Когато дядо ти е имал четири съпруги е малко трудно всички наследници да се разберете за подялбата на наследството си. Точно това разбира Чонг Уинг Киат преди няколко години, когато застава начело на фармацевтичната компания на баща си.

Тримата съоснователи на фирмата имат над 20 наследника и всеки от тях има различно разбиране затова как трябва да се развива бизнеса в бъдеще. В крайна сметка след дълги преговори и семейни разправии той успява да придобие половината от дружеството.

Броят на наследниците обаче расте със следващото поколение и Чонг се притеснява за това как те ще успеят да си разделят бизнеса след време.

Това обаче не е изолиран случай, а е нещо често срещано в Азия на фона на растящото богатство на населението там. Според доклад на UBS Group и Campden Wealth се задава нова "вълна" от наследници в глобален мащаб.

В най-голяма степен обаче това се отнася до региона на Източната Азия, където едва 39% от семейните компании имат ясна стратегия кой и как точно ще наследи бизнеса. Експертите обясняват това с факта, че в Азия все още голяма част от големите компании са "млади", а техните създатели са все още живи.

Въпреки това общото богатство на континента достига около 22 трилиона долара и расте с най-бързите темпове в света, показват данни на Capgemini.

"Все още регионът има проблем с наследствеността, отчасти защото няма ясно разделение между богатството и бизнеса", обяснява Беной Филип от сингапурската Taproot Family Offices.

През последните години пред такива се изправят едни от най-големите семейни империи в Азия. Най-богатият човек на континента - Мукеш Амбани, трябваше да си подели управлението на гиганта Reliance с брат си, след като техният баща почина през 2005 година, без да остави завещание.

Подобен беше случаят и с контрола върху водещият лидер в областта на имотите в Хонконг Sun Hung Kai Propertirs.

"Нещата ще тръгнат към разпад, ако този въпрос не бъде взет под внимание", смята Го Соу Хуи от Ernst & Young Solutions. "Конфликтите растат и резултатът се вижда в заглавията на вестниците, където се посочва как членове на едно семейство се съдят", обяснява той.