70% от българите твърдят, че са усетили увеличение на цените на стоките и услугите през последните седмици. Това сочат резултатите от проучването "Политически и икономически индекс" на социологическата агенция "Галъп интернешънал".
На същия въпрос 18% от анкетираните са обяснили, че не усещат промяна в цените на стоките и услугите.
3% от запитаните пък са усетили намаление на цените.
6% нямат мнение по въпроса, а други 3% не могат да отговорят.
Източник: "Галъп интернешънъл"
Демографските показатели на извадката сочат, че най-осезаема промяна е усетила по-възрастната част от населението. Това са хората с по-ниски доходи и тези, които живеят в селата.
Възможно е това е да се дължи и на факта, че тези части от населението традиционно симпатизират на опозиционни формации, тълкуват от "Галъп".
"Отговорите действително са политически различаващи се - привържениците на БСП са усетили най-силно повишението на цените на стоките и услугите. Но дори и мнозинството от привържениците на ГЕРБ също твърдят, че са усетили увеличението - макар и не в същата степен, както и привържениците на БСП", обясняват от социологическата агенция спрямо политическата разбивка на отговорите.
Хората с по-високи доходи логично проявяват по-малка чувствителност към увеличението на цените. Но дори и в тези социални групи усетилите увеличението на цените също са мнозинство.
Агенцията не изключва резултатите от проучването да са повлияни и от традиционния скептицизъм в общественото мнение по такива теми. "Въпреки това обаче данните достатъчно ясно разкриват обществена тревога."
Резултатите от проучването показват и че мнозинството българи очакват повишението на цените да продължи.
74% от интервюираните са на мнение, че в близките 2-3 месеца повишението на цените на основните стоки, които използват, ще продължи да се случва.
14% са посочили, че цените, според тях, няма да се променят, а 2% - че ще намалеят.
Процентът на тези, които не могат да отговорят или нямат мнение по този въпрос продължава да бъде голям - 10% от анкетираните ни сънародници.
Източник: "Галъп интернешънъл"
Спрямо резултатите на този въпрос се отчита осезаем ръст на очакванията за повишение на цените спрямо предишните месеци. Предишният подобен скок е бил през пролетта на 2017 година, когато отново беше анонсирана възможност за повишаване на цените на енергоносителите.
В последните няколко години очакванията за ръст на цените се движат в диапазони около и над 60% от българите, а около и под 20% от българите очакват цените да остават същите.
Минимални остават дяловете на онези, които очакват цените да се понижават.
На база на демографските показатели от извадката могат да се направят аналогични изводи като тези на първия въпрос.
Проучването на "Галъп" е проведено сред 820 пълнолетни души в периода от 5 до 12 октомври.
+++++
на 17.10.2018 в 16:50:27 #1аха ясно, повишението на цените съществува само в главите на пенсионерите-бесепари, иначе цените изобщо не са мръднали. доообре, верваме ви