За да разберем малко по-добре севернокорейското общество, е необходимо да познаваме структурата и принципа на функционирането му. Най-добрият наръчник за това е Конституцията на Корейската народнодемократична република.
Анализирайки конституцията, можем да разберем основната идеология и националната идентичност на севернокорейското общество, социалната структура и принципа на действие, както и националната политика и линия, пише Jajusibo.
Севернокорейската конституция е преработена и допълнена по време на 2-рата сесия на 14-то Върховно народно събрание на 29 август 2019 г., най-актуалната версия, налична в момента в Южна Корея.
Севернокорейската конституция може да бъде видяна от всеки в базата данни за единно право, управлявана съвместно от Министерството на обединението, Министерството на правосъдието и Министерството на правителственото законодателство.
Източник: iStock Images
Кесонг, Северна Корея
Севернокорейската икономика има две характеристики: социалистически производствени отношения и независима национална икономика.
Производствените отношения или икономическите отношения, според член 19 на Конституцията на Корейската народнодемократична република се отнасят до социалните отношения, установени между хората в хода на икономическите дейности.
В производствените отношения има три елемента. Първият фактор е кой притежава средствата за производство. Вторият фактор е взаимовръзката на дейностите в производствения процес - индивиди или семейства могат да произвеждат, както в случая на домашните занаяти, или сътрудничество и разделение на труда, както в големите фабрики. Третият фактор е как да се разпредели продуктът, а съотношението на производството се променя в зависимост от това кой заема продукта.
Най-важният от трите фактора обаче е собствеността върху средствата за производство.
Например, в едно капиталистическо общество индивидите могат да притежават средствата за производство, а класата, която притежава средствата за производство, се нарича капиталистическа класа.
Източник: iStock Images
Хора, които четат вестник в метрото на Пхенян
В едно социалистическо общество, каквото е севернокорейското, индивидите не могат да притежават средствата за производство и само групи като кооперациите или цялата нация, т.е. държавата, могат да притежават средствата за производство.
Членове 20 до 24 от Конституцията разглеждат този факт по-подробно.
Самодостатъчната национална икономика е ключова икономическа черта на Северна Корея, която я отличава от другите социалистически страни.
Северна Корея вярва, че за да изгради социализъм и комунизъм, трябва да изгради подходяща материална и технологична основа.
Посочените материални и технологични основи се отнасят главно до средствата за производство.
Източник: iStock Images
Каесонг, Северна Корея
Северна Корея твърди, че средствата за производство в социалистическото общество имат две характеристики.
Едната е, че са средство за производство за самостоятелен икономически живот на хората.
Северна Корея твърди, че в едно капиталистическо общество средствата за производство не са нищо повече от средство, с което капиталистите да експлоатират работниците.
Другото е, че има модернизирана и завършена секторна структура.
Нещо повече Северна Корея настоява за модернизиране на технологиите и цялостна секторна структура, за да освободи работниците от тежък труд в социалистическото общество.
Северна Корея вижда необходимостта от изграждане на самостоятелна национална икономика, за да изгради здраво социалистически средства за производство.
Това е така, защото ако една страна зависи от други държави за своята икономика, тя не може да управлява икономиката според волята на собствения си народ.
Източник: iStock Images
Корейски ученици на мемориалното гробище на революционери
Опако
на 07.02.2023 в 14:48:37 #3Стига си циврил, бе, мизерник! Всички разбрахме, че си нещастен и недоволен от демокрацията и капитализма, защото си слабоумен бедняк, не ставащ за нищо! Ако и ти, като Хирам, смяташ, че Северна Корея е "истинска" държава и страдаш от носталгия по съветския фашшизъм, обирайте си и двамата парцалите и се изнасяйте натам! България никога повече няма да се върне в лонното на руския националфашизъм! Духай си таратора, нещастник!
projekt
на 05.02.2023 в 11:09:48 #2Ами да. едно време благата бяха на всички. Бяха на хората. Сега благата са на няколко човека. Супер. едно време благата се плащаха на себестойност за да може повече хора да ги ползват, сега всичко се прави за пари Едно време дори станциите на бай Тошо бяха държавна собственост. Сега станции, имоти, достъп... всичко е частно. едно време имаше детски лагери, почивни станции на предприятия..... сега няма. едно време имаше градини, училища лекарски кабинети, автобусен и железопътен превоз и селата и малките градове бяха живи, а сега..... няма. Сега се закрива всичко, а после се оплаквам че младите не искали в малкия град. А вие пробвал или ли сте какво е нивото на здравните услуги е малкия град. Какво е нивото на престъпността в малкия град. Всичко е запустяло и в разруха Да живее капитализма. и всичко това заради възможността да имаш банани целогодишно. Продадохме и съсипахме държава на 1300 години за едни банани....
Хирам
на 04.02.2023 в 10:37:51 #1Това е сериозна държава, а не като кочината бг и евр(оп)ейския съюз корупция, мигранти, щурци, вакси, цифрови пари/робство и война с ядрена и могъща Русия. Заплата 1500 лв за работник 20 хил за депутат, 20 млн за министър месечни взятки...