Даже и най-лесното начинание може да се превърне в приключение, ако се прави от държавата - и няма значение дали става дума за търсене на лед на Северния полюс, или за дигитализация в Япония. Именно Страната на изгряващото слънце е разтърсена от огромен скандал, след като стана ясно, че новите единни цифровизирани лични документи всъщност са потенциален източник на огромен теч на лична информация.

Контекст: Националната система "Моят номер" трябваше да обедини в себе си личен документ и електронна идентификация за държавните онлайн услуги. Тя представлява 12-цифров номер, свързан с личната информация на гражданите.

Плановете на правителството бяха да се позволи и на бизнеса да използва снабдените с NFC чипове карти като електронни подписи, а освен това да се върже цялата система и със здравното осигуряване на всички японци.

Япония толкова иска да е в надпреварата за електромобили, че скючи сделка със САЩ за търговия с минерали

Япония толкова иска да е в надпреварата за електромобили, че скючи сделка със САЩ за търговия с минерали

Западните и китайските производители контролират 90% от световния пазар на електромобили през 2022 г., японските им съперници имат дял от 5%

Детайли: "Моят номер" звучи много добре, но реалността е различна. Системата има нелеката задача да обедини разпокъсаните и несъвместими помежду си държавни и регионални платформи и използването ѝ е съпроводено с всякакви технически проблеми. Появиха информации и за изтичане на данни и грешки при процедурите за регистрация, отбелязва агенция Kyodo.

Организацията по разпространението също е сама по себе си скандална - заради съвпадения на имена стават обърквания, а даже "правилни" на пръв поглед карти се оказват заредени с информация за съвсем различни лица, пише The Register.

Япония подкрепя с милиарди долари производството на най-високотехнологичните чипове

Япония подкрепя с милиарди долари производството на най-високотехнологичните чипове

Очаква се новото производство да стартира след 2 години

В резултат над 70% от участниците в анкета на Kyodo признават, че са притеснени от налагането на "Моят номер", а все повече са тези, които не желаят да се разделят със старите си здравноосигурителни карти.

Още нещо: Премиерът Фумио Кишида разпореди спешен одит на системата, като подчерта, че това трябва да бъде приоритет, сравним с реакцията на държавния апарат по време на пандемията.

От друга страна: Именно COVID-19 показа, че Япония вече не е тази футуристична електронна държава, която от поне 40 години западът си представя. Токио внедри още през 80-те разнообразни компютъризирани технологии, но след това сякаш изпадна в застой. В САЩ и напоследък Китай се отделят милиарди долари за иновации, докато Япония след кризите през 90-те сякаш изглеждаше доволна от своите понякога доста самобитни представи за модерните технологии и по-бавното им темпо на промени.

За първи път: Япония внася повече електроника, отколкото изнася

За първи път: Япония внася повече електроника, отколкото изнася

Големите местни компании местят производствата си в чужбина

Това е видимо даже след бърз преглед на дизайна на японските уебсайтове, които изглеждат като от преди 20 години.

До неотдавна комуникацията с редица държавни служби в страната изискваше качване на информацията на... дискети.

От такова изходно положение не е чудно, че скокът в дигитализацията на личните документи е съпроводен с проблеми.