"Властта заложи в "най-амбициозния бюджет" данъчна секира за 1.5 милиарда лева" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Фискът иззема все повече от фирми и граждани, без да предлага сериозни реформи, смятат икономисти

По-високи публични разходи, по-високо данъчно-осигурително бреме, по-голямо разпределение през бюджета и влошено фискално салдо. Това предвижда проектът на бюджет за 2019 г., който вчера бе приет от правителството на извънредно заседание. Промените, които са залегнали в "данъчния пакет" за 2019 г., ще струват на българските данъкоплатци нови 1.5 млрд. лева годишно. Премиерът се самопохвали с "един от най-амбициозните бюджети на Прехода. Държавата не е била никога в по-добра кондиция от сега".

Консолидираните разходи през 2019 г. са заложени в размер на 44.5 млрд. лв., което е с 5.9 млрд. лв. повече от очакваното изпълнение през текущата 2018 г. Това е напомпване на публичните разходи с над 10 млрд. лв. за 2 години, изчисли Институтът за пазарна икономика.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"За тайните арести и бурята в чаша вода", четем в "Капитал"

Защо промените в НПК, които забраняват на задържания да уведомява близки до 48 часа, са безсмислени

Народното събрание гласува в четвъртък на първо четене спорен проект за промени в Наказателния кодекс, внесен от правителството. 

Вниманието привлякоха няколко текста от преходните и заключителните му разпоредби, които предвиждат промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), даващи възможност в изключителни случаи, правомощието на задържания от прокурора обвиняем да беше лишен от правото да уведоми посочен от него конкретен човек. Още с появата на проекта на този проект на сайта на правосъдното министерство преди няколко месеца в медиите се появиха заглавия, че се задават "тайни арести".

Прочети още от " Капитал"

"Климатикът 2 пъти по- икономичен от парното тази зима" е заглавиe от в. "24 часа"

Газът също излиза по-евтино от централното топлоснабдяване, но ако не се смятат инвестициите в инсталация

Отоплението с климатик дори само на скъпата дневна тарифа вече е два пъти по-евтино отколкото с парно. Това показват последните изчисления на Института за енергиен мениджмънт въз основа на цените по последните решения на Комисията за енергийно и водно регулиране, които ще действат тази зима.

Изчисленията показват, че с климатик през деня отоплението излиза 5,32 стотинки за киловатчас топлинна енергия, а с централизирано парно е 11,14 стотинки.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Бедни баби хвърлят по 30 000 пенсии през балкона" извежда на първа страница в. "Монитор"

Само за година възрастни жени са наброили над 6 млн. лева на телефонни измамници

Бедни баби, които взимат минималната пенсия в страната, която чак от другата година ще стане 220 лева, са хвърлили 30 хил. месечни възнаграждения през балкона. Това показва статистиката на МВР, с която "Монитор" разполага. Жените, които са около 90% от измамените само за година са наброили над 6 млн. лева на телефонни измамници.

Рекордът по бройка измамени държи София със 120 преметнати жени, по изхвърлени суми обаче рекордьор са областните дирекции в най-бедния регион в страната - Северозападна България. Там са дадени една трета от сумите за година.

"Не случайно мошениците избират по-бедните региони. Там са сигурни, че хората колкото и да имат, ще ги дадат. Бройката на измамените там не е по-голяма, но пък хората са склонни да дадат и последния си лев. Дали това идва от трудността с работа със съвременните устройства за комуникация, или просто от наивността на хората, ние не знаем. Само знаем, че отчитаме ръст в разкриваемостта. През миналата година тя е била 9 процента, докато през тази надхвърля 16 процента. Това обаче не спасява хората, тъй като и опитите скачат и стават все повече. Една група може да завърти до 1000 обаждания за ден.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Брокери отчитат успокояване на жилищния пазар", четем във в. "Стандарт"

Повишаването на цените на недвижимите имоти се забавя, а търсенето и предлагането се уравновесяват. Това са изводите от анализ на компанията за недвижими имоти "Явлена", основан на данните за сключените сделки и договори за ипотеки, както и на наблюденията на експертите в компанията. Тя представи някои тенденции в петте български града с най-голяма динамика на имотния пазар.

