Президентът Си Дзинпин подчертава необходимостта от запазване на политическата стабилност на една необичайна среща на най-висшите лидери на Китай - нов знак, че управляващата партия става все по-притеснена за социалните последици от забавящата се икономика, пише Bloomberg.
Си казва на "семинар" на висши лидери на провинциите и министри в Пекин в понеделник, че комунистическата партия се нуждае от по-големи усилия "за предотвратяване и разрешаване на големите рискове", според официалната информационна агенция Xinhua. Президентът подчертава, че проблемните области, пред които е изправено ръководството, варират от политика и идеология до икономика, околна среда и външна политика.
"Партията е изправена пред дългосрочни и сложни тестове по отношение на поддържането на управлението, реформиране и отваряне, трансформиране на икономиката в пазарно ориентирана и по отношение на външната политика", казва Си, според Xinhua. "Партията е изправена пред остри и сериозни опасности, породени от слабост в духа, липса на капацитет, отдалеченост от хората, пасивност и корупция. Това е цялостна оценка, основана на реалната ситуация."
Въпреки че Си е отправял подобни предупреждения преди, включително през февруари 2018 г., изявленията от понеделник имат признаци на по-голяма спешност. Мотивът за "сериозните" заплахи за "дългогодишното правило" на партията се чува ново.
"Си вижда повече и повече предупредителни червени лампички докато нещата на много фронтове се провалят", казва Етер Ин, партньор в консултантската компания Trivium China. - Той иска да привлече вниманието на цялата система към това.
Срещата се провежда в същия ден, когато Китай отчете най-бавния си тримесечен икономически растеж от финансовата криза през 2009 г. насам. Данните подчертават опасенията, че десетилетията икономическа експанзия, която помогна на управляващата партия да издържи най-дълго в сравнение с други комунистически режими, може би дава признаци на "задъхване".
Китайските лидери трябва да се справят и с по-конфронтационно насочената САЩ при президента Доналд Тръмп, който наложи мита върху китайски стоки за милиарди долари, разтърсвайки финансовите пазари по света. Си е натоварен с допълнителен натиск да разреши лично предизвикателствата, след конституционната промяна, която му позволява да управлява за неопределено време.
Срещата изглежда е насрочена скоро, тъй като законодатели на няколко провинции отложиха своите годишни срещи, за да присъстват на събитието, а държавните медии не известяват предварително за събранието.
Въпреки че от време на време Си събира повече от 200-членния централен комитет на партията, за да работи по наболели въпроси, това е първият подобен семинар, проведен без пълно заседание на органа.
Заседание на Централния комитет, известно като пленум, се очакваше в края на миналата година - събитие в политическия цикъл, на което партията обикновено се занимава с икономическите политики. Датата за това заседание още не е насрочена.
Комунистическите лидери са изправени пред година, изпълнена с важни дати и юбилеи, включително 70-ата годишнина от основаването на страната на 1 октомври и 30-ата годишнина от репресиите на партията срещу демократичните активисти на площад Тянанмън на 4 юни. Тези дати често предизвикват обединяване на дисидентите срещу режима в Китай.
"Това е коктейл, който може да бъде експлозивен, тъй като хората осъзнават, че ККП вече не предоставя договорените блага по социалния договор", казва Денис Уайлдър, професор в Джорджтаунския университет и бивш старши директор за Азия в Съвета за национална сигурност. "Забавянето на икономиката до нива, които не са изпитвани досега при провежданите реформи, е неизследвана територия за това поколение лидери на комунистическата партия."