Американски военни самолети ще превозят депортирани граждани на Колумбия обратно в родината им, след като южноамериканската страна отстъпи пред заплахата на Доналд Тръмп да наложи огромни мита и други санкции, съобщават световните агенции.

Кризата между Богота и Вашингтон ескалира, след като колумбийските власти не допуснаха във въздушното си пространство полетите, с които са връщани нелегални имигранти. Левият колумбийски президент Густаво Петро заяви в социалните мрежи, че САЩ нямат право да третират сънародниците му като престъпници и трябва да бъдат качени на цивилни самолети. Той предложи даже за целта да се използва машина на държавния авиоотряд.

Тръмп пред форума в Давос: САЩ ще гарантират доставките на втечнен газ за Европа

Тръмп пред форума в Давос: САЩ ще гарантират доставките на втечнен газ за Европа

ЕК обмисля удължаване на обвързващите цели за съхранение на природен газ за страните членки на ЕС

В отговор Доналд Тръмп - отново онлайн, обяви налагането на 25% мита върху колумбийските стоки, които ще скочат до 50% след седмица, а също и "черен печат" за правителствените служители от страната и ред други санкции. Петро не му остана длъжен - с 25% мито върху американския внос и най-вече с коментара, че "Колумбия вече е отворена за граждани от целия свят", т.е. властите няма да спират преминаващите през страната по пътя си към САЩ лица.

Няколко часа по-късно обаче стана ясно, че управляващите в Богота са склонили да приемат всякакви американски самолети, превозващи техни депортирани граждани. Новината дойде първо от Вашингтон, но след това беше потвърдена и от колумбийския външен министър Луис Жилберто Мурило.

"Днешните събития показват ясно на света, че Америка отново е уважавана", заяви победоносно говорителят на Тръмп Каролин Лийвит.

Икономиката на Тръмп ще изненада и собствените му избиратели (но не и Китай)

Икономиката на Тръмп ще изненада и собствените му избиратели (но не и Китай)

Краткотрайната TikTok драма демонстрира как държавното управление ще се превърне в низ от сделки

Затова САЩ няма да налагат мита на Колумбия, но мерките остават в готовност "в случай, че не бъдат изпълнени поетите ангажименти". Освен това за назидание остават визовите рестрикции и всички колумбийски граждани ще бъдат обект на пълна проверка на влизане в САЩ.

За Вашингтон латиноамериканската страна е в Топ 3 на търговските партньори в региона и е един от основните източници на кафе и цветя. За компании с американска собственост работят над 90 000 души - включително във важни сектори като минното дело и индустриалното производство. От гледна точка на Колумбия, САЩ е най-големият търговски и инвестиционен партньор с над 39,3 млрд. долара оборот в стоките и услугите през 2022 г.