Тибет може да съществува в рамките на Китай в същия дух на Европейския съюз.

Това призова духовният лидер на окупираната територия Далай Лама, който е разглеждан от Пекин като опасен сепаратист, информира "Ройтерс".

Далай Лама избяга в Индия през 1959 г. след неуспешно въстание срещу китайското управление и сформира правителство в изгнание в Дхарамсала. Китайски войници поеха контрола над Тибет 9 г. по-рано.

Далай Лама иска да види Русия в ЕС и централа на НАТО в Москва

Далай Лама иска да види Русия в ЕС и централа на НАТО в Москва

Мечтае и за съюз на африканските държави и азиатските страни, за да има "световен съюз" и отказ от ядрени оръжия

Духовният лидер на Тибет твърди, че иска автономия за родната си земя, а не независимост. Той също така изразява желание да се върне в Тибет.

"Винаги, както виждате, се възхищавам на духа на Европейския съюз", каза той във видеопослание до базираната във Вашингтон Международна кампания за Тибет, която отбелязва 30 години.

"Общият интерес е много по-важен от националния интерес. С подобна концепция съм много склонен да остана в Китайската народна република. Китайската дума "gongheguo" (република) показва някакъв вид съюз", добави той.

Китай отвърна на атаките на Далай Лама

Китай отвърна на атаките на Далай Лама

Коментарът на ведомството е във връзка с изказване на тибетския духовен лидер

Китай твърди, че Тибет е интегрална част от китайската територия от столетия. Пекин уверява, че напълно уважава правата на тибетския народ.

Според Далай Лама тибетският въпрос няма да изчезне.

Китай бесен на ЕС заради Далай Лама

Китай бесен на ЕС заради Далай Лама

След като говори пред Европейския парламент