В Скопие някой си въобразява, че България от братски чувства и солидарност ще направи отстъпки. Разчитат и че някой отвън ще натисне България. Това обаче няма да стане, категоричен бе военният министър и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов в студиото на БТВ.
Как точно си представяте, че парламентът би гласувал нещо такова и едно отстъпване от позицията на България да мине през който и да е парламент. Ще видим след седмица какво ще стане, закани се Каракачанов и предупреди: "Изборът дали ще бъдат част от ЕС е техен. Няма как с коминтерновско удряне по масата да станат членове на Европейския съюз."
Лидерът на ВМРО увери отново, че Договорът за добросъседство със Северна Македония е достатъчно добър, но ако се спазва. Една година след подписването му той вече не се спазва. Договорът е първа стъпка за приемане в НАТО. Спазването му е втората стъпка за приемане в ЕС, обясни лидерът на ВМРО.
По думите на Каракачанов няма дипломатически натиск от Германия, а в САЩ той обяснил генезиса на балканските проблеми позовавайки се на американски източници.
Приятелството си е приятелство, братството си е братство, но договорите и добрият тон трябва да се спазват. "Ние не искаме да ходим на Капалъ чарши да спорим чий е Гоце Делчев", посочи Каракачанов и настоя, че България и българския народ трябва да се защитават националния интерес.
Лидерът на ВМРО обясни, че ние не караме Скопие и македонците да се отказват от националната си идентичност, но "да бъдат така добри" да си я създават според фактите и от когато е създадена с огън и меч след 1944 г. До 44-та година историята е обща история, на един народ. Съвместна история имаме с Османската империя, с Византия, с арменския народ, но не и с македонците.
Едно "клякане" на Скопие сега, би означавало бъдещи проблеми, според Каракачанов, включително и такива като претенции да се учи измисления македонски език в Кюстендилско след време.
Припомняме, миналата седмица "Политико" писа, че България ще признае македонския като един от официалните езици на страната и ще признае македонска идентичност. Малко преди това външният министър Екатерина Захариева заяви, че "както ние признаваме реалността, така и те трябва да признаят миналото".
След прекъсване от близо една година заседанията на междуведомствената комисия по историческите въпроси бяха възстановени този месец. Съществен успех не бе постигнат, но бе уговорено следващата среща да се проведе на 3-4 декември в София, а през 2021 година срещите да бъдат цели пет - на всеки два месеца. Това обаче със сигурност означава, че няма да може да се изпълни условието, дадено от Бойко Борисов, до 10 ноември, когато България и Северна Македония като съпредседатели на Берлинския процес ще ръководят Срещата на върха, да има компромисно решение, което да удовлетворява всички.
Премиерът на Северна Македония Зоран Заев заяви, че страната му е готова да подпише декларация или анекс към Договора за добросъседство с България, а лидерът на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицковски посочи, че не вярва България да спре интеграцията на Северна Македония в ЕС
На заседанието на Европейския съвет от 18 октомври 2019 г. не се постигна съгласие за датата за началото на преговорите за присъединяването на Северна Македония и Албания към Европейския съюз. Процесът бе блокиран от Франция.
Преди това у нас на среща при държавния глава Румен Радев, посветена на двустранните отношения със Северна Македония, позицията на страната ни бе заявена, че България не дава безусловна подкрепа за Македония.
boris
на 14.11.2020 в 10:17:59 #13Историческите лъжи се опровергават с образование, а образованието изисква достъп до информация и четене на книги. А това може да стане едва след като Македония стане член на ЕС. Между това да четеш архивни писма и свидетелства и накрая - щеш нещеш да признаеш, че Георги Делчев е българин е едно - да признаеш, че е българин щото иначе няма да те пуснат в ЕС е друго. На сила хубост не става.
dddddd
на 06.11.2020 в 22:22:36 #12luben-pandev на 06.11.2020 в 15:10:53 Точно така е. И този принцип не е мръднал и няма как да мръдне. Който иска да ръкопляска на "патриотичните" ДС доносници.
luben-pandev
на 06.11.2020 в 15:10:53 #11Следвайки принципа "Ако бившите ченгета и русояди подкрепят нещо, значи правилното е топно обратното",стигам до извода, че коминтерновското минало тресе не по-малко и нашите патрЕоти и русофили. От отлагането и провалянето на членството на РС Македония в ЕС печелят Сърбия, Русия и югономенклатурата в македонско. България губи историческо време и геополитическа възможност да използва влизането на МК в ЕС доста преди Сърбия и да даде възможност на българското в Македония да набере сили докато сърбите са в партер. Коварния псевдопатриотизъм е диверсия срещу интересите на България и води до раздалечаване на двата дяла на българския народ. Всичко това устройва прекрасно враговете ни. Следователно Каракачанов играе в полза на враговете на България. Това е била и целта на създаването на фалшивото ВМРО. Народецът ни понеже го изпростяха не вдява за какво става дума. Жабетата ще ги ручаме ние.
