Турция стана първата в света държава, чиито бойни дронове могат да изстрелват крилати ракети. Южната ни съседка е осъществила успешен пуск на боеприпаса "Чакър" (Çakır) от летателен апарат "Акънджъ" (Akıncı), съобщава Daily Sabah.

Това превръща безпилотниците в опасни нападателни оръжия.

Детайли: "Акънджъ" е развитие на популярния модел Bayraktar TB2, с който Украйна унищожи огромно количество руска бойна техника. Новият дрон използва украински турбовитлови двигатели и може да прекара часове във въздуха в търсене на цели. Въоръжението му включва множество различни боеприпаси като малките самонасочващи се MAM-L за неутрализиране на земни цели, но също и управляеми ракети "въздух - въздух".

Румъния купува дронове "Байрактар" за $321 млн.

Румъния купува дронове "Байрактар" за $321 млн.

Северната ни съседка ще задели 2,5% от своя БВП за отбрана

Сега към тях се добавя и компактната крилата ракета "Чакър". Тя може прецизно да поразява земни цели, отдалечени на над 150 километра от мястото на изстрелване. Според турската преса въпреки малките си размери, ракетата е в състояние да неутрализира даже укрития в пещери по всяко време на денонощието, като по време на целия полет се поддържа връзка с оператора с цел динамична промяна на целта или отказ от задачата.

Пробният пуск е бил направен от 7000 метра височина. Видимо от кадрите, "Акънджъ" може да носи до две подобни ракети.

Контекст: Изпитанията на комбинацията от дрон и крилата ракета са важни, защото до момента безпилотниците се използваха преди всичко за неутрализиране на неголеми цели близо до фронтовата линия - танкове и друга бойна техника, по-малки сгради и кацнали самолети и вертолети.

Снимка 618237

Източник: TRT

"Чакър" превръща дроновете в много по-сериозно нападателно оръжие - ескадрила от леталните апарати е в състояние да нанесе съкрушителен удар на укрепена база или на стратегически обект като рафинерия или електроцентрала.

Първият турски безпилотен изтребител "Байрактар ​​Кизилема" излезе тестово на бойното поле

Първият турски безпилотен изтребител излезе тестово на бойното поле

Той ще се движи по-бързо от пътнически самолет Airbus 320

Какво следва: Турция със сигурност ще започне да използва новия дрон и крилатите му ракети в кампанията си срещу кюрдските бойци от ПКК, но по-интересен е въпросът дали (и кога) Украйна ще получи от машините. Те биха могли да нанесат сериозни поражения в руския тил, а и да застрашат военноморската база в Севастопол.

Успехи в реални бойни условия пък ще увеличат и без това големия експортен интерес към турските дронове.