В предизборните си политически програми партиите трайно да включат темата за борба с корупцията, но не само като лозунг, а с конкретни стъпки. За това настоя изпълнителният директор на асоциация "Прозрачност без граници" Калин Славов на пресконференция в БТА.
Славов настоява за законодателни инициативи в рамките на следващото Народно събрание, а не само темата да бъде включена в предизборния период.
От асоциация "Прозрачност без граници" настояват изборите да бъдат проведени по правилата, без купуване на гласове.
Другото тяхно предложение е да се въведе т.нар. "механизъм на законодателното досие". Този инструмент предвижда вносителите на проекти за нормативни актове да предоставят информация за всички контакти със заинтересовани страни по повод подготовката на съответния законопроект.
Повод за препоръките е поредният Индекс за възприятие на корупцията за 2016 г. Изследвано е нивото на корупцията в публичните институции в 176 държави. България е част от изследването от 1998 г. Държавите се оценяват по скала от 100 (ниско ниво на корупция) до 0 (високо ниво на корупция).
С индекс 41 България се нарежда на 75-о място в световната класация. Намираме се дори под средната стойност в световен мащаб, която е 43, и доста под средноевропейската стойност - 65.
От "Прозрачност без граници" посочиха, че индекс под 50 пункта сочи за системни проблеми с корупцията.
Страната ни е в дъното на класацията сред страните от ЕС. Сред европейските държави, най-близко до нас е Гърция - с индекс 44. Румъния е с индекс 48 и се придвижва доста напред.
В периода 2012-2016 г. индексът за България остава непроменен. Според Славов имаме много примери и през изтеклата година за това - защо няма никакви основания за придвижване напред. Знаков бил политическият отказ да се приеме Законът за борба с корупцията по висшите етажи на властта на Меглена Кунева и подчерта липсата на воля в НС.
Сред топ страните с най-ниско ниво на възприятие за корупция са Дания - с индекс 90, следвана от Финландия, Швеция, Холандия, Германия.
"Това се дължи на прозрачните и отчетни институции и на типа гражданска култура в тези държави, която изисква отчетност и прозрачност от институциите", коментира Ваня Нушева от Асоциация "Прозрачност без граници".
По думите ѝ, България не просто стои в дъното на класацията. На фона на придвижването на редица държави напред, можем ясно да отчетем, че в България е налице регрес в борбата с корупцията, регрес в процеса на модернизиране на институциите, допълни Нушева.
Проследено е развитието в тази област на страните членки на ЕС след 2004 г. Естония вече е постигнала 70 пункта, Полша - 62, Литва - 61. Държавите, които не достигат 50 пункта, което показва неспособност на институциите да се справят с този проблем, са Хърватска, Унгария, Румъния, Гърция и България.
Сред държавите в Югоизточна Европа, прави впечатление, че от четвърто място в предходните години, сега вече отстъпваме, заемайки 6-о място.
Негативна тенденция се отчита при Македония. Това се дължи на политическата нестабилност и проблемите в икономиката на Македония. Трайна тенденция за намаляване на индекса се отчита и за Турция.
На последно място сме по показател върховенство на закона. Ефективното санкциониране на нарушения на лица, заемащи висши публични длъжности, е два пъти по-ниско от средната стойност за останалите европейски държави, коментира Катя Христова-Вълчева.
България трябда да предприеме сериозни стъпки, ако иска да излезе от дъното на почти всички световни класации, предупреди Вълчева.
Xa-x@v
на 25.01.2017 в 13:14:13 #3Каква корупция?Няма такова нещо.Вижте бойковите магистралите,как се рушат,като халва.Медиите обаче мълчат по тази тема,защо ли?Нали уж са независими?!
soniya-christova
на 25.01.2017 в 12:25:11 #2това не е странно за една "пост"-комунистическа с безбожно -беззаконно, неморално, престъпно и недемократично управление с неревизирани институции, които продължават да действат по същи престъпен противозаконен неморален и нарушаващ морал, правовия ред и човешките права институции, в които конфликт на интересите, корупцията и назначения на свързани-поставени лица са всеобхватни и ежедневие. и дори конституционните и законови задължение на правните и държавни и политически институции и лидер не ги спирал да нарушават законите, човешките права и правовия ред системно. И не може да има каквато и да е промяна когато контролиращи правни институции действа в полза на свързани лица от политическата и съдебната власт и законите не се прилагат безпристрастно и заради всички и дори самите управляващи нарушават законите и човешките права явно и системно но никой не го подвежда под отговорност макар че и по закон и по Етичен кодекс и ратифицираните от България международни конвенции като тази за защита на правата на човека се нарушават от политически лидери и юристи без никакви правни последици за тях. И няма как да има промяна която управляваше партия Герб и уж демократична коалиция , която се води дясна но действа по комунистичкси беззаконни неправови про-исламски и анти-хиртиянски неморални и нарушаващи човешките права и свободи и законите тоталитарни методи и партиите не признават лъжливо, че има корупция в България и не приеха закона за борба с корупцията, което ги прави основните заподозряни. Затова и няма правосъдие все още в България като по време на комунизма т.к. управляват същите
Пантю
на 25.01.2017 в 12:23:10 #1Тези класации и факти, българските медии представят като големи успехи на управлението на ГЕРБ и твърдят, че Бойко Борисов и ГЕРБ, нямат алтернатива, за по добро управление на България! Ти, да видиш! Още по-странното е, че на Европейската Комисия на брюкселските чиновници, това много им харесва! Поддържат Бойко Борисов и ГЕРБ и неговият курс към оскотяване на българите и устрем на държавата ни, към финансов колапс! Вече станахме нарицателни в ЕС и в Европа! Всички казват: Не искаме българизация! - а, ние се правим на тапи!