Европейската комисия предложи пълна забрана на някои пластмасови продукти за еднократна употреба и мерки за драстично намаляване на потреблението на други в поредния опит за намаляване на въглеродните емисии и отпадъците, които замърсяват моретата и океаните.

Забраната ще важи за пластмасови клечки за уши, прибори за хранене, чинии, сламки, бъркалки и пръчки за балони. Държавите членки също ще бъдат принудени да намалят употребата на пластмасови кутии за храни и чаши за напитки, като забранят тяхното безплатно разпространение.

Европейска държава забранява клечките за уши

Европейска държава забранява клечките за уши

Те замърсяват природата и често са смъртоносни за нейните обитатели

За да влезе в сила, забраната трябва да бъде одобрена от правителствата на страните членки и Европейския парламент, съобщава Bloomberg.

"Пластмасата може да бъде фантастична, но трябва да я използваме по-отговорно. Днешните предложения ще помогнат на бизнеса и потребителите да се придвижат към устойчиви алтернативи", заяви заместник-председателят на ЕК Юрки Катайнен в изявление.

Великобритания готви забрана за пластмасовите сламки

Великобритания готви забрана за пластмасовите сламки

Властите имат план за ограничаване на отпадъците от пластмаса

Мерките идват, тъй като ЕС се стреми да завладее лидерството в създаването на устойчиви стоки, пазар на стойност 2.5 трлн. евро, според Unilever.

Тъй като има пластмаси, на които вероятно ще са нужни 1000 години, за да се разградят, ЕС предлага на компаниите да създадат системи за повторна употреба като депозитни схеми за възстановяване, за да се гарантира стабилно снабдяване с висококачествени материали.

Първа в света Франция забрани пластмасовите чинии и чаши

Първа в света Франция забрани пластмасовите чинии и чаши

Срокът за изпълнение на мярката е 2020 г.

Според предложението на Комисията държавите членки ще трябва да съберат 90% от пластмасовите бутилки за напитки за еднократна употреба до 2025 г., докато продуктите, включващи салфетки, мокри кърпички и балони, ще имат стандартизирано етикетиране, посочващо начина на тяхното изхвърляне и въздействието им върху околната среда.

Производителите също ще трябва да се възползват от разходите за управление на отпадъците и да посочат как ще се изхвърлят отпадъците, "отрицателното въздействие върху околната среда на продукта и наличието на пластмаси в продуктите".

Предложената директива има за цел да спести на потребителите 6.5 млрд. евро и емисии от 3.4 млн. тона еквивалент на въглероден диоксид, според Комисията.