Европейската комисия ще даде на Испания и Португалия още три седмици, за да вземат мерки за коригиране на прекомерния им бюджетен дефицит и да избегнат финансови санкции, съобщи Reuters, позовавайки се на свой източник запознат с проблема.

Според него на днешното заседание ЕК ще обяви, че двете страни не предприемат ефективни мерки за противодействие на прекомерните си дефицити, но все още могат да избегнат предложение за санкции.

Решението на комисията трябва да бъде одобрено след това от европейските министри на финансите на заседание в Брюксел на 12 юли.

Това ще бъде временен компромис между "фискалните ястреби", начело с Германия, и шампионите на бюджетната гъвкавост, които настояват за по-голяма свобода на действие в период на вял растеж, висока безработица и все по-голяма подкрепа за антиевропейски партии,  коментира агенцията, цитирана от БТА. 

Италианският премиер Матео Ренци миналата седмица открито призова да не бъдат глобявани Португалия и Испания, докато управителят на германската централна банка Йенс Вайдман прикани да не се разхлабват бюджетните правила на ЕС, макар че вотът на Великобритания за напускане на ЕС може да се отрази негативно на растежа в целия Евросъюз през идните години. 

През 2015 година бюджетният дефицит на Испания достигна 5,1 процента от БВП - много над целевия праг от 3 на сто и над целта, която й беше поставила комисията да сведе показателя до 4,2 на сто. 

Бюджетният дефицит на Португалия миналата година беше 4,4 на сто от БВП, докато общата цел в ЕС е този показател да не надвишава 3 процента.