Съветникът на руския президент академик Сергей Глазиев очерта седем сценария за развитието на Руската федерация в глобалната икономика на фона на борбата между САЩ и Китай за световно лидерство.
В интервю за Газета.ru Глазиев посова, че най-позитивният и същевременно най-малко вероятният сценарий е партньорството между Русия, САЩ и Китай. При такова развитие на нещата се предполага отпадане на анти руските санкции, като страната ще поеме солидарна отговорност за запазване на мира в света.
Вторият сценарий той нарича "Изолация и интервенция". При него Русия може да се окаже в пълна изолация в случай на въвличане на Китай в "икономическа симбиоза със САЩ". Развитие на такава икономическа политика може да доведе до значително понижение на жизненото равнище и да създаде заплаха за евро-азиатската интеграция на Русия.
Третият сценарии също така предполага изолация на Русия, но при него страната ще продължи да се развива. Но Глазиев подчертава, че такъв вариант е невъзможен при сегашната система на управление на руската икономика.
Друг сценарий може да бъде "Американска колонизация". При него икономиката на Русия се приватизира от американско-европейските транснационални компании, а Средна Азия става зона доминирана от Китай.
Ако този регион наистина стане "Китайски протекторат", то еволюцията на руската икономика ще бъде подчинена на икономическите интереси на и растежа на Китай.
При запазване на сегашната ситуация, Русия може да се превърне в "Набор от раздробени анклави", обслужващи различни сегменти на световния пазар, на фона на всестранния натиск от страна САЩ и Китай. Такъв вариант на развитие на ситуацията също може да доведе до сценария "Американска колонизация".
Като последен сценарий Глазиев разглежда икономиечски растеж на БВП на Русия до 10 на сто. Това според него е възможно на фона на създаване е задълбочаване на Евро-азиатското партньорство на основата на Евразийският съюз и Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС) и други регионални инициативи.
При този сценарий, по думите на Глазиев, Русия ще трябва да развива и задълбочава търговско-икономическото сътрудничество с Китай, Индия, страните от Индокитай, Близкия и Средния Изток.