Следващата среща на историческата комисия между България и Република Северна Македония ще се проведе чак през октомври месец. Това е по желание на македонската страна, заяви в студиото на БНТ съпредседателят й проф. Ангел Димитров.
Няма напредък, но и няма какво да се промени бързо.
Почти нищо не е изпълнено от Договора за приятелство и сътрудничество, не само в сферата на историята, а в инфраструктура, културни взаимодействия. "Това е главният проблем, а не е работата на историческата комисия", смята Димитров, въпреки че призна че историята най-болезнената точка, която трябва да бъде оздравена.
Необходимият катарзис в историческото мислене не може да се случи без политическа воля за това, а дипломацията е само функция на политиката и не трябва да се поставя акцентът върху нея, подчерта Димитров по повод вчерашното посещение на северномакедонската делегация у нас. На въпрос може ли да се очаква натиск от страна на други държави членки България да промени позицията си, Димитров посочи, че дори и очакването и нагласата за такъв натиск е функция на ниско самочувствие и минимализъм, което страната ни няма основание да проявява.
В тази връзка той подчерта, че компромиси в науката не само не бива да се правят, а и не бива да се очакват, а явно такава е била нагласата на колегите им от Северна Македония. Ние много трудно успяхме да ги убедим, че преговори не водим.
В този връзка професорът посочи, че рязкото втърдяване на позицията на македонските историци е настъпила през пролетта на 2019 г. не само с приеманите на РСМ в НАТО, но и със започнатия разговор за общо честване на Гоце Делчев.
Припомняме, на 17 юни премиерът Зоран Заев и делегация от РС Македония дойде в София. Те разговаряха с лидера на БСП Корнелия Нинова. Служебният премиер Стефан Янев настоя за открит диалог, а президентът Румен Радев обеща 50 000 дози ваксини. Ден преди визитата в българската столица Заев обясни, че по време на визитата си тук няма да бъдат водени разговори за македонския език и идентичност.
На 11 юни 2021 г. след последната среща на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по исторически и образователни въпроси с Република Северна Македония, председателят й от българска страна проф. Ангел Димитров обяви пореден провал. "Последните часове показаха, че трудно можем да постигнем разбирателство за текст за Гоце Делчев", заяви Ангел Димитров.
На предишното заседание на комисията е била блокирана и една забележка на българските историци за учебниците в РСМ, в което се третирало времето и личността на цар Самуил. Според Ангел Димитров подходът на македонските историци е манифест на нежеланието да се промени каквото и да било в интерпретацията на миналото.
Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси на България и Северна Македония бе създадена в резултат на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Македония, подписан на 1 август 2017 г. и влязъл в сила на 14 февруари 2018 г. и имаше за цел да изглади противоречията между двете страни за общата история. Още през 2019 година тогавашния вицепремиер и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов предупреди, че разговорите зациклят, но и че компромис не може да се направи.
Като цяло негативните констатации за провал се повтарят след всяка една от срещите, като разговорите бяха прекъснати преди изборите в Република Северна Македония, състояли се миналата година. Едновременно с това от страна и на управляващи, и на опозиция в Северна Македония бяха изказани редица надежди след смяната на властта у нас да настъпи обрат в позицията ни и ветото, наложено от България, върху преговорната рамка за еврочленство на РСМ и Албания да падне.
Паралелно с това опитите за влияние от страна на редица страни членки на ЕС се увеличават, като за започване на прегоровите се изказа и германският външен министър Хайко Маас на виртуална среща на външния министър на Берлинския процес.
Миналата седмица на двудневно посещение у нас бе и министър-председателя на Албания Еди Рама.