Мобилният телефон замени радиото, компактния фотоапарат и диктофона за огромната част от потребителите, а следващата "жертва" може да се окаже дебитната карта, след като над половината потребители вече излизат комфортно от дома си без физически портфейл и разчитат на виртуален. Това показват резултатите от проучване на платформата за разплащане Paysafe сред 14 500 души от различни държави, включително и България.
Контекст: Виртуалните портфейли използват NFC чиповете, които са налични в повечето смартфони и така ги превръщат в средство за безконтактни плащания. Първоначално по-популярни бяха услугите на небанкови финтех компании, но все повече традиционни кредитни институции също интегрират тази технология.
Големи платформи като Apple Pay и Google Pay позволяват да "виртуализирате" банковата си карта и така да използвате телефона или смарт часовника си за плащане.
От друга страна: Дебитните карти все още са най-популярният метод за плащане - у нас 60% от респондентите ги използват при поръчка на храна за вкъщи, 62% - при настаняване в хотел и 58% - при организирането на далечни пътувания и ваканции. На този фон, около 6-7% са използващите виртуален портфейл в България - малко по-ниско от средното по света.
Германия и Италия са държавите, в които има най-голям прогрес при използването на тези платформи, като в някои сфери близо една четвърт от транзакциите минават през тях.
Какво предстои: 55% от анкетираните смятат, че мобилните портфейли ще заменят напълно дебитните и кредитните карти през следващите 10 години.
53% от българите и днес не се притесняват да излизат от дома си без физически портфейл - заявяват, че могат да разчитат на мобилния си телефон за плащането на всекидневните покупки.
Още нещо: Въпреки поскъпването на живота, потребителското търсене на пътувания, гейминг и свободно време остава високо, показват данните на Paysafe. 51% от потребителите на глобално ниво все още дават приоритет на тези разходи пред други свои лични разноски.
Основни категории в разходите, направени онлайн, са храна за вкъщи (27% от запитаните), дрехи (25%), стрийминг услуги (25%) и пътувания (17%).
no-noi
на 09.06.2023 в 02:03:23 #2Егати платената статия, тв фалират като луди тия фирмички хората се фтурнали да си наливат парите там хаха
3388
на 08.06.2023 в 22:50:33 #1Кешът е цар, който иска да загуби свободата си да плаща с карта или виртуално...