Правителството на Тереза ​​Май е на път да се съгласи за имиграционната политика в Обединеното кралство след Брекзит, след месеци на вътрешни дебати, относно кои кандидати трябва да бъдат облагодетелствани и допускани в страната, пише Bloomberg.

Съгласно предложенията ще се предпочитат хора от определени страни и такива с по-високи доходи. Това вероятно ще бъдат страните, чиито граждани понастоящем могат да използват електронни паспорти, за да влязат във Великобритания: Австралия, Канада, Япония, Нова Зеландия и САЩ. Министърът на вътрешните работи на Великобритания Саджид Джавид е говорил в миналото за добавяне на страни към този списък, ако те са сключат търговски сделки с Обединеното Кралство.

Някои правителствени отдели искат промени в плана. Сектори като селското стопанство и услугите и хотелиерството разчитат на нискоквалифицирани работници. Междувременно Министерството на финансите посочи, че технологичните предприемачи често имат ниски заплати и не биха преминали заложения праг и поискаха да бъдат взети предвид опциите за акции.

Министърът на вътрешните работи Саджид Хавид първо представи своите предложения на колеги от кабинета през септември, с цел да ги направи обществено достояние малко след това. След многократни забавяния, Хавид и Мей вече са се съгласили с по миграционната политика и тя може да бъде публично обявена най- скоро утре, според запознати източници.

Мей разтълкува референдума от 2016 г. За напускане на ЕС, като призив за прекратяване на неограничената имиграция от страните от ЕС. Тя отдавна е поддръжник на политиката на Торите за намаляване на нетната миграция до под 100 000 души годишно.

Други предложения включват:

Гражданите на ЕС да използват паспорт, за да влязат в страната вместо с лична карта.

Да няма ограничения за броя на висококвалифицираните мигранти.

Нискоквалифицираните мигранти да имат достъп до краткосрочни визи, ако са от страна с нисък риск от злоупотреба с имиграция.