София

В столицата за експертите е очевидна тенденцията към намаляване на ръста както на цените, така и на сделките и ипотеките. Кандидат - купувачите отлагат покупката с желанието да намерят жилище с по-добри характеристики и да преговарят. Това на свой ред забавя усвояването на кредита от търговските банки.

Брокерите прогнозират, че до края на годината средната цена на кв. м жилищна площ в столицата ще продължи да намалява като е възможно заради изчакването на купувачите срокът за сключване на сделка да се удължи.

Пловдив

С привличането на чуждестранни инвестиции и изграждането на нови производствени мощности в индустриалните паркове около Пловдив активността на пазара в града през последните години е доста висока след спад на цените през 2015 г.

Прочети още от в. "Стандарт"

"АЕЦ "Белене" вече чака за старт", пише "Капитал"

Процедурата за избор на стратегически инвеститор трябва да бъде обявена до края на годината

Въпросът за изграждането на атомната електроцентрала в Белене отново е актуален. Причината за това е, че наближава моментът, в който държавата трябва да обяви какъв модел смята да заложи за реализацията на АЕЦ "Белене", как точно ще избере инвеститор и най-вече как ще се финансира строителството. 

В края на юни, когато правителството взе решение за размразяване на проекта за атомната централа, бе даден срок на енергийния министър Теменужка Петкова до 31 октомври да изготви процедура за избор на стратегически инвеститор и да е готова структурата на самия проект при заложените от държавата параметри - реализация на пазарен принцип и без предоставяне на държавна гаранция чрез отделяне на активите и пасивите за АЕЦ "Белене" в отделно проектно дружество.

Прочети още от " Капитал"

"Баневи присвоили над 1,5 млн. лв. чрез "Полимери"", пише в. "Стандарт"

Общият размер на присвоеното от сем. Баневи имущество е над 1.5 млн. лева, а общият размер на щетата, нанесена на фиска е над 500 000 лева. Това съобщи наблюдаващият делото прокурор Мария Дойчева по време на брифинг в Спецпрокуратурата по повод досъдебното производство около разследването на дейността на завод "Полимери" АД и задържането на семейство Баневи в Ница. "Освен за сдружението по смисъла на член. 321, ал. 6 от НПК, на г-н и г-жа Баневи са повдигнати обвинения за присвояване и данъчни престъпления в периода 2010-2011 година", уточни тя.

Семейство Баневи са получавали парите от дейността на "Полимери" по сметки на други, контролирани от тях дружества, обясни още Дойчева. "В обвиненията не са включени апортите. По схемата за присвояване ще продължи да се работи сега, след като сме намерили откраднатите документи, укрити от сем. Баневи в бивш офис на техни дружества в гр. Варна", уточни тя.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Италианска рапсодия", пише в. "Сега"

Рапсодията се определя като музикална форма със свободна структура и широк диапазон от настроения и тоналности. Тя се отличава със спонтанното вдъхновение и усещане за импровизация и свободни вариации. Определено не е италиански специалитет, първомайстори на рапсодията са германците. Но когато към епично (героично, трагично, величествено) повествование се добави страстно италианско изживяване, действието е бурно и може да приключи със съвсем неочакван край. Ето такъв макроикономически епос поднесе на партньорите си по еврозона италианското правителство и предизвика истински взрив във валутния съюз. За първи път от съществуването на еврозоната бе ползвано правото на вето върху икономическата политика на страна членка: Европейската комисия отхвърли проекта за бюджет на Италия. За първи път държава от Европейския съюз (Германия) открито настоява за принудителни мерки към друга съюзна държава (Италия) - дори в случаите с Кипър и Гърция рестриктивните мерки бяха уж договаряни като "спасителен пакет", свързан с финансова подкрепа за избягване на неминуем фалит. Заговори се за "война" между Брюксел и Рим, оказа се, че европейското чиновническо войнство е самоуверено да обяви икономическа война на третата по размер икономика (ако не броим напускащото Обединено кралство) в Евросъюза.

Прочети още от в. "Сега"