Правителствата на Европейския съюз приеха разширен черен списък на данъчните убежища във вторник, се казва в изявление на Европейската комисия.

Миналата година тя направи скрининг и оценка на 92 държави съгласно три критерия - прозрачност в сферата на данъчното облагане, добро управление и реална стопанска дейност, и един показател - наличие на нулева ставка при корпоративния данък.

Днешната актуализация на списъка постигна истинска промяна - 60 държави предприеха действия по въпросите, посочени от Комисията като предизвикващипритеснения, като бяха премахнати над 100 вредни данъчни режима.

В списъка са добавени 10 юрисдикции. Други 5 бяха оставени в него, защото не предприеха никакви реформи, това са - Американска Самоа, Гуам, Самоа, Тринидад и Тобаго и Американските Вирджински острови.

В списъка, като нови са добавени Аруба, Барбадос, Белиз, Бермудските острови, Фиджи, Маршаловите острови, Оман, Обединените арабски емирства, Вануату и Доминика.

Допълненията са най-голямото преразглеждане на списъка откакто ЕС го прие през декември 2017 г. Той бе изготвен след разкриването на широко разпространени схеми за избягване на данъци, използвани от корпорации и богати лица, за да намалят данъчните си сметки.

Юрисдикциите бивят добавяни към списъка, ако техните данъчни правила позволяват укриване на данъци в други държави. Те се отстраняват, ако се ангажират с реформи.

През 2019 г. мониторингът (сивият списък) ще продължи по отношение на други 34 държави. Скринингът ще бъде усъвършенстван, като към него ще бъдат добавени повече задължителни критерии за прозрачност. В следващия скрининг ще бъдат включени и три държави от групата на Г-20 — Русия, Мексико и Аржентина.

Юрисдикциите, включени в черния списък, се сблъскват с по-строг контрол върху транзакциите с ЕС, въпреки че все още не са предвидени санкции от държавите от ЕС.

Комисията ще продължи да подкрепя усилията на държавите членки да бъде разработен по-координиран подход по отношение на санкциите към включените в списъка на ЕС държави. Освен това нови разпоредби в законодателството на ЕС забраняват средства на ЕС да се насочват към или да преминават през субекти в държави от черния данъчен списък, пише още в изявлението, което набелязва и следващи стъпки за развитие на инициативата.