Проблемите с Република Северна Македония са свързани не само с миналото, но и с езика на омразата към граждани с българско самосъзнание. Това е изтъкнала вицепрезидентът Илияна Йотова при разговор с представители на френския Сенат, цитирана от БНТ.
Йотова е в Париж за участие в световен форум за равенството на мъжете и жените.
От френска страна са посочили, че разчитат да се намери решение за Република Северна Македония по време на тяхното председателство на Съвета на ЕС през 2022 г. От своя страна вицепрезидентът е казала, че България не може да отстъпи от позицията си.
Тя е подчертала и двойните стандарти и политически мотиви за неприемането ни в Шенген, а френските сенатори са заявили, че подкрепят страната ни.
Вицепрезидентът Илияна Йотова участва и в официалното откриване на Световния форум за равенството на мъжете и жените. Основните теми са борбата срещу насилието над жени и защита на феминистките асоциации. Очакванията са да се поемат конкретни ангажименти за укрепване правата на жените.
Домакин на форума е президентът на Франция Емануел Макрон. На него присъстваха и генералният секретар на ООН Антонио Гутериш и председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.
Чрез видеоконферентна връзка се включиха вицепрезидентът на САЩ Камала Харис и председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.
По-рано през деня президентът Румен Радев се срещна с представители на Българския културен център в Битоля.
Припомняме, България потвърди позицията си относно европейската перспектива на Северна Македония по време на редовното заседание на Съвета "Общи въпроси"в Люксембург.
На 11 юни 2021 г. след последната среща на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по исторически и образователни въпроси с Република Северна Македония, председателят й от българска страна проф. Ангел Димитров обяви пореден провал. "Последните часове показаха, че трудно можем да постигнем разбирателство за текст за Гоце Делчев", заяви Ангел Димитров.
Като цяло негативните констатации за провал се повтарят след всяка една от срещите, като разговорите бяха прекъснати преди изборите в Република Северна Македония, състояли се миналата година. Едновременно с това от страна и на управляващи, и на опозиция в Северна Македония бяха изказани редица надежди след смяната на властта у нас да настъпи обрат в позицията ни и ветото, наложено от България, върху преговорната рамка за еврочленство на РСМ и Албания да падне.
Паралелно с това опитите за влияние от страна на редица страни членки на ЕС се увеличават, като за започване на прегоровите се изказа и германският външен министър Хайко Маас на виртуална среща на външния министър на Берлинския процес.