90 на сто от купувачите на ваканционни имоти у нас са руснаци. Това заяви на специална пресконференция в Созопол Николай Пехливанов, изпълнителен директор на инвестиционната компания Green Life. Сега клиентите са не само от Москва и Санкт петърбург, но и от други райони на Русия. Те предпочитат големи ваканционни имоти, на първа линия, в близост до плажа и с изградена инфраструктура.

Англоговорящите клиенти отстъпват от българския пазар, защото не могат да обслужват взетите кредити. Фактор за тяхното отдръпване е финансовата криза във Великобритания. Клиентите от Острова не успяха да затворят сделките и изгубиха влжените средства. Англичаните възпримат покупката на имот у нас като финансов продукт, от който след време очакват печалба, докато руснаците търсят „стил на живот" в покупката на ваканционен имот в България, посочиха от Green Life.

Англичаните, които са реализирали сделки преди две години, са доволни от възвръщаемостта на инвестицията, защото са постигнали печалба от над 40 на сто. Тези, които са сключили сделка преди година, са «леко разочаровани», каза Пехливанов.

Ваканционните имоти в Созопол вървят на цена между 950 и 2200 евро на квадратен метър, в Лозенец - между 850 и 1500 евро на квадратен метър, а в Царево - между 850 и 1400 евро на квадратен метър. Ваканционният апартамент в Приморско е с цена  850 и 1300 евро. В Банско ваканционен имот се предлага на стойност между 900 и 1500 евро за квадрат, а в Пампорово - между 850 и 1100 евро за квадрат.

Въпреки очакванията на някои експерти да се засилят покупките на български граждани, сънародниците ни са по-предпазливи при покупката на ваканционен имот. Тези, които могат да си позволят подобна инвестиция, предпочитат да си купят къща в Гърция, показват изследванията. Южната ни съседка предлага имоти, които са с много добър баланс между цена и местоположение и с добра транспортна инфрастурктура около тях.

Банките са изключително взискателни при отпускане на кредит и това затруднява осъществяването на сделките. Особен скептицизъм трезорите проявяват към имотите в зимните курорти, отношението им към инвестиция в имот в морските селища също е консервативно, твърдят експертите.

Слабият туристически сезон повлия негативно на пазара на ваканционни имоти. Нивата на възвращаемост се движеха между 3 и 5%, при очаквани близо 10% и реализирани 7% през предходната година. Кризата намали цените на наемите на ваканционни имоти заради липсата на платежоспособни туристи и по-малкия брой летовници като цяло. От Green Life предвиждат оттегляне на спекулантите от пазара, което ще успокои възникналото напрежение в сектора.

Експертите твърдят, че преобладава търсене на големи ваканционни комплекси и по-мащабни комасирани парцели земя. Цените на големите имоти ще продължават да растат, прогнозира Николай Пехливанов.  Експертите препоръчват на инвеститорите сега да купуват имоти „на зелено", защото след това цените ще бъдат „по-солени".

Разбира се, това е избор на всеки предвид финансовите проблеми, които съществуват в много страни в Европа и появилите се първи признаци на рецесия.

Цените на луксозните имоти ще задържат цените си и в момент на криза, като от тях ще се получи добра доходност от наем, твърдят от Green Life.

Пазарът на земя е силно надценен. През последните месеци цените се връщат към нормалните си нива. В Созопол земята струва межзу 150 и 400 евро за квадрат, в Лозенец - между 100 и 250 евро. В Банско можете да купите земя на цена между 100 и 180 евро за квадрат. В Пампорово цените стигат до 120 евро.