По отношение размера на данъчните ставки Швеция е на първо място в света. Но приетото схващане за непоносимо високи данъци буквално не е съвсем вярно. По темата във vestifinance.ru пише Хелга Херватис.
Понятието" шведски социализъм "се е утвърдило в света и става дума за системата на разпределение на държавната подкрепа и гаранции сред всички членове на обществото. А местните жители наистина следват мотото "За равенство и помощ!", имайки висок стандарт на живот, но и знаейки откъде се финансират социалните "подаръци".
Средният годишен доход на стандартната клетка на шведското общество е 70-90 хиляди евро. Обикновеното семейство е майка, баща и 2-3 деца. Средната заплата на всеки възрастен е приблизително 3,5-5 000 евро на месец (бруто).
В Швеция основната сигурност е стабилната работа, там не може да се уволнява служител " просто така", синдикатът защитава интересите на своите членове.
Средното шведско семейство живее в апартамент, предоставен от държавата, или във къща, закупена с ипотека. Използва един или два автомобила (ако домът е извън града). Държавата предоставя на децата под 18-годишна възраст напълно безплатна медицинска грижа, а на възрастните почти безплатно. Безупречно работи силно развита мрежа от детски институции.
Откъде идват такива условия на живот?
От най-високите данъци в света. Шведите обаче не се страхуват от тях заради ясните гаранции. Кръгът е затворен. Какво има вътре?
Швеция е приела прогресивна данъчна система. Гражданите на страната плащат подоходен данък със ставки от 30% до 55%. Тъй като размерът на налога се състои от два компонента - национален и общински данък, размерът зависи от мястото на пребиваване. В моя град, Стокхолм, данъчната ставка варира от 30-33%.
С заплата над 400 хиляди корони на година (40 хил. евро) към минималната ставка от 30%, местното население трябва да плати допълнителни 5% до 20%. С доходи над 574 300 крони (57 430 евро), данъчната ставка ще се повиши до 55%.
В допълнение, работодателят плаща данък за всеки служител - още 32%. Има случаи, когато на служителите се заплаща в плик, но това е много рядко. Шведите, като правило, не правят това. Защото знаят, че е по-евтино да си платят данъка, отколкото огромна глоба или да бъдат привлечени към съдебна отговорност, със заплаха от влизане в затвора.
В тази скандинавска страна плащат данък върху капиталовите печалби. Това означава, че ако сте продали акции, бижута или имот на по-висока цена, отколкото сте си купили, трябва да платите на държаата данък от 30% върху разликата в цената.
Или, ако стойността на притежаваните акции се увеличи, данъкът се начислява и върху дивидентите. Днес данъкът върху горивата е 60%, при закупуването на храна - 12%. При закупуване на алкохол, в допълнение към ДДС (основната ставка е 25%) в Швеция, той се облага с налог - акциз 560 крони на литър чист алкохол. Дори за пенсиите се плаща данък върху доходите на физическите лица (30%).
Необичайно за повечето държави е данък върху телевизията и радиото. До миналата година гражданите на Швеция, които имаха телевизор у дома, трябваше да платят 1% от дохода си за нов, а дори и за неработещ екран. Но от 1 януари тази година, законът е променен и сега всички жители ще плащат данък, дори и тези, които нямат телевизор у дома. За щастие, данъците не се вземат от другите модерни устройства.
Въпреки високите ставки и изобилието от различни данъци, в някои области Швеция изненадва с липсата на някои такси. Например в тази скандинавска страна няма данък върху наследството. Ако роднина умре, то всички движими и недвижими имоти и вещи преминават към членове на семейството или лица, регистрирани в завещанието, без никаква финансова загуба.
В Швеция никога не е имало данък върху недвижимите имоти за тези, които живеят в апартаменти, тъй като те принадлежат или на кооперации, или на държавата. А жилища се предоставят на гражданите за временно ползване. Въпреки това, данъкът върху собствеността върху земята, независимо дали се горски или ниви, е запазен.
Шведите са свикнали да плащат данъци, и го правят навреме. Напоследък обаче хората изглеждат недоволни: поради миграционната политика тези пари често не се изразходват за нуждите на коренното население, а за безкрайния поток от бежанци. В резултат на това възникват социални проблеми, които са необичайни за местното общество. Например опашките за посещение на лекар, за операция, когато е невъзможно да се получи необходимото и гарантирано от държавата обслужване в продължение на месеци.
насо
на 20.01.2019 в 18:36:53 #1Процентите са написани наизуст. Всъщност средният доход се облага с 28%, което е по-нисък процент от България (като се вземат впредвид здравни и пенсионни осигуровки). Колкото по-ниски доходи, по-ниски данъци. Под 15000€ нямо данъци.