Често се възприема, че кризата от 2008 година доведе до края на американската мечта, важна част от която е притежанието на собствено жилище, като символ на просперитета и стабилността на средната класа. Според авторите Преети Варатан и Епхрат Ливни от сайта Quartz обаче този идеал все още е жив, само че не точно в Щатите.

По техните думи възплащение на американската мечта в момента са страни, като Сингапур, Чехия, Словения, Италия и дори България.

"В Сингапур 9 от 10 домакинства имат собствен дом. В България 8 от 10 са собственици. И в Испания, Чехия, Словения, Италия, Финландия, Ирландия и Мексико минимум 70% от семействата имат свое жилище", посочват авторите.

В САЩ, от друга страна, по-малко от две трети от домакинствата имат собствено жилище, посочват в свой доклад икономистите Лори Гудман и Кристофър Майер.

Съседката на България, в която всеки има собствено жилище

Съседката на България, в която всеки има собствено жилище

У нас хората със свой имот са с 14% по-малко

През 1990 година това се е отнасяло за 64% от семействата, което тогава е съвсем малко над дяловете в развитите държави в Европа и Азия. Повече от две десетилетия по-късно обаче процентите в Щатите отново са 64 на сто, но в редица държави от Стария континент и Азия нещата са много по-напреднали.

За изминалите повече от две десетилетия страни, като Чехия и Швеция записват сериозен ръст на дела на собствениците на жилища. Дори в Мексико е отчетено подобрение, с което страната вече изпреварва САЩ.

Експертите се опитват да дадат обяснение за това какво точно се е случило в имотния сектор на най-голямата икономика в света. До 2005 година делът на собствените жилища расте заради политиката на администрациите на президентите Бил Клинтън и Джордж Буш.

Над 2/3 от младите хора в тази страна живеят в собствено жилище

Над 2/3 от младите хора в тази страна живеят в собствено жилище

Голяма част от тях обаче разчитат на помощ от родителите си при покупката на имот

Те въвеждат редица стимули за покупката на собствен дом, включително и инициатива за подкрепа на домакинствата, купуващи първо жилище. С настъпването на финансовата криза обаче 7 трилиона долара от пазара се "изпаряват".

Впоследствие в следващото десетилетие купувачите се отдръпват и делът на собствениците на имоти остава без промяна и към днешна дата е далеч по-нисък от този в много други развити и развиващи се страни.