Разходите на САЩ за борба с тероризма, след терористичните актове на 11 септември 2001 година, са достигнали около 2,8 трилиона долара. Това съобщава в четвъртък агенция Market Watch, позовавайки се на данни от изследователката организация Stimson Center.
Според доклада на Stimson Center в тази сума влизат разходите за войните в Афганистан, Ирак и Сирия. А така също и средствата изразходване за укрепване на вътрешната безопасност на страната и за други подобни програми.
По данни на организацията, пикът на разходите за антитерористичната дейност е бил през 2008 година - $260 милиарда. Но и през 2017 година дадените за тази цел средства са значителни - $174 млрд. и не не пакзват тенденция към понижение.
В Stimson Center са убедени, че като цяло разходите за бора с тероризма са се увеличил десет пъти в сравнение с периода преди атаките от 11 септември 2001 година.
В същото време в доклада се отбелязват редица недостатъци при отчитането на средствата изразходвани за борба с тероризма. Това е позволило да се похарчат милиарди долари в направления, които не са изключително важни за САЩ в тази област.
Изследователската група на Stimson Center посочва, че тези недостатъци усложняват оценката за това, доколко са ефективни направените разходи за бора с тероризма. Това дава основание на Майк Маккорд, един от авторите на доклада и бивш сътрудник в Пентагона, да заяви: Движим се в неправилна посока"..
Докладът препоръчва на Конгреса на САЩ да въведе общи критерии за отчитане и контрол на насочваните за борба с тероризма средства. А така също да отдели извънредните разходи за финансиране на бойни действия от останалите части на бюджета.