Северна Корея хвърли днес света в страх. Страната оповести, че е успяла да проведе успешен опит с водородна бомба.
Днешното изпитание на силното оръжие идва само няколко седмици след пускането на информацията от страна на Пхенян, че вече притежават водородна бомба. Тогава обаче експертите се съмняваха, че това е истина.
Според тях страната може да има вече няколко ядрени оръжия и да развива нови. В доклад на американско-южнокорейския институт SAIS се казва, че до 2020 година Северна Корея може да притежава между 20 и 100 ядрени оръжия, способни да достигнат Япония, Южна Корея и дори САЩ, разказва в обширен свой материал по темата телевизия CNN.
"Традиционната гледна точка беше, че Северна Корея наистина иска легитимност за своя режим и ще се опита да търгува оръжия срещу по-добри отношения", казва Джефри Люис, директор на източноазиатската програма към центъра "Джеймс Мартин".
Операционната система, на която работи Ким Чен Ун и цяла Северна Корея
Вижте как изглежда Red Star 3
Под лидерството на предишния диктатор - Ким Чен Ир, страната успява с тази стратегия да постигне успехи - допуска инспекция на Международната енергийна агенция, взема участие в международни разговори със страни като Япония, Русия и Южна Корея и дори се съгласява да ограничи ядрената си програма срещу премахване на икономическите санкции.
Най-мощната водородна бомба - "Цар Бомба"
Бомбата е конструирана в СССР от група физици под ръководството на академик Игор Курчатов. В групата на разработчиците са влизали Андрей Сахаров, Виктор Адамски, Юрий Бабаев, Юрий Трунови Юрий Смирнов. Бомбата е взривена на височина от 4 km над остров Нова Земя на 30 октомври 1961 г. Мощността ѝ се равнява на 58,6 мегатона тротилов еквивалент или близо 3600 пъти по-мощна от първата атомна бомба, взривена на 6 август 1945 г. над град Хирошима. Генерираната ударна вълна обикаля Земята три пъти. Ядрената гъба се издига на височина 67 km, а от йонизацията на атмосферата се прекъсва радиовръзката за час на стотици километра от полигона.
Не така обаче стоят нещата с новия лидер - Ким Чен Ун. Той наследи ядрената програма от баща си, която вече беше провела 2 успешни ядрени опита. И я доразвива.
От официално изявление на севернокорейската армия през месец май става ясно, че тя "има капацитета да намали (размера на) ядрените бойни глави, както и да създаде оръжия с разнообразна форма". И допълва: "Ние можем да гарантираме точността не само на ракетите със среден обсег, но и на тези с далечен, технологията за които отдавна имаме".
Докато експертите се съмняват в истинността на тези думи, Пхенян без съмнение работи за миниатюризацията на бойните глави и наскоро тества подводници с балистични ракети, които имат капацитета да поразят американския щат Хавай. За плашени са още и Южна Корея, и Япония.
Повечето опити за дипломатическо влияние над Северна Корея минават през Китай - единственият реален съюзник на страната. Засега обаче те не дават сериозен резултат.
Какво представлява водородната бомба?
Водородна бомба (термоядрена бомба) е популярното име на експлозивно устройство, използващо принципа на термоядрения синтез (сливане на атомните ядра), при който се отделя огромно количествоенергия. Името ѝ се дължи на това, че веществото, което се използва за синтез, е някой от двата тежки изотопа на водорода - деутерий или тритий. Тъй като термоядреният синтез изисква влагането на изключително количество енергия, устройството на водородната бомба включва като "детонатор" "обикновена" атомна бомба (т.е. такава, базирана на ядрен разпад). Задействането на устройството протича на два етапа - първо се взривява детонаторът - атомната бомба,който отделя достатъчно енергия, за да започне неконтролируема синтезна реакция, която предизвиква същинската експлозия.
В материала са използвани текстове от Wikipedia.