“Само 10 плажа у нас в световната ранглиста” четем на първа страница във в. “Монитор”
Само 10 плажа у нас отговарят на критериите на „Син флаг“. Това е сертификационната програма, която всяка година оценява ивиците по цял свят по редица характеристики – качество на морската вода, екологичност, безопасност и предоставяни от тях услуги и удобства. Тазгодишното издание на световната ранглиста бе публикувано вчера и показва, че за разлика от нас съседите ни имат много повече отговарящи на стандартите на приза ивици. За справка в Турция с подобен сертификат са около 430 плажа, а в Гърция – между 380 и 390. Северните ни комшии – Румъния, обаче нямат нито един сертифициран плаж, но се очаква тази година да има един награден. Световният лидер с 560 плажа е Испания. Друга от страните по Средиземноморието – Хърватска, е със 130.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Бърз съд за съседи, неплащали такси" четем на първа страница на в. “Труд”
Дела срещу некоректните платци от блока приключват за 2-3 месеца в полза на етажната собственост

Хора от етажните собствености успяват да осъдят по бързата процедура свои съседи, които не плащат таксите на входа. Само за няколко месеца некоректните платци се превръщат в длъжници по закон по облекчен път в съда, съобщиха пред „Труд“ юристи.

По думите им масово хората съдят съседите си, които не плащат такси и сметки с години. В някои случаи дори се стига до изпъждането им от жилищата. дин от последните изгонени е мъж от Русе, който не плащал задълженията по общите части в продължение на 2 години и те достигнали сумата от 400 лв. Така през февруари съдът реши той да напусне имота си за срок от 1 година.

Прочети още от в. “Труд”

“Лукарски слива две агенции”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”
Специална Агенция за икономически растеж ще отговаря за насърчаването на иновациите и инвестициите в България. Тя ще се формира със сливането на Българската агенция за инвестиции и Агенцията за малките и средните предприятия. Това предлага министърът на икономиката Божидар Лукарски, като за целта е подготвен закон за иновациите, чийто проект е пуснат за публично обсъждане. Целта е по този начин да се засили експертният потенциал, да се подобри комуникацията с бизнеса и "да се постигне по-голяма ефективност при реализация на големи икономически проекти с голямо значение за страната". Все още делът на иновационните предприятия в България е малък, ниско е и технологичното ниво на предлаганите от тях разработки, гласят мотивите към законопроекта.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Приходите и печалбите на компаниите растат с рекордните 17%", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Раздвижването на икономиката се чете силно и във финансовите резултати на компаниите в България през миналата година. Подобрението е по всички показатели: броят на работещите фирми се увеличава с 35 хил., приходите им растат с цели 17%, стабилно нагоре са и печалбите. Почти двойно е намаляла общата счетоводна загуба, която година по-рано достигна внушителните 11.5 млрд. лв. Резултатът от всичко това се вижда и в бюджета, който през миналата година е събрал рекордните 1.86 млрд. лв. от данък върху печалбите на фирмите, или с около 10% повече спрямо година по-рано. Това показват данни на Националната агенция за приходите (НАП) за 2015 г. след обработване на данъчните декларации на компаниите, предоставени след запитване на "Капитал".

Данните на НАП показват множество положителни тенденции през 2015 г. Първо, ръстът на приходите е огромен – със 17.4% до 327.6 млрд. лв. Движението в оборота изпреварва покачването на разходите на компаниите.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Борисов готов да разписва всички секции навън, но ПФ не отстъпва", четем на първа страница на в. „24 часа"
Не се ли разберем, че отхвърляме ветото, мнозинството се разтуря - с такава позиция Симеонов и Каракачанов отиват при премиера и Цветанов утре

Министерският съвет да решава къде в чужбина извън дипломатическите представителства ще може да се гласува.

Това ще предложат от ГЕРБ на Патриотичния фронт утре. Срещата на Бойко Борисов и Цветан Цветанов с Валери Симеонов и Красимир Каракачанов - последен опит за сближаване на позициите по Изборния кодекс, ще се проведе в Народното събрание. А по-късно шефовете на ГЕРБ ще съберат депутатите и Изпълнителната комисия на партията, за да гласуват кое да изберат - да се разделят с патриотите или да вдигнат червен картон на президента Росен Плевнелиев, като отхвърлят ветото му по чл. 14 на кодекса, който определя принципа за разкриването на избирателни секции в чужбина.

Прочети още от в. „24 часа"

"Глоба до 7000 лв. заплашва хотелиерите за укриване на гости” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Глоби между 1000 и 7000 лв. ще плащат хотелиерите, ако не водят регистър на гостите си и по една или друга причина отказват информация за тях на полицията, данъчните и общините. Това предвиждат промените в Закона за туризма, които вчера бяха публикувани за обществено обсъждане.

