Парламентарните избори в Германия породиха повече въпроси, отколкото отговори. Резултатът от вота принуди новия стар канцлер Ангела Меркел да влезе в сложни преговори със Свободните демократи и Зелените, подготвяйки "голяма коалиция". Цената на бъдещото споразумение няма да е никак ниска - Меркел ще трябва да се откаже от основни политики и тотално да промени курса на бъдещото управление.
Наложи се бъдещият канцлер да даде свидна жертва - финансовият министър Волфганг Шойбле. След 8 години начело на германската икономика, консервативният финансист, който бе един от най-верните хора на Меркел, сдаде поста, за да стане председател на Бундестага.
Сега всички погледи са насочени към потенциалния му наследник. Човекът, който ще наследи Шойбле, е особено важна фигура, тъй като не само ще определи курса на най-голямата европейска икономика, но и ще има голямо влияние върху еврозоната.
Главните кандидати за тази роля са няколко. Ето кои са те и какво да очакваме от тях:
Кристиан Линднер - лидер на Свободната демократична партия
Източник: FDP
Като лидер на Свободните демократи, 38-годишният Линднер до голяма степен е лице на партията си и изглежда най-вероятният кандидат за финансов министър. Той е известен със своята про-бизнес позиция, но е против разширяване на еврозоната. Ако застане начело на финансовото министерство, Линднер почти сигурно ще се противопостави на всеки опит за по-близък икономически съюз във валутния блок. Нещо, за което настояват както германския лидер Меркел, така и френският президент Еманюел Макрон.
Според експерти Линднер би предпочел да ръководи партията си в парламента, вместо да участва в кабинет под егидата на Меркел. "Има спекулации, че Линднер може напълно да остане извън него, предпочитайки по-силна позиция извън правителството", посочва Карстен Никел, управляващ директор на консултантската компания Teneo Intelligence.
"Предизборната кампания на Свободните демократи се фокусира и върху личността, особено върху Линднер, но не съм сигурен дали това е достатъчно, за да води финансовото министерство и де факто да се превърне в лидер на Еврогрупата (финансовите министри на еврозоната, б.р.)", обяснява Никел.
Александър Граф Ламбсдорф
Източник: Ceu.edu
Друг възможен кандидат за ролята е Александър Граф Ламбсдорф, който е зам.-председател на Европейския парламент и също е член на Свободната демократична партия.
50-годишният Ламбсдорф е смятан за част от политическа династия - чичо му е министър на икономиката в края на 70-те и началото на 80-те години. Самият Ламбсдорф е член на Бундестага и Европейския парламент, познавайки добре коридорите на властта в Брюксел.
Според Никел потомственият политик ще бъде "много добър избор" за финансов министър. "Въпреки че Ламбсдорф няма опит в правителство, във финансовото министерство ще имате нужда от някой, който добре познава Брюксел и неговите институции и говори няколко езика. Той има необходимите контакти и може да действа като мост между Европа и либералната база в Германия", посочва анализаторът.
Волфганг Кубицки
Източник: Wikipedia
Друг силен претендент за поста е 65-годишният Волфганг Кубицки, който е дългогодишен участник в германската политика. Кубицки е зам.-председател на Свободните демократи и вторият човек след Линднер в партията.
Най-силният му коз е, че има опит в управлението на регионално ниво. "В Германия е нормално министрите обикновено да са работили на регионално ниво. Кубицки е малко по-възрастен и много опитен политик", отчита Никел.
Други претенденти
Макар членовете на Свободните демократи се смятат за най-вероятните претенденти за финансов министър, не е изключено Меркел да реши да предостави ролята на свой съпартиец. "Кандидатура на външен човек и сключване на някаква сделка, така че постът да остане за ХДС, също е възможен вариант", предполага Никел.
Източник: Getty Images
Това би могла да е Урсула фон дер Лайен, единствената жена сред кандидатите за тази роля. Тя има необходимия управленски опит, заемайки няколко министерски поста през последните години. В момента Фон дер Лайен е министър на отбраната, тя е първата жена в германската история, която заема тази позиция.
Източник: EIB.org
Друго име, което се споменава, е това на председателя на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) Вернер Хойер. Той обаче заяви пред Reuters в края на септември, че е "изключително щастлив" в ЕИБ и "очаква с нетърпение да прекара още 6 години в банката".
"Имайки предвид неговия опит в ЕИБ, ако застане начело на министерството на финансите, той може да придвижи напред някои от реформите в еврозоната, предложени от френския президент Еманюел Макрон, включително определени бюджетни инициативи", каза пред CNBC Крис Сциклуна, изпълнителен директор и ръководител на икономическите изследвания в Daiwa Capital Markets.