Средният темп на растеж на руската икономика през последните 10 години е 1%. "Има държави такива ниски темпове на растеж, които говорят не за стагнация, а за постигане на поставените цели, но това не е нашият случай.

За Русия 1% или 2% е неприемливо преди всичко, защото е под средния за света темп на растеж", пише Александър Аузан, декан на Икономическия факултет на Московския държавен университет, в авторска колона за руското издание на списание Forbes.

Защо намалиха прогнозата за икономическия растеж на Русия през 2021-а?

Защо намалиха прогнозата за икономическия растеж на Русия през 2021-а?

Причината е в по-добрите от очакваното резултати за 2020 година

"Ние сме участници в геополитическа конкуренция и ако растем по-бавно от другите, нашият дял се свива", обяснява професорът в текста, цитиран от 1prime.ru.

Според него икономическата ситуация в Русия сега е подобна на тази от 80-те години на миналия век: и тогава растежът беше в рамките на статистическата грешка.

Аузан смята, че е необходимо да се реформират институциите, които възпрепятстват растежа, да се премахнат преференциите, да се премахнат бариерите пред конкуренцията и по този начин да се повиши темпът на икономическата динамика.

Трите икономически империи и мястото на Русия в света

Трите икономически империи и мястото на Русия в света

Как ще се развият най-силните икономически зони в - европейската, американската и китайската

Можете да се тръгне и по друг път: Първо, да се разшири износът, например за сметка на европейските технологии и все още висококачествения руски човешки капитал, за да произвеждат стоки за азиатските страни.

Единственият проблем е, че 97 държави по света (над 50% от световния БВП) са наложили санкции срещу Русия.

Икономистът припомни също политиката на Централната банка и обещанието на регулатора да запази инфлацията на 4%. Но според Аузан това не помага да се постигнат необходимите темпове на растеж.

"Но има още две насоки за промени, които правителството очевидно подготвя. Това е трансформацията на работата на ведомствната по модел на тази, която Михаил Мишустин извърши в данъчната служба", казва авторът на колонката във "Форбс".

500 руснаци притежават повече от 99,8% от населението на страната

500 руснаци притежават повече от 99,8% от населението на страната

Неравенството в Русия достига нови върхове

Втората посока е опитът на правителството да стимулира развитието на "креативна икономика" в Русия. Предишният опит за иновационен скок - създаването на институции за развитие през 2005-2007 г. - се основава на заемане на добре функциониращи англосаксонски институции , като рисковите фондове. "В Русия беше пусната "демо версия". Защото има излишък на частен капитал на Запад, докато нашият капитал е предимно държавен капитал", обобщава експертът.