"Строим по 500 м аутобани на ден" извежда на първа страница в. "Монитор"

Приблизително по 500 м магистрални пътища на ден ще строим догодина, показва сметка на "Монитор" по разчета на регионалното министерство. През 2017 г. трябва да са готови нови 25 км аутобани, а още близо 69 км да се доизграждат.

За седем месеца, от началото на май досега, са започнати проекти за почти 1.5 млрд. лв. Стойността на сключените договори е 454 млн. лв. Дадено е началото чрез тръжни процедури в пътния бранш за 887 млн. лв. с ДДС.

Един от големите проекти догодина е строителството по магистрала "Хемус". Нови 25 км се строят в двата участъка от Ябланица до Боаза (9 км) и между пътните възли Белокопитово до Буховци (16 км). В момента се проектират трите отсечки от 50 км от Тетевен до разклона за Плевен.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Децата в IV клас у нас четат по-добре от връстниците си в САЩ, Германия, Дания" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Българските четвъртокласници отново могат да бъдат похвалени за чудесните си образователни резултати - този път по четене. На последното издание на авторитетното международно изследване PIRLS 2016, измерващо уменията за четене на 10-годишните, учениците ни са се класирали на 11-о място от 50 държави, изпреварвайки по този начин връстниците си от САЩ, Франция, Германия, Испания, Дания и т.н. "Много сме доволни от доброто представяне, още миналата година имахме подобни индикации заради добрите резултати на четвъртокласниците ни по математика от друго изследване (ТIMSS - бел.ред.)", коментира Неда Кристанова от Центъра за оценка в предучилищното и училищното образование към просветното министерство. Известно е обаче, че проблемите в нашата образователна система започват от пети клас и водят до тотален срив в знанията и уменията на 15-годишните.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Само неизвестен фонд от Лихтенщайн подаде оферта за Общинска банка", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

"Новито опортюнитис" е единствената компания, подала оферта за 67.65% от дела на Общинска банка, съобщиха от Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции (СОАПИ). Срокът изтече в края на работния ден на 4 декември 2017 г. Според запознати с офертата предложената цена е по-висока от заложената минимална сума за дела на Столичната община от 45.65 млн. лв.

Кой е кандидатът

Прочети още от в " Капитал Daily"

"200 милиона на година е печалбата от черния пазар на лекарства" е заглавиe от в. "24 часа"

Постоянно получаваме сигнали, че липсват лекарства - защото се изнасят по криминален начин от България в чужбина, тъй като там цените са по високи, коментира зам.-министърът на здравеопазването Бойко Пенков.

Най-често обажданията били за лекарства като инсулин, за повишено кръвно налягане, за онкологични заболявания и други хронични болести. Тези лекарства би трябвало да са налични, тъй като са ясни нужните количества, така че се внасят дори с 10-15% повече.

После обаче тези лекарства изчезвали.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Държавата застава зад проекти за 540 милиона", четем във в. "Стандарт"

Стамен Янев е шеф на Българската агенция за инвестиции. Той коментира пред "Стандарт" какви са мерките за привличане на повече капитали у нас, как ще се реши проблемът с липсата на кадри и какво представлява инициативата "16 плюс 1".

- Г-н Янев, на дискусията на в. "Стандарт" в Стара Загора казахте за 23 проекта, които ще осигурят потенциал от 500 работни места. Бихте ли обяснили повече?

- В началото на годината ще сертифицираме проекти на стойност 400 милиона лева, обаче аз мисля, че може и да е доста повече. Защото сме на финалната права с един проект, който най-вероятно още тази седмица ще го сертифицираме. Той е приоритетен и е на стойност 300 милиона. И като прибавим другите 300 милиона, вече говорим за повече, един път и половина от това, което сме дали като заявка.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Ръстът на производителността на труда рязко се забавя", пише в. "Капитал"

Производителността на труда през третото тримесечие на годината расте с едва 1.1 % на годишна база. Това е най-ниският темп на увеличение от 2014 г. досега, показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ). За сравнение - повишението на средната работна заплата за същия период е 11%. Така производството на единица продукция става все по-скъпо, което се отразява на конкурентоспособността на България. 

Националната статистика публикува и по-подробна оценка за икономическия ръст през третото тримесечие, който остава непроменен спрямо експресните данни - 3.9%.

Прочети още от в " Капитал"

"Властта си изми ръцете: Болниците източват НЗОК, но законно", пише в. "Сега"

Здравният министър не е склонен да вади частните клиники от държавните

Схемите за източването на държавните и общинските болници са законни. Това е абсурдният извод на прокуратурата, която през последните месеци е проверила заедно с МВР и службите стотици договори между държавни лечебници и частни клиники, по силата на които вторите получават милиони. 

Законът за лечебните заведения позволява в държавна болница да има и частна клиника, обясни главният прокурор Сотир Цацаров, който даде брифинг със здравния министър Кирил Ананиев и МВР шефа Валентин Радев. Условието е двете структури да извършват различни дейности.

Прочети още от в. "Сега"

"Много контролни органи - хилав контрол" пише в. "24 часа"

Препокриват се правомощия, проблем са и заплатите и подборът на работещите

Ако с нещо можем да се гордеем не само в европейски мащаб - това са множеството контролни органи, с които администрацията ни разполага. Това може да се види във всяка сфера.

Да започнем с нещо, което засяга всеки човек - здравеопазването. Като се погледнат множеството органи с контролни функции, човек ще си каже, че в нашето здравеопазване всичко ще е точно и стотинка няма къде да изчезне.

Прочети още от в. "24 часа"

"Шахматната дъска на Балканите", пише в. "Стандарт"

Напоследък често се задава въпросът дали Балканите се завръщат с пълна сила във фокуса на вниманието на големите световни сили. Трябва да сме наясно, че Балканите никога не са били извън обсега на тези сили. И независимо от това, че няма непрекъснат поток от информация за действия на някоя от тези сили на полуострова, това не означава, че те не са в постоянно противоборство помежду си за сфери на влияние в политически и икономически план. САЩ, Русия, а в последно време и Китай чрез своята инициатива "Един пояс, един път", са в непрекъсната надпревара за присъствие на Балканите. Това означава, че те продължават да бъдат постоянен обект на интереси.

Прочети още от в. "Стандарт"