Петър Курумбашев, Андрей Новаков и Ангел Джамбазки очакват възможността да имат право на глас в утрешното заседание на транспортната комисия на Европейския парламент.
Обсъждането в комисията на ЕП ще бъде по пакета "Мобилност", съобщи БНР.
Причината за тези ходове е, че България няма постоянен представител в транспортната комисия.
И други български евродепутати са в преговори, за да могат да замесят свои колеги от други страни.
По-рано през деня Курумбашев, Новаков и Джамбазки заседаваха заедно с министъра на транспорта Росен Желязков във връзка с предвидените протести утре сутринта в Брюксел заради очаквания вот по пакета "Мобилност".
Евродепутатът Петър Курумбашев, който е непостоянен член на транспортната комисия, заяви че коментират с колегите си кой с коя държава може да обедини мнението си. "Опитваме се да направим мнозинство в комисията", каза Курумбашев.
Колегата му от ЕНП Светослав Малинов бе категоричен, че не може да се прави компромис по един от пунктовете, заложени в пакета "Мобилност".
"Аз съм убеден, че трябва да отпадне и това не е компромис, а абсолютно задължително - връщането на превозното средство. Това е незащитима теза. Тя е направена специално за да се намали конкурентоспособността и това не може да се скрие", заяви Малинов.
Според българския бизнес спорни са точките за нощувките в кабината, прибирането в страната, от където е фирмата и прилагането на Директивата за командированите работници при каботажни превози в други страни. Още преди месеци превозвачите ни заплашиха с референдум за излизане на страната от ЕС, ако исканията им не бъдат изпълнени.
Припомняме, утре в Брюксел ще се проведе протест на транспортните фирми, на който ще присъства и лично министър Росен Желязков. Свои представители също така заявиха, че ще изпратят и от БСП, които обвиняват правителството, че е предало превозвачите.
Вчера превозвачи се срещнаха и с президента Румен Радев, който призова за обединение на всички институции в защита на сектора. Преди това правителството заяви пълната си подкрепа срещу предлагания и т.нар. пакет "Макрон".
Съпротивата срещу започна с протести на транспортни фирми още през пролетта, а премиерът Бойко Борисов се опита да убеди Емануел Макрон и Ангела Меркел в София да променят позициите си предложените изменения.
Въпреки че през юни месец евродепутатът Новаков обяви пълна победа по пакета "Макрон", Борисов тогава предупреди, че гласуването на промени в транспортната комисия е само първото и не може да се тълкува като победа над Макрон.