"В България токът е по-скъп, отколкото в Германия и Дания" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Причината е липсата на конкуренция и реален пазар за електроенергия за бизнеса

Богатите северни страни в Европейския съюз (ЕС) плащат по-малко за електроенергия на едро, отколкото по-бедните южни държави. Най-евтина е електроенергията в скандинавските държави и в Германия. Най-скъпо е в Италия, Гърция и Португалия. България е в златната среда, но плаща повече от водещите страни, както и от бързо развиващите се прибалтийски членки на ЕС. Причините за това са неразвитият пазар, липсата на реална конкуренция и свързаност на енергийните системи. Това показват данните за четвъртото тримесечие на миналата година на генерална дирекция "Енергетика" към Европейската комисия.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Георги Ганев: Проблемът на икономиката е правният ред", четем в "Капитал"

Според икономическия екип на "Демократична България" липсата на върховенство на закона е ключовият проблем на страната и бизнеса. Ганев посочва, че имуществените права не са неприкосновени, няма сигурност при изпълнение на договорите. Това означава, че фирмите не могат с увереност да изготвят бизнес планове, което оскъпява инвестиционните решения, а оттам се стига и до по-малка бизнес активност. 

"Структурната слабост на българската държава и бизнес среда е липсата на върховенство на правото, липса на предвидимост на правилата, липса на увереност от страна на бизнеса, че неговите права и договори ще бъдат спазвани", подчертава Ганев.

Прочети още от " Капитал"

"Държавната икономика печели, рекордьор е АЕЦ "Козлодуй" с 8575% ръст за 2017 г." е заглавиe от в. "24 часа"

С 8575% до 117,899 млн. лв. е увеличена печалбата на АЕЦ "Козлодуй" за 2017-а спрямо 2016 г., показва финансовият отчет на дружеството. Със 100 млн. лв. в повече е продадената през миналата година електроенергия в сравнение с 2016 г.

В отчета си дружеството пише като причина увеличените приходи и по-ниски разходи. И НЕК е на печалба малка - 6,87 млн., при 128,71 млн. лв. загуба. за 2016-а.

"Мини Марица-изток", чиито работници искат увеличение на цените на въглищата, са на печалба от 9,8 млн. лв. преди данъци, като увеличението е 27%.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Кърпят 700 хил. квадрата дупки в градовете" извежда на първа страница в. "Монитор"

Близо 700 хил. квадратни метра улични дупки ще бъдат асфалтирани в големите градове на страната през тази година, показа проверка на "Монитор".

Само в София предстоят ремонти на 54 000 квадратни метра настилка на ул. "Граф Игнатиев" и на над 200 000 квадрата на други улици.

В Русе ще бъде положена нова настилка на 140 улици с площ от 319 552 квадрата. В Пловдив пък от 1 май в ход е реконструкцията на булевардите "Руски" и "Шести септември", а във Варна - на бул. "Приморски". С пълна сила капитални ремонти на улици се правят още и в други големи градове като Велико Търново, Шумен и Кюстендил.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Брюксел ще остави без хляб 300 хиляди наши семейства", четем във в. "Стандарт"

Проблемът идва от т.нар. "Първи пакет за мобилност" и "Втори пакет за мобилност", които вече са изготвени, обсъждат се и скоро трябва да бъдат внесени в Европейския парламент. И двата пакета са насочени основно против интересите на България.

Казвам основно против България, защото всички останали страни отдавна работят за решаване на проблема и се договарят на най-високо ниво. А приемат ли се тези "мобилни пакети" в този вид, който досега се коментира, между 200 хиляди и 300 хиляди български семейства ще останат без хляб. Тава са семейства на водачи на товарни автомобили и автобуси, чиито работодатели след приемането на двата пакета ще фалират. Причината за това са новите изисквания относно времето за работа и почивка на шофьорите, които драстично ще увеличат разходите на превозвачите и ще предизвикат лавина от фалити.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Thomson Reuters вероятно ще изчислява СОФИБОР от 1 юли 2018 г.", пише "Капитал"

БНБ ще преустанови котирането на пазарния индекс според изисквания на европейски регламент

Thomson Reuters вероятно ще изчислява пазарните индекси СОФИБОР и СОФИБИД от 1 юли 2018 г., съобщи Менда Стоянова, председател на комисията по бюджет и финанси в парламента. По думите й в момента се водят преговори. 

