Саудитска Арабия обяви създаването на ново съвместно дружество между държавния петролен гигант Saudi Aramco - най-голямата петролна компания в света, и държавната минна компания Ma'aden. Това е значителна стъпка в усилията на Кралството да доминира над критичните минерали, пише Mining.
Партньорството има за цел да извлича литий - основен компонент в електрическите автомобили (EV) и електронните устройства - от находища с висока концентрация, като същевременно изследва икономически ефективни технологии за директно извличане. Търговското производство на литий се очаква да започне до 2027 година, обявиха компаниите, цитирани от Reuters.
Националните петролни компании на Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства (ОАЕ) планират да добиват минерала от петролни находища.
Необвързваща сделка
Проектът за добив на литий на саудитския държавен петролен гигант Saudi Aramco е "обещаващ, но все още не е търговски жизнеспособен", заяви министърът на минното дело на Кралството Бандар бин Ибрахим Ал-Хорайф. Той потвърди, че саудитската минна компания Manara Minerals разглежда възможността да инвестира в пакистанската мина Reko Diq, като каза, че Саудитският фонд за развитие може да допринесе с над $100 милиона инвестиции в минната инфраструктура на Пакистан.
Aramco и Ma'aden подписаха необвързваща сделка за проучване на създаването на съвместно предприятие за добив на минерали в Кралството. Проектът ще се съсредоточи върху минерали за енергиен преход, включително извличане на литий от находища с висока концентрация на белия метал и разработка на рентабилни технологии за директно извличане на литий (DLE).
Новината е в съответствие с визията 2030 на Саудитска Арабия - амбициозна инициатива за намаляване на зависимостта на Кралството от петрола чрез развитие на минния сектор и други индустрии. Планът е насочен към неизползвани минерални ресурси, оценени на $2,5 трилиона, и се стреми да увеличи приноса на минното дело в БВП от $17 милиарда на $64 милиарда до 2030 година.
Търсенето на преходни минерали като литий, кобалт и никел нараства в световен мащаб. Aramco прогнозира 20-кратно увеличение на вътрешното търсене на литий между 2024 г. и 2030 г., достатъчно за поддържане на 500 000 EV батерии и 110 гигавата възобновяеми енергийни източници.
Стратегически инвестиции
За да засили амбициите си за добив, Саудитска Арабия създаде Manara Minerals, съвместно предприятие между Ma'aden и Фондът за публични инвестиции (PIF). Той се фокусира върху придобиването на минни активи в чужбина. Неговите забележителни международни начинания включват придобиването през 2023 г. на 10% дял във Vale Base Metals, отделянето на мед и никел на стойност $26 милиардd от Vale.
Кралството се цели и в дял в пакистанската медна и златна мина Reko Diq на стойност $7 милиарда, която е 50% собственост на Barrick Gold и 50% на правителството на Пакистан.
В момента Саудитска Арабия внася по-голямата част от своята мед, за да отговори на вътрешното търсене, което възлиза на 365 000 тона годишно, като се очаква да се удвои повече от 2035 година
Открития на злато и мед
Извън темата за лития, от Ma'aden обявиха откриването на извлекаеми залежи от злато и мед в своите зони за проучване.
"Ние правим значителни инвестиции в проучване през последните години, чрез стартирането на най-големите в света програми за проучване на минерали", заяви главният изпълнителен директор Боб Уилт в изявление.
Въпреки че саудитската компания все още не дава конкретни оценки за размера и качеството на минералите, тя твърди, че текущият анализ и усилията по сондиране ще променят разбиранията за находищата през 2025 година.