Пазарът на жилищни имоти в страната се възстановява сравнително устойчиво след извънредното положение, когато се изповядваха много малко сделки, банките преразглеждаха рисковите си политики, а хората задържаха разходите си поради опасения от развитието на пандемията и икономическото си бъдеще. Това сочи анализ на сектора на недвижимите имоти през първото полугодие на 2020 г., изготвен от екип на Райфайзенбанк и партньора на банката Bulgarian Properties на база индексите PSPI.
Анализът показва, че и през тази година цените на имотите продължават да растат, но с по-бавен темп. Към второто тримесечие цените на жилищата във всички областни градове се увеличават със средно 5.3%, в сравнение със 7.3% ръст, отчетен през същия период на 2019 г. и 7.0% през 2018 г.
"Ценовият ръст по-скоро се дължи на силното първо тримесечие, преди да се наложат ограниченията", коментира Георги Георгиев, началник отдел "Управление на обезпеченията" в Райфайзенбанк. "Тенденциите, които наблюдаваме в момента, са по-малко на брой нови проекти с по-малка площ. Издадените разрешителни за строеж също намаляват и са на нивата от 2016-2017 г.", казва още той.
Според анализа на Райфайзенбанк цените на жилищата в София растат с 5% спрямо 2019 г., а средната продажна цена е 1176 евро/кв.м. Най-скъпата локация в столицата е Докторски паметник (средно 2464 евро/кв.м.), а най-евтино жилище може да бъде купено в кварталите Обеля и Модерно предградие: 800-850 евро/кв.м.
В Бургас средната цена на имотите възлиза на 880 евро/кв.м. (ръст от 1.92% спрямо 2019 г.), във Варна - на 852 евро кв.м. (+1.88%) и в Пловдив 795 евро/кв.м. (+3.85%). В страната най-евтини са жилищата в Кюстендил - 377 евро/ кв.м. и Видин - 330 евро/кв.м.
Въпреки растежът на цените на имотите през последните няколко години, коефициентът на достъпност (колко средни заплати са нужни, за да се купи 1 кв. м. жилище) се запазва устойчив и за София възлиза на 1.20 спрямо 3.43 през 2008 г.
"Икономическата криза, породена от извънредната здравна обстановка (Райфайзен Рисърч очаква спад на БВП на България за цялата 2020 г. с 6%), несъмнено ще се отрази негативно и на пазара на имоти, но ще се усети по-късно", казва още Георги Георгиев. Според него продавачите ще обмислят цените, на които обявяват имотите си за продажба и трябва да бъдат готови за преговори, и да са по-гъвкави. От своя страна, купувачите трябва реално да оценяват своите възможности, за да могат да посрещнат тежестта на бъдещите задължения.
heavenly-light
на 18.08.2020 в 13:39:11 #1Ей, не се спряхте с тези платени статии. Всичко е замряло, няма купувачи. Намираме се в здравна,икономическа и политическа криза! Кой купува по такова време? Коя банка ще отпусне кредит в такава ситуация? Вече банките искат минимум 20% самоучастие. Хората в момента карат на спестявания. Но изчакайте да дойде есента/зимата и да ни налазят едновременно covid-19 и сезонния грип. Тогава ще бъде интересно Кораба потъва, но не се притеснявайте, вода ще има за всички. Всичко това,което казвам,може да се провери след няколко месеца,като излезе статистиката за продадените недвижими имоти за последното тримесечие!