За световната икономика петролът е първостепенен ресурс и предмет на един от основните и най-динамични пазари: винаги има активно търсене и предлагане, висока конкуренция и усъвършенствани механизми за регулиране. Страните производителки на течните въглеводороди изграждат дългосрочни стратегии и бюджети въз основа на петролния пазар, в определяна степен това се отнася и до държавите и компаниите потребители. Нарушаването на тези баланси е изпълнено с продължителни глобални кризи.
Но доколко сме зависими от петрола и ще можем ли напълно да го изоставим?
Какви са по-близките и по-далечните перспективи пред "черното злато" в светлината на съвременните световни технологични тенденции, пише в статията на RBC trends.
![Снимка 219940](https://webnews.bg/uploads/images/40/9940/219940/768x432.jpg?_=1455701009)
Източник: iStock
Какво означава петролът за индустрията и икономиката?
Нефтът играе ключова роля по време на Втората индустриална революция през втората половина на 19-ти и началото на 20-ти век. Тогава - през 1859 г. - се ражда петролната индустрия, съчетаваща добива и преработката на нефт. Тази година е основаването на Pennsylvania Rock Oil, първата петролна компания в американския щат Пенсилвания.
Първоначално от петрола се е правил керосин, който масово се е използвал за осветление. И след това идват различните видове горива, особено търсени с развитието на автомобилната индустрия, железопътния транспорт и авиацията. От средата на 20-ия век петролът заема и водещо място като важна суровина за химическата индустрия.
Но към края на 20-ти век ролята на петрола започва забележимо да намалява: появяват се алтернативни източници на гориво и енергия, а Четвъртата индустриална революция се основава на напълно различни фактори. Основните "двигатели на прогреса" вече са дигиталните технологии, а световната индустрия се стреми към най-екологичните алтернативи на петрола.
![Снимка 253049](https://webnews.bg/uploads/images/49/3049/253049/768x432.jpg?_=1473757119)
Източник: iStock
Защо петролът никога няма да свърши
Ето мнението на Артем Козионов, научен сътрудник в Руския държавен университет за нефт и газ.
- Все още не знаем как се образува петрола. Има 2 теории за това: органична и неорганична. Привържениците на първата смятат, че въглеводородите са се появили в древността от органична материя и планктон под въздействието на високи температури и налягане. Вторите смятат, че нефтът се е образувал на големи дълбочини в мантията на Земята поради сложни химични реакции. Но и двете теории казват, че петролът е възобновяем.
- Нефтът не винаги произхожда от мястото, където се добива. Това също следва от теориите за неговия произход и означава, че най-новите методи за разработка ще позволят нефтът да се добива отново и отново в правилните количества;
- Човечеството експлоатира по-малко от половината от световните петролни запаси. Дори при интензивно производство в нефтени находища ние извличаме само малка част от въглеводородите;
- Петролът не се добива от всички открити находища. Много от тях все още са слабо проучени и неусвоени;
- Много находища все още не са открити.
Допълнителен фактор в тази насока е, че производството на петрол е ограничено от международни организации като ОПЕК и Международната агенция по енергетика.
![Снимка 539007](https://webnews.bg/uploads/images/07/9007/539007/768x432.jpg?_=1626261670)
Източник: iStock
Петрол срещу алтернативни източници на енергия
Възобновяеми енергийни източници: Именно към тях активно се насочват най-големите енергопотребяващи страни, считайки този начин на производство на енергия за по-екологичен. Втората причина за преминаване към алтернативни източници е да се спре зависимостта от държавите, които използват петрола за геополитически цели.
Недостатъци на възобновяемата енергия:
- ВЕИ са евтини за производство, но скъпи за предоставяне до потребителите. Според Международната агенция по енергетика преносът на енергия, получена от вятъра, е 3 пъти по-скъп, отколкото от въглищна централа. Същото може да се каже и за ядрената енергетика. Това се дължи и на факта, че е възможно да се извлича енергия с помощта на възобновяеми енергийни източници само далеч от населените места - тоест основните потребители. Цяла инфраструктура за електропренос трябва да бъде преустроена;
- Нестабилност на източника. Можете да получите енергия от вятъра само 25-35% от времето, от слънцето - 10-25%. Нивото на контрол в такива енергийни мрежи също е много по-ниско, а мощността трудно се стабилизира;
- Съвременните батерии все още не могат да акумулират достатъчно енергия от възобновяеми енергийни източници, за да могат да я използват, докато станциите не работят.
- За изграждане на станции за производство на енергия от алтернативни източници са необходими все същите въглеводороди, които засега няма какво да заменят;
- И накрая, и най-важното, алтернативните източници на енергия все още не покриват всички нужди. В момента основното им предимство е екологичността и бързата възобновяемост.
Кога ще се откажем от петрола?
Днес петролът все още е гориво номер 1 в света: делът му в потреблението е 31%, което е по-високо от въглищата, газа и възобновяемите източници. Но това вече е с 14% по-малко, отколкото в началото на 70-те години на миналия век, на върха на развитието на индустриалната икономика. Отчасти повлияни от ограниченията върху добива на петрол, въведени за първи път през 1973 г. от ОПЕК за борба с петролната криза.
Някои експерти смятат, че до 2050 г. търсенето на суров петрол ще намалее до 14 милиона барела на ден (прогноза за 2021 г. - 96,7 милиона барела на денонощие).
Потреблението на суров петрол за енергийни нужди ще спадне от 11 на 4 милиона барела на ден. Фактът, че международните организации се стремят да рециклират до 75% от цялата пластмаса, също ще играе роля за спада на търсенето. Това от своя страна ще намали нуждата от нови пластмасови изделия, които също се произвеждат от петролни продукти.
![Снимка 328611](https://webnews.bg/uploads/images/11/8611/328611/768x432.jpg?_=1513088288)
Източник: Arabian Business
Търсенето на нефтохимикали - тоест рафинирани продукти - напротив, ще нарасне до 2 пъти през следващите 20-30 години. През последните 10 години то се е увеличило с 50%, поради бързия растеж на градската инфраструктура в САЩ, Канада, Япония, Китай и Южна Корея.
Потреблението на петрол в строителството и селското стопанство ще се увеличи, ако ръстът на световното население остане на същото ниво. До 2050 г. тези индустрии ще консумират 46% повече петрол от сега: 28 милиона барела на ден.
Други експерти отбелязват въздействието на пандемията, която доведе до срив в търсенето на петрол, но в бъдеще всичко ще се върне към предковидните показатели, главно поради развиващите се страни.
Най-големите световни доставчици на петролни продукти все още не са стигнали до общ сценарий за бъдещото развитие на отрасъла. Например Exxon удвоява производството си в очакване на устойчив растеж на търсенето на петрол и газ. В същото време BP, напротив, преминава към възобновяеми енергийни източници.
Но всички са съгласни, че петролната индустрия сега преминава през един от най-трудните си периоди от 60-те години на миналия век. В същото време пикът на търсенето на петрол вече е преминат, а за газ ще дойде през следващите 5 години. Стратегията на петролния пазар със сигурност ще се промени. Но ще видим глобално отхвърляне на петрола не по-рано от 20-30 години, включително поради фактори, свързани с околната среда. Например, производството на 1 кг литиево-йонни батерии, които захранват електрически автомобили, води до емисии на 2,5 кг CO2 еквивалент. При извличане на 1 кг нефт това число е 0,15 кг.
Артем Козинов добавя, че въглеводородите са уникални с високата си енергийна ефективност поради специални химични връзки. Следователно през следващите 80-100 години нефтът и газът гарантирано ще останат основни източници на енергия.