Всяка година в Токио хиляди хора носят намерени вещи в полицията. Не заради тях обаче, а заради милионите долари, които се връщат на собствениците им, японската столица може да бъде наричана най-честният град в света.
Фактите говорят - през миналата година 3,67 милиарда йени или 32 милиона долара са били изгубени и около три четвърти от тях са били върнати на собствениците им, показват данните на полицията.
Към 2015 година 103 трилиона йени са били в циркулация, равняващи се на около 19% от японския годишен брутен вътрешен продукт (БВП). Това е най-високото ниво на пари в обращение сред всички 18 развити държави, показват данните на Централната банка на Япония.
Източник: Bloomberg.com
Да държиш пари в кеш в азиатската страна обаче не крие особени рискове. Още преди повече от десетилетие Токио успя да "победи" дефлацията, като валутата се оказа печеливша инвестиция в дългосрочен план.
Успоредно с това дори сега, когато през последните четири години централната банка се придържа към политиката си на количествени улеснения, лихвите остават на нулево ниво, пише Bloomberg.
В същото време престъпността в държавата е ниска и сред хората няма страх, че могат да бъдат ограбени. Като пример може да се даде, че в Токио, който е един от най-пренаселените мегаполиси в света, хората резервират място в някое кафе или ресторант като оставят смартфона си на масата.