Според източници на "Капитал" разговорите се водят от месеци, като процесът не е финализиран поради фактори от техническо и регулаторно естество, но очакванията са това да се случи. Към днешна дата обаче въпросът все още е отворен, коментираха от банковия сектор. За тях и за клиентите им темата е важна, тъй като засяга основен ценообразуващ индекс, включен в лихвите на множество договори по кредити в левове.

Прочети още от " Капитал"

"Тв рекламите с лотарийни милионери може да секнат", пише в. "Сега"

Масовата продажба на лотарийни талони за търкане ще бъде забранена, както и рекламите на новоизлюпени усмихнати милионери в най-гледаното време на телевизиите. Такива законови промени готвят от Националния фронт за спасение на България. Ако идеите на партията на Валери Симеонов бъдат подкрепени, талончета на късмета ще се продават само на места, които имат лиценз за организиране на хазарт, и ще изчезнат напълно от обикновените търговски обекти - супермаркети, лавки, офиси на мобилни оператори, застрахователни посредници и платежни услуги. НСФБ е част от коалицията "Обединени патриоти", която партнира на ГЕРБ в управлението.

Прочети още от в. "Сега"

"Смъртта на пчелите и съдбата на човечеството" пише в. "Монитор"

Милиони пчели са отровени в няколко търновски села заради безхаберие и немарливост. Някой си арендатор най-вероятно е решил да вкара в земята поредните тонове отровни препарати, с които да натори зеленчуковите или зърнените култури, които след това пък ние ще изядем. За разлика от човека, който доказа, че може да оцелее след като цял живот поглъща тонове отровна храна, вода и въздух, пчелите няма как да издържат на отровите, с които обилно напояваме майката земя. За някои смъртта на няколко кошера с пчели вероятно не е от значение. Сигурно дори ще се зарадват, че жилещите гадинки са изтребени. А и смятат, че и без това медът, който се продава по магазините, не е натурален пчелен продукт. Защо обаче този случай трябва да ни накара да се замислим за някои неща. Още преди около половин век гениалният физик Алберт Айнщайн пророчески заявява: "Човечеството няма да оцелее повече от четири години след смъртта на пчелите." И обяснението за това е съвсем просто.

Прочети още от в. "Монитор"

"Позитивите от приемането на еврото ще се усетят още с влизането в ERM II", пише в. "Стандарт"

Позитивите за икономиката на България от присъединяване към еврозоната са както краткосрочни, така и дългосрочни. Те ще започнат да се усещат още в момента, в който официално започне процеса на присъединяване и страната влезе в чакалнята на еврозоната (ERM II). Това се посочва в доклад на Института за пазарна икономика за ефектите за българската икономика от присъединяване към ERM II и еврозоната, приключил в края на април.

Покачването на кредитния рейтинг в повечето страни се наблюдава първо още при влизането в чакалнята на еврозоната, ERM II, а допълнително повишение обичайно има и при приемането на еврото. Вдигането на рейтинга води до по-ниски лихви за държавата, бизнеса и гражданите и осигурява по-лесен достъп до финансиране и повече инвестиции в икономиката.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Палма де Майорка забрани даването на апартаменти под наем" четем в "24 часа"

Палма де Майорка стана първият испански град, в който от този сезон ще бъде забранено даването на апартаменти под наем с туристически цели в многоетажните сгради, съобщиха туроператори.

Тази мярка трябва "да обуздае масовия туризъм" и да съхрани града "годен за живеене" на самите испанци.

Градският съвет на столицата на Балеарските острови и остров Майорка - Палма - прие наредба, която забранява на частните собственици на апартаменти в блоковете да дават под наем своята недвижима собственост. Забраната, която влиза в сила от юли, не включва еднофамилните къщи и вили.

Прочети още от в. "24 часа"