Неотдавна експертите по недвижими имоти се подготвяха за най-лошото. Пандемията от коронавирус принуди голяма част от света да се затвори, а с това и пазарите на имоти. Големи строителни обекти бяха замразени.
"Смятахме, че цените на жилищата ще се сринат, както се случи по време на други кризи. Увеличаването безработицата притиска доходите на евентуални купувачи и би затруднило задлъжнелите собственици на жилища да изплащат ипотеките си", заяви Кейт Еверет-Алън, от консултантската компания за недвижими имоти Knight Frank, цитирана от CNN.
Тези, които имат късмета да притежават втори имот, ще бъдат принудени да продават, смятаха експерти. "Всъщност нищо от това не се случи", заяви Еверет-Алън.
Цените на жилищата скочиха, дори на фона на най-лошия икономически спад в света след Голямата депресия. Почти по целия свят цените на жилищата скачат рязко и много купувачи изпадат в паника.
За четвъртото тримесечие на 2020 г. цените на жилищата в държавите от ОИСР например се повишават с почти 7% на годишна база или най-бързият годишен растеж през последните две десетилетия.
Надува ли се балон?
Според Еверет-Алън не може да става дума за балон при цените на жилищата. Лихвите по кредитите остават на ниски нива, чуждестранните инвеститори ще дадат още по-голям тласък на пазарите на имоти, където местните купувачи досега за имали превес над чуждестранните.
Според директорът в британската платформа за имоти Zoopla Ричард Донъл по-голямата част от населението преосмисля желанията си по отношение на жилищата си. "След като много от хората са принудени да използват дома си като офис или класна стая, нуждата от пространство става значителна."
Много купувачи се ориентират към имоти извън града. В Обединеното кралство например, в райони близо до Лондон, се наблюдава скок на цените на имотите с около 10%.
"За 38 години в бранша не съм бил свидетел на подобни тенденции на пазара", коментира Хенри Прайор, британски агент.
"Преди 12 месеца хората изпадаха в паника, купувайки тоалетна хартия от страх, че може да свърши. Сега това паническо купуване се пренесе на имотния пазар",каза той.
Цените на жилищата във Великобритания скочиха с 8,5% през 2020 г. въпреки най-тежката рецесия в страната от повече от три века. Това е най-високият годишен темп на растеж от 2014 г. насам, според Службата за национална статистика.
И в САЩ броят на продажбите на съществуващи жилища стига най-високото ниво през 2020 г. от 2006 г. насам, според Националната асоциация на брокерите. Цените на жилищата се повишиха с 9% през 2020 г. и продължиха да се покачват, като средната цена на имот достигна исторически връх от 329 100 долара през март.
Един зашеметяващ пример за това колко обезумял е пазарът дава брокерът Елън Колман, който получава 76 оферти за имот в предградията на Вашингтон само в рамките на три дни. Домът с четири спални се продава за 460 000 долара, което е 70% увеличение спрямо исканата цена.
В Германия имотите се продават в рамките на две седмици, след като са обявени. В Португалия чужденците купуват къщи, въпреки че не могат да отидат на оглед на имотите, които купуват. Цените там са скочили с 6% през четвъртото тримесечие на 2020 г. в сравнение със същия период година по-рано според данни на Knight Frank.
Чарлз Робъртс, управляващ партньор на Fine & Country Portugal разказва, че наскоро е продал апартамент в крайбрежния град Кашкайш, западно от Лисабон, за 3,5 милиона евро на южноафриканец, който никога не е посещавал града.
В Индия обаче цените падат след спад от 6,9% на БВП през миналата година, но сделките нарастват. "Covid доведе до връщане на активността на пазара", казва главният изпълнителен директор на Info Edge Хитеш Оберой, който притежава най-големия портал за имоти в Индия. "Много хора искат по-голям дом", добави той.
В няколко държави правителствата вече търсят начини да предотвратят прегряването на пазара. В Нова Зеландия, където средните цени на жилищните имоти са се увеличили с повече от 24%, правителството обяви поредица от мерки, които да "охладят търсенето" и да забавят темповете на растеж на цените.
Криза? В най-голямата икономика имотите поскъпват с 18% през април
Те достигат до рекордни стойности
В Китай цените на жилищата в градове като Пекин, Шенжен, Шанхай и Гуанджоу, се повишиха средно с 12% на годишна база през март.
Лихвените проценти са най-важният двигател на цените, особено в Съединените щати и Европа. Според официалната статистика ипотечните лихви в страните в еврозоната са били средно 1,3% през март.