Великобритания спира най-скъпите си инвестиционни визи, затваряйки пътя за постоянно пребиваване и британско гражданство, което се оказа популярно сред богатите, особено сред руските олигарси.
Програмата за получаване на визи от най-заможните инвеститори ще бъде спряна от полунощ в петък, преди да влязат в сила реформите за борба с изпирането на пари и организираната престъпност, според изявление на британското вътрешно министерство, цитирано от Bloomberg.
Кандидатите, които искат да живеят на Острова, ще трябва да предоставят одит на финансовите си и бизнес операции, а държавните облигации са изключени като отговаряща на условията инвестиция.
Забраната ще бъде вдигната, щом бъдат въведени промените, което трябва да се случи през 2019 г.

Заявленията за визи намаляват след въвеждането на нови проверки за пране на пари
Визата е достъпна за хора, които разполагат с поне 2 млн. паунда за инвестиции в Обединеното кралство. Програмата е отворена за кандидати извън Европейското икономическо пространство и Швейцария.
Подобни схеми, подкрепяни от правителството, не са необичайни. Те са особено популярни в Гърция, Португалия и Испания, а държави като Кипър и Малта от години разчитат на тях. САЩ имат имиграционна програма, известна като виза EB-5, която позволява на имигрантите, които създават работни места в САЩ, да останат за постоянно.
Най-засегнати от промяната се очаква да бъдат руските олигарси. Великобритания отдавна е особено привлекателно място за супер богатите руснаци като сигурно и стабилно място да правят бизнес, да съхраняват богатството си и да образоват децата си.
Но с последните ограничения тази привлекателност може да избледнее, след като правителство започна репресии срещу руските граждани на Острова след случая Скрипал.
"Няма да толерираме хора, които не играят по правилата и се опитват да злоупотребяват със системата", казва министърът, отговарящ за имиграцията Карълайн Ноукс в изявлението.
Новите мерки "ще гарантират, че само истински инвеститори, които възнамеряват да подкрепят бизнеса на Великобритания, могат да се възползват от нашата имиграционна система", посочва Ноукс.