След края на Втората световна война ядрената енергетика започва да се развива наред с ядрените оръжия. Първият тест на ядрена централа се провежда в графитния реактор X-10 в лабораторията Oak Ridge в Тенеси, САЩ, през 1948 година.
Първата ядрена електроцентрала, която започва да произвежда електричество в индустриален мащаб и е вързана към електрическа мрежа, е централата в Обнинск, Съветския съюз. Тя започва да произвежда електричество за първи път през 1954 година. Ядреният реактор от типа RBMK се намира в Института по физика и енергетика. Централата е позната още като APS-1 Obninsk. Но тази централа е изведена от експлоатация през 2002 година, след солидни 48 години производство на енергия.
Към настоящия момент ядрената електроцентрала "Безнау" (Beznau) в Швейцария е най-старата такава, която все още е в експлоатация.
Електроцентралата се намира в Северна Швейцария. Строителството й започва през 1965 година, а първият реактор започва да произвежда енергия на 1 септември 1969 година. Вторият реактор - Beznau 2, става онлайн през 1972 година. И така до ден днешен.
И двата реактора са с вода под налягане (PWR) и са построени от американската корпорация Westinghouse с капацитет от 365 мегавата всеки, които могат да произвеждат 6 000 гигаватчаса енергия. Станцията е собственост и се управлява от швейцарската частна компания Axpo Holdings.
Предвид дългосрочната си оперативна мощност, "Безнау" не е неизвестна с инцидентите си. Според швейцарския Федерален инспекторат по ядрена безопасност между 1995 и 2014 година в централата са възникнали 91 инцидента с ядрената сигурност.
86 от инцидентите са определен от "ниво 0" по Международната скала за ядрени инциденти (INES), което е най-ниската степен на авария. Четири от инцидентите са от "ниво 1", а един от инцидентите, който се случва през 2009 година, е определен като "ниво 2". Тогава двама работници в централата са изложени на "недопустими" нива на радиация. За сравнение, двете най-тежки ядрени аварии - тези във Фукушима, Япония, от 2011 година и "Чернобил", СССР, 1986 година - са определени като "ниво 7" - най-тежката степен.
Заради инцидентите, а и не само, обществените нагласи към централата са смесени. След аварията във Фукушима, 20 000 протестиращи се събират в град Дотинген, осъждайки дейността на старата швейцарска централа. Протестът се оказва най-големият антиядрен такъв в страната от 25 години насам. През 2014 година 100 активисти на Greenpeace нахлуват в "Безнау" и окачват на една от площадките банер с надпис "КРАЙ", настоявайки за затварянето на застаряващите мощности заради опасения за безопасността.
Въпреки че все още произвежда енергия и е една от петте атомни централи, които формират 35% от енергийния микс на Швейцария, "Безнау" и самата ядрена индустрия в страната са под заплаха. Очаква се страната да се прехвърли към изцяло възобновяема енергия с вятърни турбини и слънчеви паркове до 2050 година. Междувременно няма информация за издаване на нови лицензи за изграждането на ядрени електроцентрали.