Проектът предвижда собствениците на хотели, мотели, апартаментни комплекси, вилни или туристически селища да бъдат задължени да осигуряват автоматичен обмен на данни между информационната система на водения от тях регистър и Единната система за туристическа информация. За по-малките - семейни хотели, хостели, пансиони, къщи или стаи за гости и др., се предвижда облекчение. Те ще подават данни за гостите си ден за ден, а не в реално време. Не е ясно обаче как точно ще се осъществява контролът по места. Само по Черноморието хотелите, вилите, апартаментите са стотици.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„И БТК пусна официално бързия си интернет", пише в. “Капитал Daily”
БТК обяви старта на мобилната си мрежа от четвърто поколение в понеделник, след като неофициално услугата беше пусната още през уикенда. В момента достъп до бърз интернет има в София, Перник и Враца, а до края на август се очаква да има покритие в 450 населени места и за 4.5 млн. души. Така вече и трите големи мобилни оператора поддържат 4G мрежа. А след като миналата седмица Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) отпусна на телекомите допълнителни честоти, сега на "Мобилтел", "Теленор" и БТК остава да се състезават за качество и покритие.

БТК беше последният мобилен оператор, който пусна 4G мрежа, като причината вероятно се крие именно в изчакването на допълнителните честоти, за да не се смущават останалите услуги на телекома. С новия ресурс, който получи, компанията може да предложи максимални скорости от 40 mbps за качване на информация и 112 mbps за сваляне.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„ЕС се уплаши, че Турция може да скъса споразумението за бежанците", пише в. “Сега”
ЕС разработва алтернативен план на споразумението с Турция за възпиране на бежанския поток в случай, че Анкара престане да спазва договорката, писа германският в. "Билд". Изпълнението на договора от 18 март е поставено под въпрос, след като главният преговарящ от турска страна премиерът Ахмет Давутоглу обяви, че се оттегля от поста, а президентът Реджеп Ердоган в последните дни дава противоречиви сигнали за отношенията между Анкара и Брюксел. Вчера той заяви, че членството на страната в ЕС е "стратегическа цел" и изрази надежда, че безвизовият режим със страните от ЕС ще ускори присъединяването на Турция към общността. В неделя вечерта по време на фестивал за късометражни филми в Истанбул държавният глава за пореден път нападна Европа, като я обвини в диктатура и жестокост заради това, че затваря границите си за мигрантите и бежанците от Сирия. "Европейските страни нямат милост и не проявяват никаква справедливост", заяви той. Два дни по-рано Ердоган обяви, че Турция няма да изпълни условието на Брюксел да реформира антитерористичното си законодателство.

Прочети още от в. “Сега”

“Панамските досиета вече достъпни за всички - ето търсачката за България” пише в. „Труд"
От тази вечер документите от т.нар. Панамски досиета вече са достъпни в мрежата. Това са над 360 000 имена на физически и юридически лица, съдържащи се в огромен архив на панамската адвокатска кантора за офшорни фирми "Мосак Фонсека"

Международният консорциум на разследващи журналисти )ICIJ) включи в 21 часа специална търсачка за повече от 11 трилиона документа за почти 214 000 фирми в 21 страни и територии със статут на офшорна зона – от Панама и Хонконг до щата Невада и Британските Вирджински острови.

Вижте резултатите за България

Прочети още от в. „Труд"

“Кило череши удари 26 лева“, четем във в. “Монитор”
По 25,90 лв. за килограм се предлагат черешите в София, установи проверка на „Монитор“. На столичния пазар „Ситняково“ търговците масово са надули цените, като най-евтините започват от 8 лв. за кило.

Сергиите, на които се предлагат череши, са едва 4-5. Повечето плодчета са дребни и не добре узрели, но въпреки това и за тях търговците държат цени от 10 – 12 лв. за кило. Някои от продавачите са решили да злоупотребяват със слабата реколта, която се очаква тази година, и са пуснали червените череши по 20 лв.

Според етикетите, плодовете са предимно от Асеновград, Пловдив и Кричим, като липсват надписи за произход от Гърция.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Изпитват 28-те банки ще издържат ли тригодишен шок", пише в. „24 часа"
Симулират спад на БВП, висока инфлация, срив в цените на имотите и ръст на безработицата

Има ли болни трезори в банковата ни система? Раздават ли кредити на свързани фирми? Колко дълго и на какви шокове могат да издържат 28-те банки, работещи у нас? Какво ще се случи с онези, които са нестабилни?

Отговор на тези въпроси ще има на 13 август т.г. когато БНБ ще обяви резултатите от стрестестовете и оценката на активите.

Оценката на активи за 87,6 млрд.лв., колкото са те в банковата система, ще покаже за всяка банка и за цялата система колко са лошите кредити и какви провизии трябва да начисли отделната банка, за да ги покрие.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”8 страни искат референдум за ЕС", пише в. “Стандарт”

Почти половината европейци искат в страните им да се проведе референдум за членството в ЕС по подобие на Великобритания. Това сочи ново социологическо проучване в осем страни от общността.

Допитването на социологическото бюро "Ипсос-МОРИ" е реализирано между 25 март и 8 април 2016 г. сред повече от 6000 граждани. 45% от анкетираните в Белгия, Германия, Испания, Италия, Полша, Унгария, Франция и Швеция са заявили, че искат свикването на подобен референдум в тяхната страна. Средно една трета пък искат излизане от ЕС при възможност. Делът на онези, които биха гласували страната им да напусне ЕС, варира от 48% за Италия до 22% за Полша.
"Италианците се надяват да получат възможност да гласуват на референдум за членството си в ЕС", отбелязва Боби Дъфи, директор по проучванията в "Ипсос-МОРИ". Това показва, че дори след референдума за "Брекзит" да се запази статуквото, неприятностите за ЕС няма да свършат", коментира той.

Прочети още от в. “Стандарт”