dddddd
на 06.11.2020 в 02:34:57 #10Karamadurov на 03.11.2020 в 04:41:58 Къде си търсил? В славянската библиотека? Защо не потърсиш на други места, примерно да научиш за войните на Македония с Римската империя? Българите са приели фалшивата история, македонците не.
dddddd
на 02.11.2020 в 21:01:35 #9Този потомствен доносник на ДС, заграбил имуществото на българите бежанци от Вардарска и Егейска Македония, гнусна прислуга на Москва, фалшификатор и крадец - Прасимир Каракачанов - отдавна трябваше да е в затвора. За много негови престъпления са сезирани отдавна съответните органи, включително Главна прокуратура и Сметна Палата. И какъв е резултатът? Но и в Македония знаят повече за него, защото тукашните медии мълчат. https://www.youtube.com/watch?v=dHG9ocrwsRc
Кастело Белведере
на 02.11.2020 в 19:51:29 #8Някой има полза да насъсква България и С.Македония една срещу друга и да всява раздор в ЕС. Кой ли?
boris
на 02.11.2020 в 15:43:30 #7За България е важно Македония на влезе в ЕС колкото е възможно преди Сърбия. Така ще се прекъсне пъпната връв на македонистите със сръбските пост-комунисти и от там с Москва. А това е първата и най-важна стъпка за оздравяването на западния български народ. Та прекалено твърдата политика е просто реализация на някои партии у нас без реална политическа полза
58eng
на 02.11.2020 в 15:34:50 #6Гафе,след като 45г работехте да има Македония отделно ,защото руснаците искаха,сега ще работите за приобщаване...? Айде спрете се малко,стига работили!
123qwe123
на 02.11.2020 в 10:51:23 #5Искам да подчератая, че не казвам, че "трябва да клекнем", казвам, че можеше да сме много по-напред в отношенията си с Северна Македония и отдавна да работим за нейното присъединяване към България...
123qwe123
на 02.11.2020 в 10:49:27 #4@Thomаs Linke - Ако искаш нещо наистина, няма кой да те спре. Интересувам се немалко. Въпроса е какво означава "няма кой да ти позволи" и защо се е стигнало до тук. Някой ни е виновен друг ли? Или от алчност сме готови да продадем и майките си, както продаваме държавата си всеки ден 31 години. Или сме свръх некомпетентни или просто много алчни, а лошото е, че май сме и двете... Не мисля, че трябва да обвиняваме някой друг, че ние сами сме се направили силно зависими.
sasho-nikolov
на 02.11.2020 в 10:44:12 #3До два-три дни Шкембе войвода ще говори точно обратното. И няма да му е за първи път.
Thomаs Linke
на 02.11.2020 в 10:38:43 #2123qwe123 Но явно сме твърде прости -------------- Явно да. Ти специално Като за начало може да пробваш първо да се информираш и една след това да се излагаш. За да имаш влияние в определена държава чрез инвестиции, тези инвестиции трябва да са в ключови сектори, а такива български не се позволяват. Имаше случай банка оставиха да фалира, но не и да бъде купена от българска компания. За какви инвестиции и какви 5 лв дрънкаш, при положение че държавата не спира? Иначе България е приятелска държава, но СМ е по- скоро неприятелска и дори враждебна към България, и тук Била ефенди е прав за съжаление, ако сега клекнем в последствие ще съжаляваме.
123qwe123
на 02.11.2020 в 10:24:49 #1По-глупава от бъгарската политика спрямо Македония - няма. Последно ние приятели ли сме им или не сме? Гърция са им врагове и не им пука, но ние хем се правим на приятели, хем се държим като врагове. Ако сме искали да имаме влияние в Македония, до сега да сме инвестирали милиарди там. Парите движат света и, ако инвестирахме пари в Македония, отдавна отношението им към нас да се е променило - първо, защото иначе могат да загубят парите, а с тях - работни места и т.н. и второ, защото щяха да ни виждат като приятели малко или много защото им помагаме. В България, както и навсякъде другаде, със сигурност се приемат лобистки закони, толкова ли е трудно политиците да принудят олигарските да инвестират в Македония, срещу приемането на лобистки закон? Но явно сме твърде прости за да се сетим или твърде алчни, за да ни се откъсне от сърцето да дадем за някой друг.