Мнозинството от шведите са "за" присъединяване на страната към НАТО. Това показват данните от анкета, публикувана днес, съобщава "Ройтерс".
Руската инвазия в Украйна предизвика бърза промяна в нагласите в Швеция, която отдавна е известна с неутралитет.
Швеция не е била във война от 1814 г. и е изградила външната си политика върху "неучастие във военни съюзи". Страната остава неутрална през Втората световна война дори когато съседните скандинавски страни са нападнати, както и по време на Студената война.
Скорошно проучване обаче сочи, че 51% от шведите в момента са за НАТО спрямо 42% през януари. Хората против присъединяването към Алианса са намалели до 27% в сравнение с по-ранните 37%. Това е първият път, когато подобна анкета показва мнозинство в подкрепа за военни съюз.
Промяната идва на фона на предупреждението на ръководителя на Финландския институт по международни отношения, че атаката на Русия срещу Украйна е сигнал за събуждане и "11 септември в Европа за финландците".
Управляващите в Швеция социалдемократи досега се противопоставяха на призивите на дясноцентристката опозиция за присъединяване към НАТО, заявявайки, че неучастието във военни съюзи обслужва най-добре интересите на Швеция.
Въпреки това този месец Швеция взе решение да изпрати оръжия в Украйна. По този начин за първи път от 1939 г. насам скандинавската страна изпрати оръжия на държава във война.
Швеция и Финландия вече имат много тясно сътрудничество с НАТО и бяха поканени на последните срещи на върха. През януари генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че двете страни могат да се присъединят към Алианса "много бързо", ако решат да кандидатстват за членство.
Междувременно днес ще се проведе среща между президента на САЩ Джо Байдън и финландския му колега Саули Ниинистьо в Белия дом.
Двамата държавни глави "ще говорят за отношенията между САЩ и Финландия за защита, които може да са много стабилни и всъщност подобряват затвореното партньорство на Финландия с НАТО", информира говорителката на Белия дом Джен Псаки.