Грузински самолетостроителни компании осигуриха по-голямата част от договорите за обслужване на оборудване от съветската ера на фона на руско-украинската война, съобщи "Милитарний".

След като военно-промишлените комплекси на Украйна и Русия са изцяло заети с държавни поръчки, Грузия запълва празнотата, като обслужва самолети от съветската ера в Азия и Африка. Например, местен телевизионен канал излъчи репортаж за съоръженията на грузинската авиационна компания Tbilisi Aircraft Manufacturing, показвайки хеликоптери и самолети от пет различни държави.

Няколко типа самолети и хеликоптери от различни страни са в процес на основен ремонт и модернизация в завода в Тбилиси. По-специално, следното оборудване: 5-6 Ми-24 на Унгария; 5 Ми-17 на ВВС на Южен Судан; Ми-35 и Ми-8Т от Джибути; 3 Ка-27 от Азербайджан; Су-25 от Демократична република Конго; L-39 от ВВС на Грузия.

Грузинската компания Tbilisi Aircraft Manufacturing отдавна предоставя услуги за поддръжка и модернизация на самолети от съветската епоха за Конго, Чад и Азербайджан. Традиционните изпълнители за Унгария, Судан и Джибути обаче бяха украински и руски компании за ремонт на самолети.

Изхвърлиха Boeing от конкурса за нов "Самолет на Страшния съд"

Изхвърлиха Boeing от конкурса за нов "Самолет на Страшния съд"

Надпреварата е за договор на стойност $8 милиарда

Струва си да се отбележи, че в Грузия няма компании, които да произвеждат повечето резервни части, необходими за ремонт на горепосоченте самолети.  Съответно не може да се изключи косвеното участие на украински и руски износители и производители в изпълнението на поръчките. Например, в момента основният производител на авиационни двигатели за вертолетите от семейства Ми-24, Ми-35, Ми-8 и Ми-17 е украинската компания Мотор Сич.

Както беше съобщено по-рано тази година, основните украински играчи на пазара за ремонт на хеликоптери са Конотопският авиационен ремонтен завод "Авиокон" и АД "Мотор Сич".

Междувременно украинските компании частично ще продължат да поддържат чуждестранни клиенти. Така, според източници на The Economic Times, Украйна ще изпрати на Пакистан двигатели и резервни части за хеликоптери Ми-17.

Airbus за пръв път продаде сглобен в Китай самолет на европейска авиокомпания

Airbus за пръв път продаде сглобен в Китай самолет на европейска авиокомпания, ето коя

Това е моделът самолет A321neo, който може да превозва до 244 пътници