"Ние решихме да гледаме напред. Убеден съм, че след 10 години резултатите ще бъдат видни и за двете държави." Това каза министър-председателят Бойко Борисов след подписването на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество с Македония. Подписването на договора и изявленията на двамата премиери се излъчваха пряко в ефира на БНТ.
Борисов започна своето изявление с реторичен въпрос: "Можеше ли да не подпишем такъв договор? Можеше - години наред не е подписван", изтъкна той и похвали екипите на двете външни министерства за усилената работа по подготовка на договора.
В речта си той отбеляза значението на двата меморандума в областта на енергетиката и транспорта. "Двата меморандума са изключително важни и за вас и за нас, защото Транспортен коридор номер 8 е връзката, която присъединява целите Балкани. Този транспортен коридор дава излаз не само по оста север-юг, а дава възможност и за присъединяване на всяка една страна от Балканите да може да търгува, да прави бизнес, да има туризъм с всяка една от другите", заяви Борисов.
По думите му това ще бъде изключително важно и за двете страни. "България е най-напред по коридор номер 8, защото и магистрала Тракия, а и Марица са готови, жп линиите са ни готови. 250 млн. евро ще бъде проектът за жп линия между България и Скопие - това са не малко пари. Една част вече ги имаме от ЕС. Трябва така да направим в действията си, че да можем едновременно да изградим жп линията на територията и на Република Македония и на Република България. Газовата връзка, след като миналата седмица европейският газов хъб "Балкан" получи възможността да има руски газ, с интерконектора от Петрич - ще даде възможност на Македония да купува газ от европейския газов хъб, директно", каза Борисов.
По думите му този договор е и знак към ЕК, че в размирните Балкани вече има политическа зрялост и държавите сами, без модератори, са се договорили за добросъсъдство.
"Между две държави, без модератори, без посредници, сме стигнали до извода, че мирът, дружбата, добросъседството, са по-важни от всичко останало. Дали сме си сметка, че това ще остави младите хора на Балканите, това ще вдигне конкурентоспособността, това ще ни направи силни, независими и значими", посочи Борисов.
Борисов припомни, че не случайна е приказката: "Гледайки назад - ще се спънеш и паднеш".
Относно термина "заедничка история", заложен в договора, Борисов заяви, че това е "термин, който обединява и дава перспективи, а не разделя".
Република България и Република Македония направиха историческа стъпка напред заедно, заяви домакинът Зоран Заев. Той посочи, че с него се открива път напред за стабилност и развитие на двете държави и за Балканския регион като цяло. По думите му този договор е общ успех и принос към стабилността на региона.
"Нека това бъде пример, модел за държавите в региона и в света", изтъкна Заев.
На въпрос кои са важните послания, които от Балканите, отправят към Европа, Турция, Русия, САЩ с разбирателството си, македонският министър-председателят Зоран Заев, че с такива договори и меморандуми откриват перспективите на сътрудничеството.
Заев заяви: "Ние днес показваме как от добри приятели ставаме още по-добри приятели и построяваме съюзи. Убеден съм, че нашите народи и граждани ще бъдат щастливи за тези перспективи".
Борисов от своя страна насочи вниманието към 2014 г., когато стартира Берлинският процес за Западните Балкани. Борисов отново припомни срещата в Триест, на която участва и той и на която бяха подписани документите за бъдещето на Западните Балкани.
На въпрос на македонската медия за мнението на основната опозиционна сила ВМРО-ДПМНЕ, която се обяви подписването на договора, Бойко Борисов изтъкна още една положителна страна на договора. Той припомни, че с колегата му Зоран Заев са от две различни политически семейства. "Той е от ПЕС, аз съм от ЕНП. Вашата опозиция в лицето на колегата Груевски е от моята Европейска народна партия. Ние с него работихме много по подписването на този договор. Бяхме пред подписване", спомни си Борисов. Той зададе контра въпрос - какво е постигнато досега без договор? И визира амбициите на Македония за членство в ЕС и НАТО.
"Давайки тон за политическа стабилност, за политическа зрялост, спазване на всички европейски принципи за демокрация, свобода - това дава перспективи. Затова аз съм окуражен", посочи Борисов и допълни на македонски - "критичари" - винаги ще има.
"Критики имаше и в България. Много от моите опоненти казват защо е нужно? Някой като иска да отива в НАТО и ЕС можем да сме по-твърди, когато и от нашия глас зависи", коментира Борисов и продължи с въпроси дали това е приятелско, добросъседско.
"Демокрацията е това - ще има критики за този договор, но той е гаранция", коментира Борисов и отново подчерта значението на двата меморандума за региона.
Премиерът Борисов допълни, че ще се срещне и с лидера на ВМРО-ДПМНЕ - Груевски и изтъкна, че ще е щастлив и ако той е "за" това, което е "европейска перспектива".