На 2 юни САЩ обявиха санкции на две порции срещу общо шестима българи. След първоначалния скандал и стрес, включително и в политическите среди Тихомир Безлов, Център за изследване на демокрацията, вижда две дългосрочни посоки, по които може да се развият те - първо, ще се наложи някакво разбиране, че има такъв риск, който ще бъде оценен. Второ, най-вероятно ще има опит за адаптация на бизнесмените и олигарсите към засягането от подобни санкции.
През News.bg Безлов обясни, че впечатлението е било за очакване на такива санкции. В този смисъл те не са били толкова голяма изненада. Именно това е обяснение на факта на оттеглянето на Делян Пеевски от листите на ДПС и отказа да бъде отново депутат след четири такива мандата. Припомняме, още в деня на огласяването Делян Пеевски излезе с позиция.
На този етап Тихомир Безлов не може да даде обяснение за "разделянето" на две порции на оповестяването на санкции - за това може само да се гадае. Може би по-познатите фигури в случая са били обявени първи и по Глобалния закон Магнитски.
Санкциите, според анализатора, са форма на демонстрация и на сериозна стъпка и заявка за сериозен интерес от страна на САЩ и то не само към България, а и към Източна Европа.
Макар и Безлов да очаква да се прояви съобразяване с наложените санкции по закона "Магнитски", това не трябва да са свръхочаквания за чудо. От гледна точка на хората, които предлагат или взимат подкупи вероятно ще има някакво съобразяване, че това са тежки санкции и факти със сериозни последици, категоричен бе той. Може да има някакви проблеми от гледна точка събиране на доказателствата и изясняване на нивото на активност на американската външна политика на Източна Европа.
На въпрос дали моментът на оповестяване на санкциите има връзка с предстоящите предсрочни избори на 11 юли, Безлов заяви, че това е трудно да се изведе като теза. Ако имаха връзка с изборите, то защо сега, а не преди редовните избори през април месец? Можем само да предполагаме какви са причините за оповестяване на санкциите точно сега, каза Безлов.
Припомняме, в петък вечерта Служебното правителство създаде работна група за отговор на наложените санкции от Службата за контрол на чуждестранните активи на САЩ. Целта е да се предпазят дружествата с държавно и общинско участие и другите разпоредители с държавни средства от попадане в обхвата на санкциите, наложени на 2 юни 2021 г. от Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерството на финансите на САЩ. По-късно и НАП на сайта си публикува списък с 64 фирми и организации, свързани със санкционираните по закона "Магнитски" Васил Божков, Делян Пеевски и Илко Желязков. Списъкът е идентичен с този на огласените от САЩ компании, на които американската страна също наложи рестрикции заради връзката им с тримата санкционирани българи.
Следващата седмица премерът Стефан Янев свиква Съвета по сигурността на тема: "Актуални рискове и заплахи за системата за защита на националната сигурност. Анализ на институционалната ефективност в сектор "Сигурност" и необходимост от по-адекватни мерки за нейното повишаване".
chafeto
на 05.06.2021 в 21:46:43 #2Опако Наистина ли мислиш, че санкциите срещу няколко едри мошеника ще променят една така или иначе прогнила и на практика вече неподлежаща на ремонт система? Нали помниш как обявиха за глава на корупцията в България един анонимен съдия? И какво последва от това? Нищо. И сега не очаквай чудеса. По принцип всичко зависи от човешкия фактор, той е в основата на всичко. А тук уви остана наистина некачествен такъв, чието съзнание е инфилтрирано от мисълта за корупцията, но иначе с големи претенции. Гаранция ти давам, че поне осем от десет човека, които се изказват срещу корупцията, биха станали част от нея, ако положението им го позволява. И някакви козметични действия, та дори и на високо ниво нищо няма да променят. Още повече, че гнилочът в самите САЩ в това отношение не е по-малък, напротив, особено като имаме предвид големия материален залог там. Просто до скоро все още замазваха нещата. За планът "Маршъл", виждам, че го разглеждаш като акт на смарянство от страна на САЩ. Нещата не стоят точно така, но това е отделна тема. Колкото до Турция, не САЩ се отдръпна от Турция, а Турция се отдръпна от САЩ. Особено в момента САЩ имат нужда от такъв силен съюзник в региона, особено на фона на геополитическите промени и директното съседтсво с Русия. Американците трябва съвсем да са си изгубили акъла за да се откажат по своя воля от такъв съюзник. А те просто с годините (поради важното стратегическо положение на Турция) по време на студената война създадоха един геополитически и военен "Франканщайн", който (по традиция) в крайна сметка изпуснаха от контрол. Нищо ново. Та Турция вече играе своя игра, не тази на САЩ, като в същото време ще се възползва до когато е възможно от структурите на НАТО. Лошото е, че този "Фрнанкенщайн", който на теория ни е съюзник, има апетити към нас. Предполагам, че знаеш за приказките за "изгубеното отечество" и прослоутата карта на депутата Метин Кюлюнк. Ситуацията се утежнява от това, че техния възход (икономически, военен и демографски) съвпада с нашето падение. Това е положението. А доколко чрез нас (с Гърция нещата стоят по-различно) САЩ могат да компенсират загубата на Турция като съюзник... Това по-скоро е несериозно. Нито имаме каквато и да е военна мощ, нито сме с население около 80 млн., нито имаме излаз на Босфора. От нас се иска само да предоставяме безвъзмездно територията си за бази (както и правим) и да не се допуска тук руско влияние. Толкоз! Но то като се замислиш, НАТО извън САЩ, с малки изключения е именно това - територия за американски военни бази, разузнаване и т.н. Дори икономически колоси като Германия са на практика военно безпомощни.
Опако
на 05.06.2021 в 10:47:14 #1Очевидно е, че в България липсва задълбочено стратегическо мислене! След отдръпването на САЩ от Турция, ролята на Гърция и България в стратегическите интереси на САЩ се увеличава значително. Изпращането на Херо Мустафа бе силен сигнал за това. Желанието на САЩ да се удари корупцията в страната ни е свързано с намерението им да инвестират тук, както го бяха направили по време на Студената война в Турция. НРБ отказа помощ по плана Маршал преди 70 години, под давлението на Москва. Днес е време тази грешка да се поправи - България може да спечели много от това.