Международният валутен фонд (МВФ) продължава разследването срещу управляващия директор Кристалина Георгиева с изслушване на обвинената за подмяна на данни в класацията Doing Business в полза на Китай. Това съобщи Reuters, позовавайки се на свои източници. Изслушването на Георгиева може да се окаже ключово относно бъдещата подкрепа на акционерите на МВФ.
Бордът провежда изслушвания и на адвокати от фирмата WilmerHale относно доклада на Световната банка. Именно в него се твърди, че Георгиева, като главен изпълнителен директор на банката през 2017-а година, е оказвала неоправдан натиск върху екипа си за промяна на данните на Китай. Кристалина Георгиева категорично отрича обвиненията.
Към момента най-влиятелните правителства в света се въздържат от публични оценки за ситуацията. Това важи и за най-големия акционер в МВФ - САЩ.
Миналата седмица Великобритания заяви пред Reuters, че подкрепя прозрачността по въпроса, а говорител на Министерството на финансите на САЩ заяви, че "констатациите на WilmerHale са сериозни и са наложили пълен преглед от страна на МВФ на ролята на изпълнителния директор в доклада Doing Business".
Световната банка възложи на WilmerHale да разследва установените през 2020-а година нередности в данните, като публикува своите констатации, засягащи Георгиева преди малко повече от две седмици. Разследването е ръководено от бившия прокурор на САЩ Рон Махен. Твърди се, че основният мотив за завишаването на данните на Китай е бил с цел да се помогне на Пекин да получи подкрепа за голямо увеличение на капитала, което ръководството на банката търси по това време.
Кристалина Георгиева заемаше висши ръководни постове в Световната банка през периода 2017-2019-а година., след което оглави МВФ.
Резултатите от разследването предизвикаха безпокойство у много страни, включително САЩ, Франция, Великобритания и Япония.
Американският сенатор Марко Рубио заяви пред Reuters, че "свободните нации трябва сериозно да преразгледат ролята, която играе Пекин в световните институции".