Върху БСП, върху ПГ и върху представители на БСП не е оказван натиск от никого за отпадане на ветото за присъединяването на РСМ в ЕС. Това стана ясно от коментара на социалиста Георги Свиленски в кулоарите на парламента.
Позицията на левицата остава непроменена - влизане на РСМ в ЕС, след като изпълни поетите ангажименти. Няма как да се поддадем на натиск, изтъкна той. За нас това е червена линия, която няма как да прекрачим, категоричен бе Свиленски, подчертавайки, че това е и червена линия за всички български граждани.
Ако Кирил Петков не се съобрази с това, според народния представител, повече няма да е премиер.
Позицията ни трябва да е единна във външната политика, коментира Атанас Михнев от ПП. Националният интерес на страната ни е след изпълнение на преговорната рамка Северна Македония да се присъедини към ЕС, по думите му.
Той каза, че трябва да се обърне внимание на прогреса в преговорите. Михнев не вярва темата за РСМ да стане разделителна линия в коалицията. Нормално било в коалицията да има нюанси в позицията. Според нашата партия Северна Македония трябва да изпълни всички критерии, подчерта Михнев.
На 26 март 2021 година българският премиер е дал съгласие РСМ и Албания да започнат преговори за присъединяване към европейската общност. България е поела един ангажимент, който сама си е ветосала, което звучи доста скандално в международните отношения, смята депутатът от ПП. Няма поет ангажимент да падне ветото, увери Михнев.
Темата коментира и лидерът на партия "Възраждане" Костадин Костадинов, който смята, че има натиск от външна страна да се приеме по-бързо РСМ в ЕС и това не е новина.
Дори, според Костадинов, това е една от задачите на "назначения" кабинет на Кирил Петков.
Костадинов е сигурен, че добрата коалиционна култура на БСП и някои от другите политически субекти в петорната коалиция, ще надделее в името на националния интерес и благото на българите.
Той обаче разкритикува и БСП, че партията явно е направила крачка назад и е встъпила в обединението на коалицията от идеята да харчи държавния бюджет. Костадинов очаква на следващите избори БСП да не влезе в парламента, а техните избиратели да направят друг избор на следващите избори.
"Би трябвало ясно да се представи българската позиция и да няма противоречиви сигнали, защото това отслабва българската позиция. Ако премиерът каже, че ще вдигне ветото, без РСМ да изпълни нищо, нормално е натискът да се усилва", заяви бившият външен министър и настоящ депутат от ГЕРБ Екатерина Захариева. Тя се изказа пред журналисти в кулоарите на парламента в отговор на думите на президента Румен Радев, че има натиск от външна страна да се приеме по-бързо Република Северна Македония в ЕС.
Захариева обясни, че това не е изненада, а въпросът е дали правителството ще се подаде на натиск за по-бързо присъединяване на Република Северна Македония в ЕС. Вината си е в разнопосочните сигнали, които дава правителството, изтъкна тя.
Захариева има информация, че премиерът Кирил Петков е обещал да вдигне ветото над РСМ за присъединяване в ЕС. Води се двойна външна политика и МВнР е изключено от тези работи, посочи бившият външен министър.
Оттук нататък всичко е в ръцете на Министерския съвет и на премиера Кирил Петков. Това заяви депутатът от ИТН Станислав Балабанов пред журналисти в кулоарите на парламента за това дали е оказван външен натиск върху България да вдигне по-бързо ветото над РСМ за присъединяване в ЕС.
Той се надява премиерът Кирил Петков и хората, които са действали в различна посока от тази на декларацията на Народното събрание, на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС) и Договора за добросъседство, да ревизират позицията си навреме. Има време до юли месец, така че се надявам да се поправят публично, каза Балабанов.
ИТН предупреждават публично с идеята, че позиции могат да се ревизират навреме.
Действията на ИТН ще бъдат последователни, като очакват да видят какво ще направят отговорните институции.