Зърнопроизводителите притеснени от вноса на украинско зърно. Радостина Жекова, представител на зърнопроизводителите в Добруджа коментира пред БНТ, че 13 милиона тона зърно годишно произвежда България и то залежава в складовете.
Вносът от Украйна е на ниска себестойност. Няма регламент у нас кой внася украинското зърно и къде се съхранява, по думите й. От МЗХ са обещали такъв регламент и да стане ясно кой внася зърно от Украйна , къде го обработва и пласира. У нас в момента има с 1,2 милиона тона повече стока. 13 милиона тона годишно ние произвеждаме, а консумираме до 3 милиона тона на година. Секторът се опасява от фалит, според Жекова . В България е внесено украинско брашно, а какво е качеството му - не е ясно.
Станимир Станчев, производител от Русе смята, че проблемът ще се задълбочава. Според него голяма част от зърното остава у нас. Не се знае какви храни консумираме. Ние сме в стачна готовност и чакаме среща с министър-председателя, каза Станчев. След тази среща те ще решат как ще действат. Всичко се вдига, само нашата цена намалява, оставени сме на произвола на съдбата, недоволен е той.
Марияна Кукушева от браншовия съюз на хлебарите и сладкарите каза, че няма внос у нас на украинско брашно, нито внос на украинско зърно за брашно. То се използвало за фураж, тъй като не отговаряло на фитосанитарните изисквания. Проблемът може да се реши според нея в диалог с изпълнителната власт.
Българският хляб се прави от българска пшеница, категорична бе Кукушева. В момента нямало търсене на пшеница. Хлябът подлежи на ежедневен контрол, по думите й. По време на войната украинското зърно е загубило част от своите качества. Хлябът е единствената стока, която е запазила цената си 8 месеца. Заради нулевото ДДС няма скок в цената. Това обаче не означава замразяване на цената. Ако има ръст в цената на насъщния, то ще е заради ръст на заплатите в сектора.
no-noi
на 15.03.2023 в 19:34:35 #2Да стачкуват бе, кои им е крив че не продаваха жито като бяха високи цените, те го пазех и чакаха да поскъпне още, сега ще го дадат на безценица като няма кои да им го купи
iveliln-stoyanov
на 07.03.2023 в 13:16:42 #1Нека си стачкуват. На никой не пречат. Без зърно няма да останем, както не останахме без газ. Имат основни опции: 1. Да си оптимизират производството и разходите, за да са конкурентно способни; 2. Ако не могат 1. да си наемат хора дето могат и това са учили и завършили. За жалост в България масово си мислят, че като са инвестирали и започнали бизнес могат и да го управляват; 3. Ако не могат или не искат просто да закриват производството си. Съвсем нормално в пазарната икономика е да има и дружества на загуба и да ги закриват. Не да хленчат и искат пари от държавата.... Ако не знаят сме с пазарна икономика.....иначе всеки бизнес ще иска минимални цени, за да няма конкуренция.... Толкова ли нямате капацитет да осъзнаете това или някой да Ви го обясни?????