които трябва да са публични и достъпни - имотен, търговски, БУЛСТАТ, на юридическите лица с нестопанска цел, на имуществените отношения между съпрузите.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"България е в топ 3 на ЕС с най-нисък ефективен данък печалба", четем в "Капитал"
Страната е една от малкото, в които нормативната и реалната ставка за чуждите компании е почти еднаква
Данъците в Европа не са това, което изглеждат. Поне ако се съди по разликата между номиналната ставка, с която се облагат печалбите на компаниите в ЕС, и реално внесения корпоративен данък.
В повечето държави членки ефективната ставка е много по-ниска от записаната в закона, като колкото по-голяма е дадена компания, обикновено толкова по-малко плаща. Едно от изключенията е България - тук официалната ставка на корпоративния данък е 10%, а ефективната се изчислява на 9.5%. Най-фрапираща е разликата в Люксембург, чийто официален данък е 29%, но компаниите плащат средно 2.2% от печалбата си.
"Томислав Дончев: Орязваме 1600 бройки за чиновници по предложение на министрите" е заглавиe от в. "24 часа"
Икономисаните средства ще се ползват за увеличаване на заплатите на останалите
- Г-н Дончев, отговориха ли всички министерства какви съкращения ще направят тази година? Колко души ще бъдат съкратени и кои ведомства са с най-голям дял?
- Към 22 януари две министерства не са предоставили информация, по предварителни данни е предложено намаление на числеността на администрацията с 1600 щатни бройки. Преди систематизирането на получените отговори не е коректно да се открояват отделни министерства.
"По трима пенсионери дневно бити и грабени от бандити", извежда на първа страница в. "Монитор"
90 възрастни хора са пострадали само през миналия месец, крадците спечелили обаче едва 12 хил. лева за година
По трима пенсионери на ден горят от грабежи у нас. Възрастните хора са пребивани и ограбвани в домовете си, като само през последния месец от годината жертви на подобни престъпления са станали около 90 души. Общият брой на потърпевшите за декември е близо 150, научи "Монитор".
Останалите 60 души обаче са причакани хора на улицата, които са били нападани и обрани. Общо регистрираните грабежи за последната отчетна година на вътрешното ведомство пък са 1525. От там отчитат, че те са намалели спрямо 2016 година с около 9 процента. Или иначе казано за 2017 година са били обрани с близо 120 души по-малко, които са били ощетени с едва около 12 хил. лева.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Когато Бойко говори, фактите мълчат", пише в. "Сега"
Бум на инвеститорите има - но само в главите на управляващите. За кабинета България е бизнес рай, а за бизнеса е минно поле
Вече доста години управляващите и статистиката са в спор - прииждат или бягат чуждестранните инвеститори. Премиерът Бойко Борисов е убеден, че те се роят и че това се дължи на личния му чар и на мъдрото му управление, което е превърнало България в бизнес оазис. Да, ако питате бизнеса, приближен на ГЕРБ или на Пеевски примерно, ще чуете само суперлативи. Но всички други представители на деловите среди имат сериозни и много на брой забележки и те ескалират напоследък. Безпристрастните числа също оформят нерадостна картина - страната ни съвсем не е райското кътче, което се привижда на властимащите.
През ноември премиерът силно се жегна от упреците, че инвеститорите бягат от България.
Тогава той нарече приказките за "катастрофален срив" вражеска пропаганда и непознаване на данните. За повече тежест цитира статистиката на БНБ, според която за деветте месеца на 2018 г. придошлите от чужбина капитали са достигнали 826 млн. евро. Но за хвалба ли е това? През 2015 г. например резултатът бе над 1.5 млрд. евро. А през рекордната 2007 г. преките чужди инвестиции стигнаха почти 9 млрд. евро.
"Какво направи и какво - не, президентът за 2 г.", четем във в. "24 часа"
На 22 януари се навършиха 2 години от встъпването в длъжност на президента Румен Радев. Заради ангажименти и наситена програма обаче държавният глава ще направи годишната си отчетна пресконференция в началото на другата седмица - т.е. след конгреса на БСП, който ще заседава на 26 януари.
От "Дондуков" отричат изчакването да е свързано с партийния форум, но и не уточняват с какви точно ангажименти и срещи е запълнена програмата на президента до края на седмицата.
Двете години на Радев със сигурност ще се запомнят с рекордния брой вета, които той наложи на внесени от управляващото мнозинство закони - 12 досега. Както и с острия тон в отношенията му с ГЕРБ.
По повод втората годишнина на Радев на президентския пост попитахме социолози: Какво направи президентът за 2 г. и какво - не.
Кои са 10-те разлики на Радев с неговите 4-ма предшественици на поста - виж в инфографиката.
"По-голямо финансиране за студенти икономисти" пише в. "Монитор"
По-голяма сума за издръжка на един студент ще бъде заделяна за студенти от професионални направления "Икономика", "Администрация и управление" и "Туризъм". Към настоящия момент коефициентът за тези направления е 1,00, но от следващата година ще стане 1,15. Това ще стане с промени на Постановление № 162 на Министерския съвет от 2001 г. за определяне на диференцирани нормативи за издръжка на обучението за един студент по професионални направления, одобрени от кабинета днес.
Направените промени са израз на усилията, които Министерството на образованието и науката полага за повишаване ефективността на публичните разходи в системата на висшето образование. Необходимостта от корекция на съотношенията в нормативите между отделните професионални направления произтича от възникващ към момента дисбаланс в държавното финансиранe.
"Брекзит без сделка къса връзката с Шенген", пише в. "Стандарт"
Британската гранична полиция предупреди ръководството на страната за заплахите за сигурността на кралството и транспортните проблеми, които могат да възникнат при излизане на Великобритания от ЕС без споразумение. Презентацията, подготвена от Гранична полиция, бе публикувана във вторник вечерта на сайта на телевизия Скай нюз, предаде ТАСС и БТА.
Според документа в случай на Брекзит без споразумение, британската гранична полиция ще загуби достъп до част от важна за нейната работа информация и до редица важни компютърни бази на ЕС. Това ще доведе до влошаване на ситуацията в сферата на граничната безопасност, се посочва в документа.
Британските полицаи ще трябва да използват базата данни на Интерпол вместо Шенгенската информационна система. Един от главните проблеми ще бъде това, че служителите на Гранична полиция ще бъдат лишени от възможността да различават отдавна живеещите и работещи в Обединеното кралство граждани на ЕС от току-що пристигащите в страната.
"Давос: Меркел се обяви за защита на глобализацията и реформи в МВФ и Световната банка", пише "Капитал"
Защита на глобализацията и световния ред. Това послание към лидерите отправи германският канцлер Ангела Меркел по време на Световния икономически форум в Давос. Речта й беше една от най-чаканите на събитието, още повече след като нейната наследничка като председател на Християндемократическия съюз Анегрет Крамп-Каренбауер ще направи своя международен дебют на форума в четвъртък.
Меркел заяви, че световният ред е атакуван от популисти и националисти и че е "важно да се помни, че решенията, залегнали в основата на международните институции, са били направени преди 74 години, точно след Втората световна война". Германският канцлер отбеляза обаче, че международните институции са "бавни с реформите", и призова МВФ и Световната банка да се адаптират. "Ако една система не реагира достатъчно бързо, други ще създадат нови институции, които да хвърлят тежестта си", каза тя, като добави "институциите трябва да бъдат реформирани така, че балансът на силите да бъде реалистично представен".