Лятото се оказа горещо и за банковите длъжници. Нови 101 публични разпродажби на ипотекирани имоти във Варна обяви в сайта си Камарата на частните съдебни изпълнители, които ще се проведат през септември, пише в. „Черно море" .
Вестникът припомня, че през горещите юли и август имаше публични разпродажби за голям хранително-вкусов комбинат, автосервиз, заради неплатени банкови кредити съответно от 810 000 лв. и 1 328 000 лв., а също и на 5-6 магазина, барове, бензиностанция, десетки ниви и др. Този път новото на предстоящите търгове е, че за разпродажба наведнъж излизат 8 лекарски кабинета, които се намират все в кв. „Левски". 81 000 лв. е началната цена на най-скъпия от тях с площ 82 кв.м., който разполага с чакалня, 3 кабинета, манипулационна, тоалетна. А най-евтиният се предлага за 28 500 лв. (29 кв.м). В търга е включена и голяма аптека на два етажа (99 975 лв.). Тази масова разпродажба на здравни заведения е заради просрочен банков заем. Публични наддавания ще има и за хотел в с. Близнаците при стартова цена 1 510 800 лв., складова база в Провадия - 1 284 657 лв., офис сграда във Варна - 791 224 лв., голяма къща - за близо половин милион лв., и др.
Тежката криза разби бизнеса на онези инвеститори, които вземаха големи кредити по време на имотния бум, като се надяваха на бързи печалби от препродажба на новите обекти. След като банките спряха повече да ги изчакват да си стъпят на краката, сега започват масово да си търсят парите по съдебен ред. За това има обяснение: ако заем за хотел или строителен терен не се обслужва над година и половина, банките трябва да внесат допълнителни провизии в БНБ и кредитът им излиза ужасно скъп, коментират анализаторите.
Притиснати от високия процент (близо 20%) лоши кредити, от падналите цени на публичните търгове, напоследък банки се насочват към създаването на дъщерни фирми, с които сами изкупуват имоти на неизрядни длъжници. Те се явяват на публичните търгове основно за големи, труднопродаваеми имоти, за които няма купувачи, обясниха експерти от Камарата на частните съдебни изпълнители. По техните думи банките усещат признаци на съживяване на имотния пазар и се надяват на препродажба на вече купените имоти от закъсали инвеститори.
Така трезорите се оформят като нова група основни играчи на имотния пазар.
дагобараш
на 05.09.2011 в 11:54:58 #1101 публични разпродажби са капка в морето ........за Варна , въпросът е обаче ЗАЩО изкупуват ? те ли не четат вестници или има нещо което ние не сме усетили и защото продължаваме да четем вестници от 2010 год !?!? не ми е много ясно , но знам че Банки има от 1346 год и са винаги на печалба-т.е. прилагат само печеливши подходи а ние сме си все същите и прилагаме само губещи подходи1 ------------- навремето един премиер каза: "ЗА бога братя-не купувайте" за да ни предпази от Спиралата в която влизаме , зарочвайки масови покупки.......на каквото и да било - Така Растат цените Този вариант се приложи в периода 2006 - 2008 год - купувахме и цените отидоха доста високо. Обратния вариант го видяхме през 2008 - 2010 год -никой не купуваше и цените паднаха ----------- Очевидно Банките Пак ще са преди нас - купуват евтино Сега за да има какво да ни продават когато се събудим от тригодишния сън